1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İtler mi Önemli Açlar mı?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İtler mi Önemli Açlar mı?

A+A-

 (Başlık için tüm okuyuculardan çok ama çok özür diliyor ve büyük affınıza sığınarak yazıma başlıyorum)
 
            Her  Ramazandan önemli bir hatıra kalır hepimize. Bu yıl ki Ramazandan bizlere kalacak  hatıra ise galiba, Afrika, Somali, açlık, Suriye  olacak.
            Eskiden (yani iletişimin bu kadar gelişmediği dönem) olsa ne Afrika’dan haberimiz olurdu ne Kenya’ dan ne de Somali’den. Şimdi öyle mi ya? Bizler, çeşit çeşit yiyeceğin bulunduğu, tertemiz bardaklarda, güzel cam sürahilerde, besberrak suların önümüzde arzı endam ettiği sofralarda iftarı beklerken, kameralar açlıktan karnı şişmiş, gözü çökmüş, susuzluktan rengi solmuş, burnu akmış,  halsizlikten ağlamaya bile dermanı kalmamış, gözüne konan sinekleri bile kovalamaktan aciz çocukların,  kadınların görüntülerini  gözümüzün içine, içine sokuyor. Bu görüntüler  ile birlikte artık o açlar, o susuzlar bizim komşumuz oluyor. Komşumuz sadece aç değil, aynı zamanda hasta, aynı zamanda susuz, aynı zamanda evsiz, barksız, yurtsuz…
                  Dünya seyrediyor bu manzarayı. Zaten ilerlemiş (!) zengin devletlerin halkları,  bu insanları bu hale kendi atalarının  getirdiğini bildikleri için görmezlikten geliyorlar bu acı manzarayı. Bu insanların hallerine bigane kalan sadece emperyalist sömürgeci Batılı ülkeler mi? Hayır. Milyar dolarlarını ABD ve Avrupa ülkelerinde bekleten (bazen de batıran. Son krizde batan Brothers Bank da Suudların 600 milyar dolarının olduğu düşmüştü ajanslara haberleri.)  Arap şeyhleri de aynı aymazlık, aynı vurdum duymazlık içindeler. Japonyası, Almanyası, Rusyası fark etmez bütün bir insanlık bu sefalete seyirci şimdi. Onların seyirci kalması, bunların israfları bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırıyor mu? Hayır. Bizde de israf diz boyu. İğneyi kendimize de batıralım. Bizim israflarımızı başka bir yazıda ele alalım.  
                                 
  TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

            Allaha şükür ülkemiz bu büyük drama yine seyirci kalmadı.  Devletiyle milletiyle STK’ları ile harekete geçti. Kızılay başkanının açıklamalarını dinliyorum, kendimden utanıyorum. Birçok söz söyledi başkan. Ama benim dikkatimi şu karşılaştırmalar  çekti: ” Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali,  'Dünyada kendisini "Süper güç" diye ilan eden ülke, evcil hayvanlara yılda 40 milyar Dolar harcıyor. Ben evcil hayvanların karşısında değilim. Emsal olsun diye söylüyorum. Dünyadaki insanlar kendilerini güzelleştirmek için salonlarda 160 milyar Dolar para harcıyor. Bu yüz tane Somali'yi kurtaracak paradır. Herkesin oturup Somali'deki insanlık dramını tekrar düşünmesi gerekir…"
                  Güzelleşmek için harcanan para yüz Somali’yi kurtarıyorsa, evcil hayvanlara harcanan para 25 Somali’yi kurtarıyorsa,  bir insan olarak,  bir Müslüman olarak şunu sormak hem vicdani görevimiz,  hem insanlık. İtler mi önemli açlar mı? İnsanlar açlıktan ölürken ruja, pudraya, rimele para harcamak ne kadar insani bir davranış?
           
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.