1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İttifak Holding Olağan Genel Kurulu Yapıldı
İttifak Holding Olağan Genel Kurulu Yapıldı

İttifak Holding Olağan Genel Kurulu Yapıldı

İttifak Holding, 2015 yılı faaliyetlerini Konya’da gerçekleştirdiği olağan genel kurul toplantısında değerlendirdi. Anemon Otel’de gerçekleştirilen toplantıda İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Korkmaz değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

2015 yılında brüt kârı %15.93 artışla 220 milyon TL olan İttifak Holding, ana ortaklık net kârını da 5 kat artırarak 57,6 milyon TL’ye yükseltti. Holding’in toplam aktif büyüklüğü bir önceki yıla göre %16,9 artış göstererek 1.3 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken konsolide EBITDA kârlılığı da 2015 sonu itibarıyla 2014 yılına kıyasla %49 artış göstererek 65.1 milyon TL’ye yükseldi.

İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Korkmaz, genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, ülkemizin dünyanın en önemli ekonomilerinden biri haline geleceğine inandıklarını belirtti. 2015 yılının birlik ve beraberlik anlayışına en fazla ihtiyaç duyulan dönemlerden biri olduğunu ifade eden Korkmaz, “Gerek siyasi, gerek sosyal, gerekse ekonomik anlamda iniş çıkışların yaşandığı bir yıl oldu 2015. Yakın coğrafyamızdaki jeopolitik gelişmeler, bölge ekonomimize, finansmandaki süre ve oranlara olumsuz etki ederken, tırmanan terör olayları da maalesef hatırlamak istemediğimiz tatsız gelişmelere sebep oldu. Ülkemizin bekası için ortak duygu ve değerler etrafında birbirimize kenetlenmemiz gerektiğini bir kez daha gördük. Tüm bunlara rağmen ülkemiz son dönemde önemli hamleler de gerçekleştirdi. Hem ekonomik hem de sosyal anlamda çok büyük kazanımlarımız oldu. Millet olarak göstereceğimiz gayretlerle Türkiye’yi dünyanın en önemli ekonomilerinden biri haline getireceğimize inancımız sonsuzdur. Bu inanç, bize güç veriyor, ülkemizin geleceğine dair sorumluluklarımızı ve daha iyisini yapmak için çalışma azmimizi artırıyor” dedi.

Ekonomik refah, inovasyona bağlı
Türkiye’nin refahının yükselmesinin rekabet gücüne bağlı olduğuna dikkat çeken Korkmaz, “Rekabet gücünün artması üretkenliği de artırıyor. Ancak bu konudaki gelişmeler için de inovasyona açık olmak gerekiyor. İnovasyona açık olan gerek ülkeler, gerekse şirketler ekonomik büyüme, istihdam, yaşam kalitesi ve refahın anahtarına da ulaşmış demektir. Kurulduğumuz günden bu yana yaşam eğrimizde inovasyonun hayati önemde olduğunun bilinci ile hareket ediyoruz. Çünkü inovasyon olmadan, kaynaklarımızın değere dönüşebilmesini sağlamamız neredeyse imkânsız” diye konuştu.
“Verimlilik, sürdürülebilirlik, katma değerli ürün ve hizmetlere yoğunlaşıyoruz”
Korkmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “İttifak olarak, faaliyetlerimizi inovatif bir yaklaşımla geliştirmeye odaklandık. Bunun için mevcut iş alanlarımızda daha verimli iş sonuçları çıkarmaya ve sürdürülebilir rekabet avantajları oluşturmaya gayret ediyoruz. Özellikle son dönemde artan verimlilik oranlarımız ve farklı pazarlara sunmuş olduğumuz yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz bunun en somut göstergesidir. Tüketici eğilimleri ve değişken rekabet ortamlarına ilişkin yaptığımız öngörülerin ışığında; iş süreçlerimizdeki verimliliğimizi artırırken, gerekli Ar-Ge ve sistem yatırımlarını yaparak, kârı yüksek işler ortaya koyuyoruz. Mevcut sektörlerimiz içerisindeki rekabeti düşük alanları keşfediyor ve buralara yoğunlaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte de kısaca özetlemeye çalıştığım verimlilik, sürdürülebilirlik, katma değerli ürün ve hizmetler tüm yatırım ve büyüme planlarımızın anahtar kavramları olmayı sürdürecek.”

EBİTDA kârı %49 arttı
Korkmaz, önümüzdeki süreçte yaptıkları yatırımların sonuçlarını göreceklerini, İttifak için öngördükleri sıçramayı yaşayacaklarını belirtti. Korkmaz, rakamlara ilişkin şu bilgileri verdi:
“2015 yılsonu itibari ile grubumuzun konsolide net satış tutarı bir önceki döneme kıyasla %0.51 artarak 972 milyon TL’ye ulaştı. İhracatımız %39 artarak 120 milyon TL oldu. Bu dönemde grup olarak 46,5 milyon TL yatırım, yaklaşık 1 milyon TL de Ar-Ge harcaması gerçekleştirdik. 2015 yılında brüt kârımız %15.93 artışla 220 milyon TL olurken, ana ortaklık net kârımız da 5 kat artarak 57,6 milyon TL’ye yükseldi. Toplam aktif büyüklüğümüz ise bir önceki yıla göre %16,9 artış göstererek 1.3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Grubumuzun konsolide EBITDA kârlılığı 2015 sonu itibarıyla 2014 yılına kıyasla %49 artış göstererek 65.1 milyon TL’ye yükseldi. EBİTDA marjı performansımız da 2012 yılından bu yana düzenli olarak artıyor.”

2023’ün bizim için ayrı bir önemi var
İttifak Holding’in 20 kişilik küçük bir yatırımcı grubu ile hayat bulduğuna değinen Korkmaz, 27 yılda 4 bin çalışanı olan bir Holding’e dönüştüklerini kaydetti. “Bundan on yıl önce 20 milyon TL ihracat yapan grubumuzda bugün bu rakam 120 milyonlara ulaştı” diyen Korkmaz, “On yıl önce 300 milyon TL seviyelerinde olan konsolide ciromuz da bugün 1 milyar TL sınırına dayandı. Bunu başarmış bir grup olarak, önümüzdeki döneme ilişkin belirlediğimiz 2023 hedefine ulaşabilme noktasında şüphemiz yok. 2023 yılının, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olmasının yanında, grubumuzun da 35’inci yılına tekabül etmesi dolayısı ile bizim için ayrı bir önemi var. 2023 yılında 5 milyar TL konsolide ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Makro planımız doğrultusunda uluslararası boyutta yatırımlarda bulunmayı ve yaklaşık 10 bin kişiyi istihdam eden bir yapı olmayı arzuluyoruz. Bu süreçte uluslararası pazarlarda ortak girişim, satın alma ya da birleşme gibi ölçek ekonomisi oluşturacak yöntemlere her zaman açık olacağız. Ülke gerçeklerimiz ile dünya ekonomisine dair öngörülerimiz bizi ve piyasayı yanıltmazsa makro plan ve hedeflerimize sadık kalarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İttifak ruhunu asla kaybetmeden, özel sektörün en ilkeli kurumlarından biri olarak yolculuğumuza devam edeceğiz.” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.