1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. 'İyilikler Aslanına' Kıymayın
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

'İyilikler Aslanına' Kıymayın

A+A-
Dünyanın en mazlum, en masum,  en merhametli, en cesur, en mütevazı… Milletlerin başında biz geliriz. Biz, yani Anadolu’da yaşayan Müslüman Türk, Müslüman Kürt, Müslüman Arap, Çerkez, Boşnak, Laz ve diğer dinlerden vatandaşların oluşturduğu millet. Biz bu millete ırkçılıktan uzak bir söylemle “Türk Milleti “diyoruz.  
Şu anda Dünya’da yaşayan tüm insanlar, tüm halklar, tüm vatandaşlar, her dinden her mezhepten tekmil insanlar!  Dünyayı idare eden bütün  yöneticiler! Tarihe şöyle bir bakın, günümüzde yaşanan olayları dikkatlice bir inceleyin!  Dünyayı idare den büyük devletlerin (Eski mısır, Roma, Pers, İskender, Cengiz, Bizans, Emevi, Abbasi,  Osmanlı,  İngiltere, ABD…) dönemlerinie bir göz atın.  Veya bölgesel imparatorluklar kurmuş küçük İmparatorlukların ( Rusya, Çin, Avusturya Prusya, Fansa…) siyasi hayatına bir göz atın! Başka milletlerle birlikte yaşamayı en iyi beceren, idaresi altındaki değişik milletleri, farklı dinden, farklı mezhepten insanları uzun bir dönemde, en iyi, en adil, en dengeli idare eden devlet,  dolayısı ile millet hangisidir? Bu soruya insaflı,  vicdanlı her tarihçi Osmanlı ve Türkler diyecektir. Tabi buradaki “Türk” ismi bir Irktan ziyade İslam’la bütünleşmiş bir kültürel kavmi ifade ediyor.   

Osmanlı, 400 sene dünyanın en karmaşık, en karışık, idare edilmesi en zor bölgeleri olan  balkanlar ve Ortadoğu başta olmak üzere, onlarca farklı dine ve mezhebe mensup insanlarla, yine onlarca farklı ırktan ve kavimden milletleri  adilce, insanca yönetmiştir. Problemler olmadı mı? Elbette oldu. Buradaki ölçü Osmanlı ve rakipleridir. Bu mevzuda rakiplerinin durumu nicedir ona bakmak gerek. Çok geçmişi boş verin! Daha dün, yani 1. Dünya savaşından önc,  İngilizler, Fransızlar, Ruslar, İtalyanlar Balkan milletlerini ,Ortadoğu halkalarını, Afrika’daki bazı ülkeleri… “Osmanlı sizi sömürüyor, Osmanlı size zulmediyor, Bizler sizleri ‘Osmanlı emperyalizminden’ kurtaracağız, daha özgür, daha müreffeh, daha insani bir hayat süreceksiniz…” diyerek ayaklandırdılar,  Osmanlıyı birlikte yıktılar. Sonra nemi oldu? Olanları görüyorsunuz. Afrika’ya bakın, Ortadoğu’yu görün Balkanları inceleyin… Savaşların, karmaşıklıkların, kavgaların, isyanların hiç bitmediği bölgeler oluştu. Büyük bir Arap İmparatorluğu hayali ile kandırılan Araplar, daha doğrusu Şerif Hüseyin, ömrünü sürgünde acılar içinde tamamladı. Araplar 20 - 30 parçaya ayrıldı. Şu anda, kaos, kavga, iç savaş, katliamlar, ölümler  ( Libya, Suriye, Yemen, Irak başta olmak üzere) ayrılmaz parçaları haline geldi. Balkanlar ve Afrika ha keza.  
Dünyanın en güçlü devleti ABD nin dün zencilere, Kızılderililere, inkalara mayalara yaptıkları taptaze hafızlarda. Aynı devletin bugün Afganistan’da, Irakta Suriye’nin kuzeyinde yapmaya devam ettikleri gün gibi ortada.  Rusların, hem çarlık, hem CCCB, hem de şimdi Putin döneminde (daha dün sorgusuz sualsiz Kırımı ilhak etti Suriye’de halkı vakum bombaları ile yok ediyor) bağlı devletlere, bilhassa Müslüman Türklere yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri gün gibi ortada. Çinin Uygur bölgesindeki zulümleri, Fransa’nın ve birçok Avrupa ülkesinin Afrika’da, Orta ve Uzak Doğuda yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri sömürgeler,  İran’ın farklı mezhepten insanlara yaptıkları… Capcanlı yaşanmaya devam ediyor.

Tarihte mazlumların sığınağı olan Müslüman Türkler, günümüzde de bu misyonlarını aynen devam ettiriyorlar. 2. Dünya savaşında Hitlerden kaçanlar, 90’ larda Saddam’dan, Ruslardan kaçanların sığınağı ülkemiz, hamisi milletimiz olmuştur. En son Suriye’den Esed’den IŞİD den, PYD’ den, Ruslardan kaçanların sığınağı yine Türkiye, barınağı yine Türk Milleti olmuştur. ( Buradaki Türk milletinden kasıt, şu anda Türkiye’de yaşayan Türk, Kürt, Arap, Boşnak, Çerkez, laz… Tümüdür.)  Bu nedenle dünyada barışı huzuru adaleti insanlığı yaşatmak isteyen herkes bu yüksek ahlaklı, bu merhametli, bu vicdanlı bu onurlu millete saygı duymalı. Yalanlarla iftiralarla bu yüce ruhlu medeniyetin sahiplerini incitmemeli. Yok, “Soykırımmış” yok “teröre karşı aşırı güç kullanmaymış…” diyerek IŞİDİ PKK yı üzerimize salanlar, yazık ediyorsunuz merhamete, acıtıyorsunuz insanlık vicdanını, yaralıyorsunuz şefkati… Beyler!  Bizler kimlerin demokrasi getireceğiz vadi ile ülkeleri parçalayıp mazlumları katlettiklerini, medeniyet getireceğiz diyerek çöreklendikleri kıtaları, ülkeleri kan gölüne çevirdiklerini biliyor ve görüyoruz.
Ey dünya ” Adaletin Aslanı “ olan bu millete kıyma. Aksi halde Dünyada iyilik, adalet, güzellik, asalet, merhamet yok olacaktır. Biz Türklerle ilgili söylenmiş yüzlerce güzel söz vardır, hem de düşmanlarımız tarafından. Onlardan biri ile yazıma son veriyorum:  “Türk'ü anlamamak için tarihe göz yummak gerekir. Haksız saldırılar ve adi iftiralar önünde Türk'ün vakur kalışı, kuşku yok ki körlerin gerçeği, eşyayı anlamadıklarını düşündüklerinden ve körlere acıdıklarındandır. Bu soylu bir davranış o adi iftiralara ne açık bir cevap oluyor.” 

- Pierre Loti
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.