1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İTTİFAK VE AF…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İTTİFAK VE AF…

A+A-

Yerel seçimlere 6 ay gibi bir süre var. Ama heyecanı şimdiden başladı. Şu ana kadar adaylar açıklanmadı. Partilerin genel merkezlerinde eminim ki yoğun bir çalışma yapılıyordur. Ama gündemde ittifak var. Genel seçimlerde hayata geçirilen cumhur ittifakının yerel seçimde devam edip etmeyeceği konuşuluyor şu sıralar...

İttifak çok bildiğimiz bir kelime değildi. Ancak  24 Haziran seçimlerinden sonra günlük olarak kullanmaya başladık.

İttifak yapmağın anlamı iş birliğidir.

Türkiye’de  partilere seçimlerde baraj sistemini bugün en çok eleştirdiğimiz darbe ürününü  1980’de Kenan Evren ve arkadaşlarının getirdiğini bilenlerimiz var, bilenlerimizin bir çoğu unuttu. Bilmeyenlere de ben buradan hatırlatayım.

1980’den sonra  partiler için, özellikle de oy potansiyeli küçük partilerin seçimlerdeki korkulu rüyası “Baraj” 24 haziran seçimler öncesinde ittifak yapan partiler aştılar.

Ancak bu  küçük partilerin baraj korkusu halen yürürlüktedir. Yani genel seçimlerde yüzde 10 barajı alamayan siyasi partiler yine TBMM dışında kalıyor ve temsil edilmiyor.

Yaklaşık 6 ay sonra  yerel seçimler yapılacak. Partiler bu seçim için çalışmalara başladılar ama, partiler için flug  bir durum var.

Genel seçimlerde  ittfak yapan AK parti ittifak için pek sıcak bakmazken,hatta öyle ki  seçimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Hasekioğlu “ Bu iş olmaz” diye açıklama yaparken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise tam aksi açıklamalar ile ittifak yapılmasından yana söz etmektedir.

Tabi ki, bu konuda son kararı  Cumhurbaşkanı ve AK parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşüp karara bağlayacaklardır. İttifak içinde bulunan BBP  zaten figüran konumundadır.

24 Haziran seçimlerinde ittifak yapan diğer grupta  CHP, SP ve İYİ Parti ise  yerel seçimlere ittifak yapmadan gidecekler gibi görünüyor.

Yerel seçimlere gidilirken  AK parti ile  HP arasında çözülmesi gereken bir başka önemli konu var.

Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla birlikte MHP bu konuyu yeniden meclise taşıyacak. AK parti ise bu konuda net bir tavır içinde olmamasına karşın, çok da sıcak bakmadığı ilgililer tarafından açıklanmıştı.

Ama siyasette iki kere iki dört etmez... Ki yerel seçimlerde parti değil, aday önemlidir. AK Partililerin çıkaracağı adayı MHP seçmeni beğenmeyebilir...Ya da tersi…

CHP ve İYİ parti ise olaya farklı şekilde bakmaktadırlar.

“Af Konusunda Ak Parti'den Destek Alamazsak Diğer Kapıları Çalarız” Bu açıklamayı  MHP kanadı yapmaktadır.

Tatilde olan TBMM'de, yeni yasama dönemi 1 Ekim'de başlıyor.

Ve görünen o ki;

Çok partili yeni Meclis'i çok sayıda konu ve gündem bekliyor.

Kuşku yok ki;

MHP'nin milletvekili sayısı, tek başına af yasasını  çıkarmaya yetmiyor.

En başta;

Seçim ittifakı yaptığı AK Parti'ye ihtiyacı var MHP'nin.

Ne var ki;

AK Parti, seçim ortakları MHP'nin bu isteğine hiç sıcak bakmıyor.

Hatta;

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bu konuyu gündeme getiren gazetecilere, daha yeni "gündemlerinde af konusu olmadığını ve bu konuda pozisyonlarının aynı olduğunu" söyledi.

 MHP ise  bu konuyu gündeminde tutmaya devam edeceğe benziyor.

MHP'nin seçim vaatleri arasında bulunan ve "kader Mahkumları”nın affını öngören teklif taslağı, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumlarını kapsam dışı tutuyor.

Bakalım meclisin açılmasıyla bu konu nasıl bir gelişme gösterecek, ortaklar arasında nasıl bir süreç gelişecek birlikte izleyeceğiz.

Bu yazı toplam 1281 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.