1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İthal eğitimle sorunlar çözülmez
İthal eğitimle sorunlar çözülmez

İthal eğitimle sorunlar çözülmez

Ülkelerin gelişmişliklerini gösteren en önemli unsur olan eğitim sistemi, yeni bir düzenlemeyle değiştirilecek. 2019 yılının sonuna kadar ikili eğitim sona erecek ve tam gün eğitim yapılacak. Bununla birlikte okul öncesi eğitim ve zorunlu İngilizce dersi

A+A-

Eğitim sisteminde yapılacak yeni düzenleme hakkında bilgi veren Eğitimciler Birliği Sendikası(Eğitim-Bir-Sen) Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, tam gün eğitim yapılmasının daha sağlıklı olacağını ve öğrencilerin yeteneklerine göre branşlara yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Karlıer, “Eğitim sistemimizi ve müfredatımızı toplumumuzun yapısına göre yapmamız gerekiyor. Müfredatın düzeltilmesi ve yalan yanlış bilgilerin ayıklanması gerekiyor. Özellikle tarih kitaplarında ki yanlış bilgilerin derhal düzeltilmesi lazım. Çünkü geçmişini inkâr eden bir nesil oluşturuldu. Öğretmen yetiştirmede de devletin özel olarak yetiştirmesi gerekiyor” diye konuştu.

İDEAL OLAN NORMAL EĞİTİMDİR
Esas olan, ideal olan normal eğitim yapmaktır diyen Başkan Karlıer, “Bugüne kadar derslik eksikliği ve öğrenci fazlalığı yüzünden ikili eğitim yapıldı” dedi. Karlıer, İkili eğitim çocukların derslerini düzenli yapmasını engelliyor diyerek şunları söyledi: “Çocuklar sabahın köründe ya da akşam karanlığında derse gitmek zorunda kalıyorlardı. Çocuk sağlıklı bir kahvaltı yapmadan derslerinde faydalı olmasını bekleyemeyiz. Ayrıca ikili eğitimde dersler yoğun ve ders arası çok kısa olduğu için öğrenciler ihtiyaçlarını karşılayamıyor. İdeal olan eğitim sabah 4 saat ders öğleden sonra da 2 saat ders yapılmasıdır. Öğrenci hem sabah kahvaltısını yapabilecek hem öğle yemeğini yiyebilecek ve dersine rahatlıkla çalışabilecek.”

YABANCI DİLDE PRATİK YAPILMALI
Yabancı dil zorunlu olarak okutuluyor ama öğrenciler İngilizceyi konuşamıyor ifadelerini kullanan Karlıer, İngilizcenin pratik yaptırılarak okutulması gerektiğini belirtti. Karlıer, “Yabancı dili 12 yıl okumamıza rağmen bir yabancıyla konuşamıyoruz. Derdimizi anlatamıyoruz ve karşı tarafı da anlayamıyoruz. Gramer öğrenmekten ziyade daha çok insanlarla konuşabilecek konuşma dilinin öğretilmesi ve pratik yaptırılması gerekiyor. Eski sistemin değiştirilip çocukların İngilizce gramer yerine birbirleriyle konuşup anlaşabilecekleri seviyeye getirilmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

İTHAL EĞİTİMDEN VAZGEÇİLMELİ
Türkiye’nin en büyük sorununun ithal eğitim sistemi olduğunun altını çizen Nazif Karlıer, “Türkiye’nin eğitim alanında ki en büyük sorunlarından birisi sanki hiç sistemimiz yokmuş gibi hep ithal eğitim sistemleri getiriliyor. İthal edilen sistemlerde bizim toplumumuza ve yapımıza uymadı. Biz altı yüz yıllık geleneği olan bir imparatorluktan geliyoruz. Geleneğimizde medreseler, okullar ve eğitim öğretim metotlarımız vardı ama biz onları sildik ve yerine ithal sistemler getirmeye çalıştık. Bu yanlıştan derhal dönülmeli ve toplumumuza uygun sistemler geliştirmeliyiz. Bizim amacımız eğitimli insan yetiştirmek olmalı” diye konuştu.

YETENEĞE GÖRE YÖNLENDİRİLMELİ
Karlıer, “El becerisi yüksek olanı matematikle meşgul etmeyeceğiz. Matematik zekası yüksek olanı da başka alanla meşgul etmeyeceğiz. Karakterinde olan özelliği ve sevdiği alana yönlendireceğiz. Bir öğrencinin istemediği mesleğe yönlendirilmesi ve o mesleğe zorlanması eğitim sisteminin arıza vermesine neden olur. Gelecek nesillerin daha az kaliteli bir eğitim almasına sebep olur. Bu yüzden herkesin yeteneğine ve zekasına göre mesleklerin seçilmesi ve seçtirilmesi lazım” dedi.

ÖĞRETMENLER YETERİ KADAR DENEYİMLİ
Mesleki eğitimlerin akademik öğretimden fazla olması gerektiğine ama Türkiye’de tam tersi bir durumun yaşandığına dikkat çeken Karlıer, “Avrupa’da bugün yüzde 70 mesleki eğitim varken Türkiye’de yüzde 30 oranında seyrediyor. Akademik eğitim verenlerin daha az olması ve mesleki eğitimin daha çok olması gerekiyor. Herkes iş ararken bizim sanayimiz işçi arıyor maalesef. Çünkü vasıflı işçi yetiştiremiyoruz. Bu sorunu meslek liselerinde stajları zorunlu tutarak çözebiliriz. Öğrencilere verilen eğitimin yanında uygulamalı dersleri arttırarak yapabiliriz. Sanayide çalıştırılacak elemanlar için meslek liselerinden mezun olmuş arkadaşlarımızı işe alarak çözebiliriz” ifadelerini kulandı. Öğretmenlerimiz yeteri kadar deneyimli ve eğitimli olduklarına inanıyorum sözlerini kullanan Karlıer, “Öğretmenlerin yeni sistemle yetersiz kalacaklarına kesinlikle inanmıyorum. Sadece yeni gelecek olan sisteme adapte olmaları için zaman gerekiyor. Yeni mezun olacak öğretmen adaylarına da bu sisteme göre eğitim verilerek mezun edilmeleri gerekiyor” şeklinde görüş bildirdi. (Mesut Ercüment)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.