1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. İYİ DİLEK VE TEMENNİLER
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ DİLEK VE TEMENNİLER

A+A-

İki bin on yedinin son haftasına girmiş bulunuyoruz. Bütün bir yılın sevinç, üzüntü ve mutluluklarını geride bırakıp yeni ümit ve beklentilerle iki bin on sekize merhaba diyeceğiz.
Kendi adıma yılbaşı kutlama ve oyunlarına da mesafeli olduğum için bu konuda yazı yazmak konusunda istekli değildim. Fakat popüler kültürün dayatması ile okul sıralarına kadar girmiş olan yılbaşı kutlamaları konusunda birkaç hususu ifade etme mecburiyeti hissettim. Birkaç yerde görüp duyduğum öğrencilerin birbirine hediye alması için yönlendirildikleri, sözde hediyeleştiklerini duyunca ciddi derecede rahatsız oldum. 
Öncelikle imkânı olan öğrenci olup olmamasının yanında sınıf ortamında öğrenciler arası eşitliği bozacak adımlardan kaçınmalıdır. Bunun yanında yılbaşı kutlamalarının gün geçtikçe Noel kutlamasına dönüştüğünü görmek de üzüntümüzü artırmalıdır. Sermaye, tüketimi artırmak için Aralık ayı boyunca yılbaşı hediyesi konusunda, topluma doğrudan ya da dolaylı mesajlar göndermektedir.
***
“Seneye görüşürüz” esprilerinin yanında geleceğe dair ümit ve hayallerin de arttığını görüyoruz. Herkesin iyimser olmaya hakkı vardır. Fakat biz kendimizi değiştirmedikçe hayatımız da tamamen değişmiş olmayacaktır. İyi dilek ve temenniler moralimizi artırsa da tek başına yeterli değildir. Hayatımızın istediğimiz yönde değişmesi için kendimizi değiştirmemiz gerekmektedir.
Çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmeyen anne babalar çocuklarıyla sorunlar yaşamaya devam edecektir. Derslerine çalışmayan öğrenciler iki bin on sekizde de başarısız olmaya devam edeceklerdir. İşini iyi yapmayan herkes için iki bin on sekiz yılı sadece rakamların değiştiği bir yıl olacaktır.
***
Yılbaşıyla Noel farklı günleri ifade eder. Noel, Hıristiyanların dini bayramıdır. Noel’i kutlamak kesinlikle caiz olmaz. Bizim dinimizde yılbaşı kutlaması da yoktur. Yılbaşı kutlamaları Hıristiyanların Noel kutlamaları içerisinde olan bir gündür. Bu nedenle yeni yıl heyecanına teslim olup onlara benzemekten uzak durmalıyız. Yılbaşı gününe özel kutlama, yeme içme, hediyeleşme ve çekilişe katılmak da uygun değildir. Hatta sosyal medyada gördüm, sözüm ona yılbaşı gecesine muhalif birisi insanları o gece saat tam 00.00’da namaz kılmaya davet ediyordu. Yılbaşı gecesi kutlama yapmak caiz olmadığı gibi o geceye özel bir ibadet yapmak da uygun değildir.
Fakat “yeni yılın hayırlara vesile olması, yeni yılın kutlu olsun, yeni yıl Müslümanlara hayır ve bereket getirsin” gibi sade dilek ve temennilerde bulunmakta bir mahsur görülmemektedir. Çünkü iki bin on sekiz yılı herkes için yeni bir yıldır. Seneye görüşürüz inşallah! Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 1236 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.