1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. IZDIRAP ÇEMBERİ!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

IZDIRAP ÇEMBERİ!

A+A-

Ali Amcam; -- Ahmetciğim ızdırap çemberi içindeyim. Deyince taa eskilere liseli yıllara gittim. Izdırap kelimesi yanılmıyorsam arabcadan geliyor. Darebe: vurdu manasından başka kalıpla ızdırap oluyor. Dilimize girip, üzüntü sıkıntı, kederle özdeşleştirilerek şarkı sözü olmuş.
Liseli yıllarımızda sınıf arkadaşımız rahmetli Eğisteli Recep Karadağ boş derslerde Ferdi Tayfur’dan şarkılar söylerdi. Özellikle “IZDIRAP ÇEMBERİ” şarkısı hala kulaklarımda çınlar.
Bu şarkıyı söylerken kendinden geçerdi. Fırsatını bulduğu zaman muhakkak bu şarkıyı söylerdi. Vay rahmetli vay unutmak ne mümkün mü?
O yıllarda Ferdici, Orhancılar vardı. Nedendir bana Orhan Gencebay hiç sempatik gelmezdi. Ancak, Recep Karadağ’ın söylediği Ferdi Tayfur şarkılarını dinlerdik.
Sevmediğimizde keramet varmış. Baksana bunlardan  akil çıktı hele bu saatten sonra Orhan, kadir inanır her ne ise yok yok kapılarımız bunlara kapalı diyen Ali Amcam bir şey diyemem.
Gelelim Rahmetli Recep Karadağ’ın her zaman söylemekten bıkıp usanmadığı“IZDIRAP ÇEMBERİ” şarkısına;
 
“Izdırap çemberi sardı beni kollarına
Cezasını çekiyorum sana aşık olmanın.
 
Nerdesin şimdi nerde?
Bak düştüm ben ne hallere?
Denedim unutmayı,
Söz geçmiyor gönlüme!
 
Bu temiz aşkın sonu hüsranla mı bitecek?
Ömrün baharı yolunda mı solacak?
 
Nerdesin şimdi nerde?
Bak düştüm ben ne hallere?
Denedim unutmayı,
Söz geçmiyor gönlüme!””
**
Rahmetli Recep Karadağ; Gençler sevmeyi senden öğrendi Ferdi Tayfur! Derdi. Ferdi Tayfur eserlerinde hüzne rağmen sonuçta mutluluğa kanatlanıyoruz. Diyerek devam ederdi.
**
Rahmetli Babam anlatırdı biz gençlik yıllarımızda köy odalarında bizden yaşça büyükler kağıt oynardı. Bazen bu sabahlara kadar sürerdi. Dahası sabah ezanı okunduğu zaman abdest alırlar namaza giderlermiş.
Oyundan kalkıp namaza şimdi bu oldu mu? Hayıflananlara; Namazın yeri ayrı, oyunun yer ayrı her halükarda namazımız ihmal etmeyeceğiz. Diyerek cevap veren Mehmet sabah namazı kılarken küt diye yere düşmüş. Namaz sonrası;
--- Mehmet Ağa ne oldu öyle düştün? Diye soran arkadaşına;
--- Sorma lan Ali namazda olduğumu unutmuşum kafam hala oyun yerinde kalmış. Ulan vale bendeydi, kız sende, as Omar’da derken papaz nereden çıktı diye düşünürken. İmam Allahüekber, deyince şok oldum düşmüşüm. İşin gerçeği bu!
Bundan sonra ben kağıt falan oynamayacağım. Bütün dikkatimizi oyuna verip dünyayı, ahreti unutuverdik. Diyen Mehmet Ağanın bir daha böylesi oyun oynadığı görülmez.
Mehmet Ağa şaşırmış anlayamamış epey bir zaman papaz nerden çıktı? Diye ço hayıflanmış… 
**
Ne söylerdi rahmetli Recep Karadağ?
Izdırap çemberi!
 
“Izdırap çemberi sardı beni kollarına
Cezasını çekiyorum sana aşık olmanın.
 
Nerdesin şimdi nerde?
Bak düştüm ben ne hallere?
Denedim unutmayı,
Söz geçmiyor gönlüme!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.