1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İyilik Ebeleri
İyilik Ebeleri

İyilik Ebeleri

Ege Üniversitesi Ebelik Bölümü öğrencileri, çıktıkları klinik uygulamalarında bazı ailelerin bebeklerine doğumdan hemen sonra giyeceği ilk kıyafetini bile alamadıklarını gözlemleyince, ’Ege Üniversitesi’nin 60. Yılında Ebe Öğrenciler...

A+A-

Ege Üniversitesi Ebelik Bölümü öğrencileri, çıktıkları klinik uygulamalarında bazı ailelerin bebeklerine doğumdan hemen sonra giyeceği ilk kıyafetini bile alamadıklarını gözlemleyince, ’Ege Üniversitesi’nin 60. Yılında Ebe Öğrenciler 600 Bebeği Giydiriyor’ projesini gerçekleştirdi. Ebelik öğrencileri, hocalarının katkıları ile kısa sürede bin 200 zıbın takımı, bin 200 adet ısı yalıtımlı battaniyeyi, 2 bin 616 adet bebek bezi toplayıp yardıma muhtaç yeni doğum yapan ailelere teslim etti.
HEDEFLER İKİYE KATLANDI
Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü 2’nci sınıf öğrencileri, çıktıkları klinik uygulamalarında bazı ailelerin bebeklerine doğumdan hemen sonra giyeceği ilk kıyafetini bile alamadıklarını gözlemledi. Duyarlı öğrenciler, dünyaya gelen bebeklerin hastane koşullarında bezlere sarılarak ailelerine teslim edilmesini engelleyecek proje ile ailelerin yüzlerini güldürmek, dünyaya merhaba diyen bebeklere ufak da olsa eşitlik için bir şans verebilmek için okuldaki hocaları ile konuştular. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytül Hadımlı önerisi ve koordinatörlüğünde Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, Araştırma Görevlileri Yeliz Çakır Koçak, Sibel İçge, Serap Çetintaş Öner ve Ebelik Bölümü öğrencilerinin iş birliği ve desteği ile ’Ege Üniversitesi’nin 60. Yılında Ebe Öğrenciler 600 Bebeği Giydiriyor’ adlı projesi yapıldı. Proje sürecinde tüm ekip işbirliği halinde kermesler düzenledi, öğrenciler harçlıklarından artırdı, bağışçılar bulunuldu. Kısa sürede büyük bir iş çıkaran Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu öğretim üyeleri ve öğrencileri; hedeflerinin üstüne çıkarak bin 200 adet zıbın takımı, bin 200 adet ısı yalıtımlı battaniyeyi, 2 bin 616 adet bebek bezi topladı. Öğrenciler ve öğretim üyeleri, toplanan malzemeleri ihtiyacı olan ailelere teslim edilmek üzere Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne teslim etti.
BEBEKLERİN ELİNDEN TUTMAK İSTİYORUZ
Dekan Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, topluma hizmet uygulamalarının önemli olduğunu belirterek, bu projenin sürdürülebilirliğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Turfan, "Hastaneye gelen kişi kendine zıbın alıyorsa, bir tane de bir başkası için bıraksın istiyoruz. Askıda ekmek uygulaması gibi bu uygulamanın da askıda zıbın uygulamasına dönüşmesini istiyoruz. Proje büyük bir emek sonucu ortaya çıktı. Amacımız doğumda bir zıbını bile olmayan bebeklerin elinden tutmaktır. Toplumu kültürel olarak ve aynı zamanda bir o kadar da bilimsel olarak yetiştirmeliyiz. Bütün projeleri izledim ama kimse sizin gibi bir proje yapmadı. Çok duygulandım. Hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.
Proje Koordinatörü ve Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytül Hadımlı da, "Topluma hizmet uygulamalarının anneye ve bebeğe dokunan bir proje olmasını istedik. Umarım Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanında kardeş hastaneler de olur. Umarım daha fazla destek alırız" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.