1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. İyi niyetli olun
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi niyetli olun

A+A-

Bir Ramazan-ı Şerif-e daha kavuşmanın mutluluğu ve heyecanını yaşıyoruz. 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen bu ay aslında ruhumunuz doyduğu, beslendiği bir dönem. Kamil insana en yakın olduğunuz ya da en yakın olmamız gereken zaman dilimi…

Ancak maalesef, bütün ibadetlerimizde olduğu gibi Ramazan ayında da şekilciliğe, görüntüye fazla takılıyoruz. Ramazan’ın anlamını, nasıl yaşanması gerektiğini, neler yapılmasını gerektiğini bilmiyoruz, bilsek dahi gereğini yerine getirmiyoruz.

Ömrümüzün tamamında ama özellikle de Ramazan ayında iyi niyetli olmamız gerekiyor. Ramazan sadece bir şey yemeyip içmemek değildir. Mübarek ayın bir ruhu, bu ibadetin sizi ulaştırmayı hedeflediği bir nokta var. 60-70 yıllık ömrümüzde tuttuğumuz onca oruçtan hiçbir şey anlamıyorsak, bize yeni bir şeyler katmıyor, öğretmiyorsa, sadece sıramızı savmış oluruz ki ondan da emin değilim…

Bir ay boyunca sadece bedenimiz değil, ruhumuz da oruç tutmalı.

Allah rızası için şu güzel günlerin hatırına, bir ay iyi niyetli olun, gıybet etmeyin, siyasi tartışmaların hayatımızı bu kadar işgal etmesine izin vermeyin, oruç tutanı da tutmayanı da kucaklayın, biri sizi sinirlendiriyor ve normal aylarda ona 1 tahammül gösteriyorsanız, Ramazan’da 10 tahammül gösterin.

 

SABIR MAKAMI

Ramazan ayını birçok kelimeyle nitelendirebilirsiniz. Rahmet, bereket, mağfiret, hoşgörü, güzel ahlak, iyi niyet… Bir de sabır vardır Ramazan’da… Hani şu hızlı akan hayat içerisinde, birbirimizi bile durup anlama zahmetine katlanmadığımız günlerde, unuttuğumuz güzel haslet… Üstelik öyle, açlığa, susuzluğa sabretmekten de bahsetmiyorum… Birbirimize sabredebilmeliyiz… Sabretmeliyiz ki pişelim…

Her şeyin peşinden koşma, bir şeylere sahip olma hırsı ruhumuzu çürütüyor… Menfaatin ve kişisel hırsların çağında yaşıyoruz. Bir makama sahip olmayan ya da bir faydamızın olmadığı insanlara selam bile vermekten imtina ediyoruz. İnsanoğlunun fıtratında bulunan ve ne kadar eğitim alırsa olsun, ne kadar olgunlaşırsa olgunlaşsın, önüne geçemediği durumlar olabilir. Ancak sabır makamında pişmek, bu çağda insan kalmamızı sağlamaya yarayacak en önemli özellik olacaktır.

 

GARİPLERİ UNUTMAYIN

Uzun yıllardır kurulan zengin iftar sofraları, şatafat ve gösteriş hali bu zaman diliminin ruhuna çok fazla zarar veriyor. İhtiyaç sahiplerinin, fakir fukaranın, gariplerin yer almadığı zengin sofralarında açılan iftarlar, Ramazan’ın ruhunu ile uyuşmuyor. Lüks otel salonlarında 2. ve 3. sınıf yemeklerle açılan iftarlar yerine, gariplerle gönül gönüle gelelim. Soframızı da gönlümüzü de onlara açalım… Ramazan’ın bereketini, sevabını, gönül ferahlığını herkesle paylaşmamız gerekiyor.

Son bir hatırlatma… Yapılan yardım çalışmalarında fakir fukarayı, garipleri mahcup etmemek, rencide etmemek gerekiyor. Hayırlı bir iş yapılırken, bunu da amacından saptırmayalım… Yardım dernekleri yaptıkları faaliyetlerin duyurulması açısından bültenlerini fotoğraflarını gazetelere gönderiyor, ancak yardım faaliyetlerinde yardım yapılan insanların yüzlerini göstermemeye azami dikkat etmeliyiz.

Hoşgeldin 11 ayın sultanı…

Bu yazı toplam 567 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.