1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İyi Ve Kötü
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Ve Kötü

A+A-

Rus yazar Dostowiski’nin “Suç ve ceza”sını okumuşunuzdur.
Hayır ondan bahsetmeyeceğim. Biraz başlık onu anımsattı da.
Bugün Hükümetin uyguladığı iki iyi, bir kötüden bahsedeceğim.
Önce iyilerden bahsedelim.
Hükümet aldığı bir dizi kararlar ve paketlerle Türkiye halkının beklediği, uygulandığı zaman çok faydalarının olabileceğini düşündüğüm Hastanelerde dini görevli bulundurulmasına başlanılması çok yerinde bir karar.
İnsanlar hastanelerde dertlerine çare, sıkıntılarına çözüm aramaktadır. Bence toplumun en büyük eksikliklerinden birisi moral, motivasyon ve inanç zaafıdır.
Fiziki ve ruhi anlamda nasıl psikologlar hastanelerde görev yapıyorsa, dini ve inanç açısından da din adamlarının hastanelerde görev alması çok yerindedir.
Bu insanlar hastalara ve hasta sahiplerine dini motivasyon yaparlar. Dinimizin kaza ve kader hakkında emirlerini anlatırlar. Onları morallendirirler, takdir ve mukadderatı özetlerler. Bunun yanı sıra bir konuda da istihdam yaratılır.
Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda protokol imzaladı ve uygulama yakında hastanelerimizde başlayacak. Öncelikle İslam olan kimseler bu uygulama alanına alınacak, daha sonra diğer dinlere mensup kimselere de bu hizmet verilecek.
Bu yerinde ve iyi bir karar ve uygulama. Dileyelim bu konu sulandırılmasın.
Diğer bir konu ise yine günümüzde bu günlerde konuşulan “Annelik ve Kariyer” dir. Annelik inancımıza göre en kutsal görevlerdendir. Anne olmak her genç kadının amaçlarındandır. Ancak yine günümüz ekonomisinde anne olmak kolay bir iş değildir. Maddi ve manevi desteğe ihtiyaç vardır. Bunun sağlanması gerekir. Avrupa ülkeleri içinde Türkiye genç nüfusa sahiptir. Ancak giderek bizimde nüfusumuz yaşlanmaktadır. Genç nüfus her zaman iyi kullanılırsa olumlu bir potansiyeldir.
Şimdi çocuk sayısının artırılması ve annelik özendirilmekte ve yeni çocuklara teşvik primi verilmesi gündemdedir ve hükümetin programındadır. Eğer iyi kullanılırsa ve bu çocukların iyi yetiştirilmesinde, beslenmesinde hükümet ailelere destek verirse yerinde bir karar olduğunu düşünmekteyim. Ancak bugünkü ekonomik şartlar ve asgari ücret ile bir çocuğa bile bakmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Türkiye’de çalışan her iki kişiden birisinin asgari ücretle çalıştığı düşünülürse hükümetin vereceği destek küçümsenemez.
Bunlar iyi şeyler.
Ya kötü olan nedir?
Şimdi Türkiye’nin kalkınmasında önemli katkısı olacak iki proje var. Bunlardan birisi GAP projesi. Bu projenin eylem planı hazır.
Birde KOP projemiz var. Yaklaşık 7-8 yıldır bu projede beklemede ve eylem planı programa alınmadı. Konya ve Orta Anadolu’yu ayağa kaldıracak bu projenin neden eylem planı hazırlanmıyor ve kabul görmüyor bilmiyorum. Buda bence kötü bir durum.
Kaldı ki, yaklaşık 2 yıl önce kanalların bittiği açıklanmasına karşın, henüz Konya Ovası bu su ile buluşamadı. Hükümetimiz bu konuda da yeterli desteği ve eylem planını hayata geçirmelidir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.