1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. İyi Niyet Tuzakları
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Niyet Tuzakları

A+A-
İyiliğin ve doğruluğun bütün kötülükleri esir alıp tutuklamaya gücü yeterken, kötülük de boş durmuyor, sürekli yeni taktik ve hamlelerle gençlerimizi ve toplumumuzu tehdit etmeye devam etmektedir.

Bilinen tehdit unsuru bütün kötülükler iyilik ve iyi niyet maskesi ile karşımıza çıkarlar.
Hiçbir terör örgütü, biz terör örgütüyüz demez ya da hiçbir madde bağımlısı biz madde bağımlısıyız demez, onlar kendilerinin ne olduğunu bilseler bile yine de diğerlerini kandırmak için ya da inandıkları için olsa gerek güzel, ambalajlı ve aksesuarlı sözcüklerle karşımıza çıkarlar.
Terör örgütleri eşitlik ve özgürlük için savaştıklarını iddia ederler. Fitne ve fesat bazen en sevdiğimiz kavramlarla karşımıza çıkıverir. Barış, kardeşlik ve demokrasi

sözcükleriyle ellerindeki silahı ve kanı saklamaya çalışırlar.
Çünkü bir şeyi ne kadar çok bağırırsanız, inancı ve güveni sağlam olmayan insanları inandırmayı başarırsınız. Bugün terör örgütlerinin bu maskesinin ardındaki karanlık yüzü göremeyenler boşlukta olan inançları sağlam olmayan sosyal destekten yoksun bireylerdir ve daha kolay yönlendirilebilmektedir.

Bir bakarsınız en olmadık zamanda tanımadığınız birisi size iyilik etmek istiyordur. Ne iyi insanlar var dersiniz ve o güne kadar sizin için çırpınan ve üzerinize titreyen anne-babanızı da unutuverirsiniz. Çünkü ailenizin ilgi ve sevgisini küçümseyip başka adresler aramaya başlarsınız. Özgür olmak, erkek olmak ya da yetişkin bir kız olduğunuzu ispatlamak için ailenizin sınırlarını zorlarken başkalarının etki alanına girdiğinizi anladığınızda bazı şeyler için geç kalmış olmaktadır. Mesela, gençliğinizin en güzel yıllarını kendinizi yetiştirmek yerine başkalarının yönlendirmeleri ile geçici hevesler ve zararlı alışkanlıklar edinerek geçirebilirsiniz.

Eğer bir gün birisi size iyi niyetle anlamsız! ve zamansız bir iyilik etmek istiyorsa veya çok güzel şeyler söylüyorsa o an biraz duraklayın. Bu iyiliği hak edecek ne yaptınız, iyiliği yapmak isteyenin nesi oluyorsunuz ve neden siz? sorularına mutlaka cevap verin. Çünkü art niyetli insanların alnında art niyetli insan yazmaz ve en kötüsü de iyi niyet ve iyilikle karşınıza çıkmıştır.

Bu nedenle okulda, işte, mahallede ya da çarşıda ya da bir başka yerde birisi size zamansız ve sebepsiz iyilik etmek istiyorsa mutlaka dikkatli ve uyanık olun.
Hatta sizin güveninizi kazanmak için aşırı iyiliksever olmak bile görünmeyebilirler. Çünkü onlar kurbanlarını ya da mağdurları ikna etmek için çeşitli yol ve yöntemler deneyebilirler. Bir bakarsınız iletişimi başlatmak için kendisi değil de sizin harekete geçmenizi bile sağlayacak adımlar atabilirler. Örneğin, adres sormanız ya da düşen bir eşyanızı güveninizi kazanmak için büyük bir nezaketle size getirmeleri bile sizi yanıltmasın.

Bu tür durumlarda size gösterilen ilgi ve yardım, anlamlı ve geçerli bir nedenle, doğru zamanda ve doğru bir yerde, herkesin görebileceği bir açıklıkla mı gösteriliyor?
Bu ölçülere dikkat etmelidir, çünkü kötülükler gizli, yanlış yerde ve yanlış zamanlarda daha çok ortam bulmaktadır.
İyilikler ise, doğru yol ve yöntemlerle, herkesin görebileceği açıklıkta, güven ve saygı içerisinde olduğu zaman makbuldür. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 299 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.