1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İyi Haber,Kötü Sonuç !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Haber,Kötü Sonuç !

A+A-

Bugün size iyi şeylerden bahsetmek istemiştim. Medya’da çıkan haberlere göre, Türkiye’nin Kuzey Irak'ta sözleşme aşamasına geldiği belirtilen petrol ve doğalgaz bloklarının adları ortaya çıktı.Buna göre görüşmeleri sürdürülen 12 sahadan 6'sı doğrudan Türkiye tarafından işletilecek. ABD'li enerji devi Exxon-Mobil'in de 6 sahasına ortaklık söz konusu.
Bundan daha güzel haber olur mu, Türkiye için.
Türkiye’nin alt ve üst kaynakları komşularımızdan aşağı değildir. Ancak yeterli çalışma ve dış güçlerin baskısıyla bunları belki yeterince kullanamıyoruz. Bugün Dünya ülkeleri akaryakıt’ı en pahalı kullanan ülkelerdeniz. Yukarıdaki satırları okuyunca oldukça mutlu olmuştum.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın geçen hafta açıkladığı Kuzey Irak'ta Türkiye'nin görüşmelerini yürüttüğü petrol ve doğalgaz bloklarına ilişkin bilgilerin ayrıntılara ulaştım. Türkiye, BOTAŞ'ın alt şirketi olan Turkish Petroleum International Company'nin (TPIC) Jersey'de kurduğu 'Turkish Energy Company'nin (TEC) işletmesi beklenen 6 blok için görüşmelerde bulunuyor.
Türkiye, ABD'li enerji devi Exxon-Mobil'in kontrol ettiği sahalara da ortak olmayı hedefliyor. Exxon-Mobil'in Kuzey Irak'ta kontrol ettiği sahalar şöyle: "Baeshiqa, Pirmam, Betwata, Qara Hanjeer, Arbat-East ve Al Qush." Türkiye ile Exxon-Mobil arasında söz konusu sahalarda ortaklık için görüşmeler sürüyor. Türkiye, ortaklık için gerekli doküman ve belgeleri hazırladı. Türkiye'nin bu ortaklıktaki payının yüzde 20'ler düzeyinde olabileceği belirtiliyor.
Kuzey Irak yönetimi, Khurmala ile Fish Khabur arasında bir doğalgaz boru hattı inşa edecek. Bu hat, planlama aşamasında bulunuyor. Fish Khabur, Silopi'yle sınır bölgesinde bulunuyor. Doğalgaz boru hattının, Fish Khabur'dan Türkiye'ye Silopi üzerinden bağlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hattan, yılda 10 milyar metreküp gazın Türkiye'ye taşınması hedefleniyor.
Türkiye ile Kuzey Irak arasında ikisi petrol, biri de doğalgaz olmak üzere 3 adet boru hattının inşa edilmesi hedefleniyor Bu hattın kapasitesi 500 bin varil. Bu güzel gelişmelerden sonra ne oldu?
Dünya petrol fiyatlarında gerilime var.
Ekonomimiz iyi mi?
Enflasyon ne kadar?
Döviz nerelerde?
Altın fiyatlarına bakınız.
Bazı kesimler ise her şeyi güllük- gülistanlık gösterme gayretinde. Tüketicilerin ucuz di¬ye kul¬lan¬dı¬ğı oto-gaz, 30 ku¬ruş¬luk zam¬la fi¬yat avan¬ta¬jı¬nı iyi¬ce kay¬bet¬ti. Tür¬ki¬ye¬'de ha¬len Da¬ni¬mar¬ka¬'dan son¬ra dün¬ya¬nın en pa¬ha-lı oto¬ga¬zı kul¬la¬nı¬lı¬yor.
Türkiye, Güney Kore'den sonra dünyada otogazın en fazla kullanıldığı ülke konumunda. Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türk tüketicisi, bu dezavantajını avantaja çevirmek için ortalama 2 bin lira ödeyerek aracını LPG'li hale getiriyor. Böylece benzine oranla yaklaşık yüzde 30'luk tüketim avantajı yakalayan tüketiciler, yapılan 30 kuruşluk zamla bu avantajın önemli bir kısmını elinden kaçırmış oldu.
LPG fi¬ya¬tı¬na ge¬len 30 ku¬ruş¬luk ta¬ri¬hi zam¬ma Ener¬ji Pi¬ya¬sa¬sı Dü¬zen¬le¬me Ku¬ru¬mu da mü¬da¬ha¬le ede¬me¬di. Re¬kor zam¬mı de¬ğer¬len¬di¬ren EPDK yet¬ki¬li¬le¬ri, LPG fi¬yat¬la¬rın¬da Ce¬zay¬ir'¬in baz alın¬dı¬ğı¬nı, zam¬mın da bu pi¬ya¬sa¬da¬ki aşı¬rı yük¬se¬liş¬ten kay¬nak¬lan¬dı¬ğı¬nı, içe¬ri¬de mü¬da¬ha¬le ede¬cek bir du¬rum oluş¬ma¬dı¬ğı¬nı söy¬le¬di¬ler. Ra¬fi¬ne¬ri, da¬ğı¬tı¬cı ve ba¬yi kâr¬la¬rın¬da bir de¬ği¬şik¬lik ol¬ma¬dı¬ğı¬na işa¬ret eden EPDK yet¬ki¬li¬le¬ri, ta¬ma¬men Suu¬di Ara¬bis¬tan kay¬nak¬lı fi¬yat ar¬tış¬la¬rı¬na içe¬ri¬den mü¬da¬ha¬le yap¬ma im-ka¬nı bu¬lun¬ma¬dı¬ğı¬nı ifa¬de et¬ti¬ler.
Uygun fiyatlı olduğu için tüketicilerin tercih ettiği LPG, bu zamla birlikte motorine benzer bir grafik çizmeye başladı. Fiyat avantajı sebebiyle otomobil satışlarında payını yüzde 61'e kadar çıkaran dizeller, motorin fiyatlarının benzinle arayı kapatması üzerine yavaş yavaş gözden düşmeye başladı. Benzinli otomobillere yönelmeye başlayan tüketiciler, daha da fazla tasarruf yapabilmek için LPG'ye yönelmişti. Fakat 3 lira sınırını aşan fiyatı sebebiyle LPG, tıpkı motorin gibi rekabet gücünü büyük ölçüde kaybetti.
Yılda ortalama 15 bin kilometre yol kateden bir sürücü, zam öncesi LPG'yle 1365 lira avantaj sağlıyordu. LPG dönüşümünün yaklaşık 2 bin liraya yapıldığı düşünüldüğünde kit fiyatını 1.5 yılda çıkarmak mümkündü. Fakat zam sonrası yıllık avantaj 880 liraya geriledi. Bu da LPG kitine verilen paranın artık ancak 2.5 yılda telafi edileceği anlamına geliyor.
Ucuz di¬ye araç¬la¬rı¬na tüp tak¬tı¬ran¬la¬ra ve ti¬ca¬ri¬le¬re dar¬be vu¬rul¬du. Akar¬ya¬kıt fi¬yat¬la¬rı üze¬rin¬de¬ki ÖTV ve KDV ora¬nı dü¬şü¬rül¬me¬di¬ği sü¬re¬ce ka¬çak kul¬la¬nı¬mı ar¬tacaktır. Vatandaşın sırtından ÖTV ve KDV oranları düşürülmelidir.
Türkiye’de Akaryakıt’a gelen zam iğneden ipliğe her şeye zam gelecek demektir. Zam fırtınasının esas yılbaşından sonra eseceğini de buradan bildirelim. Ne yazık ki, iyi sevindici yazımız böylece düşündürücü ve korkutucu bitti.

 

Bu yazı toplam 280 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.