1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. İyi ki varsın Konya Şeker
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi ki varsın Konya Şeker

A+A-

Korona virüsün dünya da çok etkili olduğu günlerde ülkemize acil ihtiyaç olan etil alkol temininde önemli bir üretici olarak sorun yaşatmayan Konya Şeker, bu gücü ile yerli ve milli olduğunu bir kez daha ispatlamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından Katar’a yapılan gece yarısı gıda ürünleri desteğinde de devletini yalnız bırakmamıştı.

Ama en önemlisi üretimin yanında olmasıydı.

Üretene destek olmasıydı.

Laf üretmenin veya kuru kuru eleştiri yapmanın aksine, üreterek sorunlara çare bulmasıydı.

İyi ki varsın Konya Şeker dedirten.

Başkanı Recep Konuk ise yaptığı açıklamalarla, ülkemiz için güvenli ve güvenilir gıdanın çok önemli bir strateji oluşunu ısrarla vurgulayarak tarımda oynanan oyunlar için hepimizi uyarıyor, özellikle tarıma dayalı ürünlerde ülkemize döviz kaybettiren ithalatın acısını içimizde hissettiriyordu.

Üreticiye dönem, dönem verdiği avanslarla “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz’ sözünü tarımdan başka geliri olmayanların yüreğine kazıdı.

İyi ki varsın Recep Konuk başkan.

Niye mi öyle dedim.

İşte gerekçem.

Konya Şeker, insanlığı tehdit eden korona virüs salgınına rağmen ülkemizin gıda güvenliğinin riske girmemesi, milletimizin tabağındaki yemeğin azalmaması için, tarlayı boş bırakmayan üreticisine geçtiğimiz Cuma günü 27 Milyon 585 Bin TL tutarında motorin avansının dağıtımını başlattı.

Dağıtımına başlanacak motorin avansı ile birlikte Konya Şeker’in 2020-2021 kampanya döneminde üreticiye verdiği avans desteğinin toplam tutarı 257 Milyon 184 Bin 750 TL’ye ulaşacak.

Bu avans sıcakta bunalan çiftçiyi ve ailelerini serinletti. Hatta Konya piyasasını serinletti.

Korona virüsü salgını başladığında on binlerce üreticisine koruyucu sağlık seti dağıtmasının yanında Başkan Konuk’un tarımsal üretimle ilgili şu sözleri herhalde milli bir çağrı olarak görülür.

 “Salgındı, ekonomide durgunluktu, elbette bitecek. Hayat normale dönecek. Ancak tarımsal üretimin takvimi hayatın normale dönmesini bekleyemez. Bir süre tıraş olmayabilirsiniz, düğündü dernekti erteleyebilirsiniz. Ancak, pancarı sonra ekerim, hele bir çapası dursun, risk bitince suyunu gübresini veririm diyemezsiniz. Tabiat buna izin vermez.

Üretmezseniz sofraya bir şey gelmez. Güçlü Türkiye için, sağlıklı nesiller için Konya Şeker olarak üreticiye, üretene desteğimiz dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de şartlardan bağımsız, zor günde de, normal günde de bitmeyecek.

Çünkü biliyoruz ki, traktörler durursa, su motorları çalışmazsa, biçerdöver tarlaya giremezse sadece çiftçi kaybetmez, ülkemiz kaybeder, milletimiz zora düşer. Konya Şeker var olduğu sürece, su motoru, traktör, motorin avansı ile durmayacak, tarla sürülecek, ürünler susuzluktan üretici çaresizlikten boynunu bükmeyecek, milletimiz zora düşmeyecek.

Konya Şeker’in birinci önceliği tarladaki üretimdir.

Biz ticari bir şirketiz. Ama bizi diğer ticari şirketlerden ayıran husus bizim bilanço rakamlarından daha çok tarladaki üretim rakamlarını önemseyen bir şirket olmamızdır. Bizim için ticari başarı tarladaki başarının anahtarıdır. Yani bizim sanayide ticarette başarılı olma gayretimizin yegâne sebebi tarlaya ve üreticiye daha çok destek olmak içindir.

Bizim için işletmeler araç üretici refahı amaçtır. Varlık sebebimiz üreticidir, üreticinin üretirken işini kolaylaştırmaktır. Bu ülkenin her vatandaşının birinci vazifesi bu ülkeye sahip çıkmaktır. Ülkeye sahip çıkmak sadece sözle olmaz, ülkenin bayrağına, kurumlarına, işletmelerine nasıl sahip çıkıyorsak, tarlasına, ahırına, ağılına da öyle sahip çıkacağız.

Bu vatanı en çok seven bu vatan için elinden gelenin bir fazlasını üreten, üretmeye çalışandır. Bu ülkenin laf üretenden daha çok iş üretene, gerçek bir ürün üretene ihtiyacı var. O nedenle biz bu ülkenin tarlaları üreterek zenginliğimize zenginlik katmaya devam etsin diye kendimize bir mesuliyet yükledik. Bu mesuliyetin de gereğini daha tohum tarlaya düşmeden yerine getirmeye başlıyor, hasada kadar tarlayı ve üreticiyi desteksiz bırakmıyoruz”

Peki, tüm bu gayrete siz ne diyorsunuz?

Bu yazı toplam 4000 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar