1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İzli yollar 3 ayda kırıldı
İzli yollar 3 ayda kırıldı

İzli yollar 3 ayda kırıldı

Görme engelliler için kaldırımlara yapılan yürüme yolu 3 ay içerisinde kırıldı. Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, yolların bir çok kusur barındırdığını söylediklerini hatırlatarak, Bu yollarda yetimin hakkı sokağa atılıyor." dedi.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Engelsiz Şehir Engelsiz Yaşam’ projesi kapsamında şehrin önemli caddelerindeki kaldırımlara izi yollar yapılmıştı. Kullanılan malzemeler nedeniyle kısa sürede tahribat gören yollar, ekipler tarafından sökülerek aynı şekilde yenileniyor. Sökülen yollar hakkında belediye görevlisi, “Caddeleri dolaşarak hasar gören kısımları tespit ediyoruz. Yolların bazıları tahribat görmüş, kırılmış. Biz zarar gören yolları kırıyoruz ve yerine aynı şekilde yenisini yapıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu. 3 ay öncesinden yapılan izli yolların daha kış gelmeden yerinden sökülmesi üzerine Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan açıklama yaparak, yolların bir çok kusur barındırdığını ve uzun ömürlü olmayacağı konusunda yetkilileri daha önce uyardıklarına dikkat çekti. Yapıştırma yoluyla kaldırımlara uygulanan hissedilebilir zeminin, kış gelmeden hasar gördüğünü dile getiren Özağan, “Ağustos ayında izli yolların kusurlu yapıldığını söyledik. 3 ay geçtikten sonra daha kış şartlarına girmeden yolların parça parça sökülerek, dağıldığını görüyoruz. Bu da haklılığımız kanıtlamış oldu. Bir kere bu yapıştırma sisteminden vazgeçilmesi lazım. Kış geldiğinde bu yollar daha çok hasara uğrayacak. Kaldırım üzerdeki taşa oyulmuş halde, sıfır kot farkı olarak döşenmeli. Bu yollarla yetimin hakkı sokağa atılıyor. 3 ay içerisinde yolların bu hale gelmesi bizleri üzüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi acilen bu yapıştırma yolundan vazgeçilmeli.” ifadelerini kullandı.

YANLIŞI YANLIŞLA DÜZELTİYORLAR

Başkan Özağan, hasarlı yolların aynı şekilde onarıldığını vurgulayarak aynı hataların tekrarlandığını kaydetti. Kısa sürede yapışkanlık özelliğini kaybeden yolların kaliteli malzemeden yapılması gerektiğini söyleyen Özağan, “Kaldırılan parçalar tekrar yapıştırma sistemiyle yapılıyor. Ekiplerin yanlışı yanlışla düzeltmeye devam ettiğini görüyoruz.” dedi.

img_7303.jpg
Son olarak otobüs duraklarından olan Kültürpark’ta hissedilebilir izli yolların durak arkasından geçmesi gerekirken önünden geçtiğini belirten Özağan, “Durakların arkasında olması gereken yollar tam durakların önüne döşendi. Otobüs duraklarının önü zaten yolcuların bekleme alanıdır. Yolun oradan geçirilmiş olması görme engellilerin yürümesini engelliyor çünkü çok kalabalık. O yolu kullanamıyoruz. Bu yol durakların arkasına kaliteli malzeme kullanarak döşenmeliydi.” ifadeleriyle tepki gösterdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.