1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İyi Parti Konya Milletvekili Yokuş: Yerel medyaya sahip çıkılmalı
İyi Parti Konya Milletvekili Yokuş: Yerel medyaya sahip çıkılmalı

İyi Parti Konya Milletvekili Yokuş: Yerel medyaya sahip çıkılmalı

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, ülkemizi etkisi altına alan korona virüsünün yerel medyayı olumsuz olarak etkilendiğini belirterek TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Toplantıda yerel medyanın önemini ve sorunlarını dile getiren Yokuş, yerel medyaya sahip gereken desteklerin sağlanması gerektiğini ifade ederek şu sözlere yer verdi.

“Yerel medya, yerel düzeyde demokrasinin yerleşmesi ve gelişmesi için vazgeçilmez bir kurumdur. Dünyada demokrasisi gelişmiş pek çok ülkede yerel basın, en az yaygın basın kadar gelişmiş konumdadır. Türkiye´de yerel basının halkla bütünleştiği ve en etkin olduğu Milli Mücadele döneminde Atatürk, yerel basını "Fazilet Adaları" olarak tanımlamıştır. Bilindiği gibi yerel gazeteler Milli Mücadele döneminde hem kurtuluş hareketinin öncüsü, hem de Anadolu´nun düşman işgali karşısında gösterdiği Milli direnişin sesi olmuştu.

Yerel medya günümüzde de bölgelerimizin ve yörelerimizin can damarıdır. Bölge halkının gören gözü, işiten kulağıdır.Yerel medya, toplumsal, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimleri kendi bölgesindeki vatandaşlara aktarır. Bir nevi yöre halkının ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal özelliklerini yansıtan bir aynadır. Yerel medya bulunduğu bölgelere göre bireylerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olur. 

Yerel medyaher geçen gün zor durumda ve zor şartlar altında yayın hayatlarını sürdürüyorlar. Başta ekonomik zorluklar, nitelikli personel temini ve teknoloji sorunları olmak üzere pek çok sorunla uğraşmaktadır.

Yerel medya güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmadığından ne yazık ki işlevini tam anlamıyla yerine getiremiyor.Sürekli gelişen teknoloji, basın ve medya da kullanılan teknolojiyi de değiştirmektedir. Ekonomik yetersizlikler yüzünden yerel basın kuruluşları yeni teknolojilere ya hiç ulaşamıyor ya da sınırlı bir şekilde ulaşıyor.Teknoloji kullanımı, basın sektörü açısından önemli bir faktördür. Zamana karşı savaşan basın işletmeleri, en yeni teknolojileri kullanmak zorundadır.

YEREL MEDYAYA SAĞLANMASI GEREKEN DESTEKLER

Anadolu’da bulunan yerel medya şirketleri (en az 5 işçi çalıştıranlar) KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredilendirilmelidir. Resmi kurumlara olan ödemeler (SGK ve Maliye gibi) en az 1 yıl süreyle ertelenmelidir. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 10’a düşürülmelidir. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin de bir süre alınmamalıdır. TÜRKSAT uydu bedeli ödemelerinin bir süre ertelenmesi ve dövizle değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme imkanı sağlanmalıdır. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşmanın sağlanmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.