1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İYİ Partili Yokuş: Meclise girdiğim günden beri Konya’ya su diyoruz!
İYİ Partili Yokuş: Meclise girdiğim günden beri Konya’ya su diyoruz!

İYİ Partili Yokuş: Meclise girdiğim günden beri Konya’ya su diyoruz!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Konya’da yaşanan su sorununa Dicle ve Fırat’ tan getirilen su ile çözüm bulunabileceğini söyledi.

A+A-

“KONYA’DA EN ÖNEMLI SORUNUMUZ SU”

“Konya bazında en önemli sorunumuz su” diyen Milletvekili Yokuş, “Türkiye’nin genel sorunu tarımdaki sorundan farklı değil aslında ama Konya veya İç Anadolu Bölgesi Türkiye’mizin en az yağış alan bölgesi. Şimdi biz tarım da böyle bir bölgede yaşıyoruz. Yeterli yağış almayan bölgelerde ya sulu tarımı azaltacağız ya da tamamen vazgeçeceğiz. Şimdi biz bunlardan vazgeçemiyoruz. Yani sulu tarımın en önemli şeyleri nedir? Konya da havuç, pancar, mısır vardır. Bunlarda Türkiye birincisiyiz. Konya’da sadece buğday ya da arpa üretilmiyor. Bunlarda üretiliyor. Kırsalda mesela sulamaya gerek kalmıyor. Ama düz ovalarımızda buğdayın da yılda bir iki kere sulanmaya ihtiyacı oluyor” dedi.

“KOP BÖLGESINDE 650 BIN NÜFUS GÖÇ ETTI”

“Ben meclise girdiğim günden beri hemen hemen üç yıldır Konya’ya su diyorum” diyen Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:  “Çünkü Konya'nın temel sorunu KOP bölgesine su taşınması. Nereden taşınması dış kaynaklardan. Yani havza dışı. Bakıyoruz yani Kızılırmak bize çok yakın. Tamamını verseniz bize yetmiyor. Kaldı ki KOP bölgesi. Sadece Konya ile sınırlı değil. Fakat 2016’da bir yasal düzenleme ile KOP bünyesinde 4 vilayet vardı 8 e çıkarıldı. Devletin politikası çıkarılabilir. Bu KOP bölgesinde Yozgat'tan Kırıkkale’ye, Kırşehir’den Nevşehir'e, Aksaray’dan Karaman’a ve Konya’ya kadar tam 8 vilayet. Şimdi bu iç Anadolu’nun en önemli bölgesi. Şimdi buraya baktığınız zaman buranın tamamı tarımla uğraşan bölge. Şimdi son 19 yılda, ak parti iktidarı döneminde bu bölgeden tam 650 bin nüfus göç etmiş.  Yani bunu neye göre hesapladık. Vilayetimiz göç veriyor. Konya neden göç veriyor. Bunun temeli tarıma dayalı sanayiye hayvancılığımıza yani kırsal nüfusumuza gerekli desteği vermediğimizden. Özellikle buradan ifade ediyorum bu büyükşehir yasası var ya bizim Konya’mızın nüfus kaybında en büyük etkenlerden birisi. Büyükşehir yasası artı yükler getirmiş. Köylülere kasaba da yaşayanlara büyükşehir yasası artı yükler getirdi”

“GELİRİMİZİ 3- 4 KAT ARTIRABİLİRİZ”

Suyu Dicle -Fırat'tan getirebileceğini yineleyen Yokuş , “Dicle –Fırat’ı neden söylüyorum. Konya’nın sadece merkezinde yılda üç milyar metreküp su yeraltına çekiliyor. Konya çölleşiyor. Obruklar neden oluşur her yer çöküyor. Kuyudan her yıl çektiğimiz su miktarı 2 metre daha suyun aşağıda kalmasını sağlıyor. Yani özellikle yunak civarında 200 -250 metrede dahi su bulamıyoruz. Bunun için bizim Konya ovasına acilen Dicle Fırat'tan olur başka kaynaklardan olur çok ciddi miktarda su getirmemiz lazım. Bu su sadece Konya için yılda 3 milyar ekstra dış kaynaklardan su lazım. KOP bölgesinin topyekûn ele aldığımız zaman en az yılda 8- 10 milyar metreküpün KOP bölgesindeki vilayetlere gelmesi lazım. Bu tarım kentlerinin sulayabilme imkânlarını gelecek olan su ile yüzde yüz artırabiliriz. Gelirimizi de üç dört kat artırabiliriz” dedi. HABER MERKEZİ

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.