1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İYİ Parti Konya İl Başkanı Tozoğlu: HDP’ye yaptırım uygulansın
İYİ Parti Konya İl Başkanı Tozoğlu: HDP’ye yaptırım uygulansın

İYİ Parti Konya İl Başkanı Tozoğlu: HDP’ye yaptırım uygulansın

İYİ PARTİ Konya İl Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu HDP ve PKK ile özel açıklamalarda bulundu. Tozoğlu, “HDP’ye ağır yaptırımlar uygulansın, parti kapatmayı geçmişte gördük ki bir işe yaramıyor, başka isimle tekrar kuruluyor” dedi.

A+A-

Tozoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Bir konuda karar vermek zorundayız. HDP'yi nereye konumlandıracağız? 

HDP'nin siyasal hareket olarak PKK'yla bağının olduğunu bilmeyen yoktur. Esasında bunu kendileri de inkar etmemektedir. Ancak ne gariptir ki HDP'nin TBMM'yi yani gazi meclisi idare eden başkan vekili vardır. HDP'nin bütün komisyonlarda temsilcisi vardır. HDP'nin yıllık olarak bütçeden aldığı 50 milyon TL'den fazla aldığı payı vardır. İllerde ve ilçelerde protokolde yeri vardır. Bu şartlar altında HDP'yi PKK'nın siyasal organı olarak gördüğümüzü söylüyorsak yukarıdaki gerçekler ışığında durum vahimdir. 

HDP'nin terör örgütü ile bağı konusunda tereddütümüz yok ise, devletin de elinde bu yönde bilgi, belge ve delil var ise Anayasa' nın hükmü çok açık. Partinin temelli kapatılması ve muhatapların siyasal olarak yasaklanması gerekir. Hep söylenilen şudur. "Bugüne kadar parti kapatmanın faydasını görmedik. Başka isimlerle tekrar kuruldu . Bu nedenle kapatılmasın." O halde şunu ifade etmek gerekir. Hukuk kurallarını ısrarlı şekilde çiğneyenlere de yaptırım uygulamayalım. Bunun kabul edilebilir yanı yoktur.

Özet olarak şunu söylemek gerekiyor. Devletin yetkilileri ve ilgili kurumları bir karar vermek zorunda. Eğer HDP, terör örgütünün siyasal temsilcisi ise ivedi şekilde yaptırıma tabi tutulması, yaptırım uygulanmıyorsa da sürekli olarak HDP üzerinden düşmanlaştırma anlayışından vazgeçilmesi gerekiyor. 

Aksi halde mevcut durum sosyal, siyasal ve toplumsal barışı zedeliyor.”

(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.