1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. İzolasyon tedbirleriyle kurban bayramı!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

İzolasyon tedbirleriyle kurban bayramı!

A+A-

Kurban bayramına üç gün kaldı. Bu yıl ramazan bayramımızı mahzun geçirdik. Kurban bayramımızı da mahzun geçireceğiz. Beş ay öncesine kadar aklımızın ucundan geçmeyen böylesi ciddi bir tehdit beklemiyorduk. Bir anda tüm dünyayı etkisi altına alan virüs belasının yaygın olduğu günlerde bayram geçirmekte varmış nasipte. Bu sene iç acıtan, ramazan ayında iftar sonrası milletçe büyük zevkle camilere giderek huşu içerisinde eda edebildiğimiz teravih namazlarımızdan mahrum kalmamız oldu. Bırakın teravihi daha bir ay öncesine kadar camilerimizin kapıları tamamen cemaate kapalıydı.

Şimdi açıldı ama tadı var mı? Arada ki mesafe en az 1.5 metre olacak şekilde saf tutabiliyoruz. Aradan biri hafif öksürdü mü, tıksırdı mı tüm gözler onu taramaya alıyor. Bazılarının suratı ekşiyor. Haksız olduklarını düşünmüyorum. Çünkü etrafımızda ki bela öyle yenilir yutulur cinsten değil. Ufacık bir damla ya da kabarcıkla temasınız olduğu anda koronaya yakalanıveriyorsunuz. Eğer bağışıklık sisteminizde sorun varsa sizi çok cefalı, stresli bir hastane süreci bekliyor. Toplumdan tecrit ediliyorsunuz. Doktorunuz, hemşireniz dahi size yaklaşmadan faydalı olmak için çırpınıyor.

Kısaca, özgürce yaşam standardımız ama geçici süreyle ama kalıcı olarak değişmek zorunda kalacak.

Toplumsal kaynaşma ifadesi, muhtemelen unutulmaya yüz tutacak. Yeni doğan çocuklar hayatın bu olduğunu sanacaklar. Maskeyle sokağa çıkmanın bir gereklilik olduğunu ve olmazsa olmaz olduğu şeklinde algılayacaklar.

İnsan üzülüyor be!

Kurban Bayramına bir kaç gün kala bu anlatılanlar insanın içini çok yakıyor. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla kucaklaşamıyorsunuz. Ziyaretleşerek hoş sohbette bulunamıyorsunuz. Oturup aynı sofrada yemek dahi size endişeye sevk edebiliyor.

Anacığınızın babacığınızın ellerinden öpemiyorsunuz. Şahsen geçen cumartesi ziyarete gelen babamın elini bile tedbiren öpemedim.

Şimdi anladınız mı kıymetini bilmediğimiz, bilemediğimiz bazı değerlerin ne kadar büyük önem arz ettiğini?

Cıvıl cıvıl Kurban Bayramlarının yerini artık içine kapanık bir toplumun fertleri olarak yaşamaya hatta buna alışmaya çalışacağız.

Moralinizi bozmak gibi olmasın, maske işi benim zannımca kısa bir zaman sürecek bir mecburiyete benzemiyor. Belki de en az bir yıl maskelerle yaşama devam edeceğiz. Dua edin hiç değilse bir yıl sonrasında bari maskelerimizden kurtulalım.

Kirlettik…

Önce insanlığımızı kirlettik. Birbirimizden koptuk. Dünya zevklerine çok fazla kapıldık. Her devrin bir cefası vardı. Bugünün nesline de bu düştü.

Maneviyatımızı kirlettik. Sadece bayramlarda ziyaret edip halini hatırını sorabildiğimiz büyüklerimiz için artık bayramlarda da doyasıya kaynaşmak yok. Analarımız ve babalarımıza zarar gelmesin diye kapılarını çalamıyoruz. Ziyaret ederek sohbet edemiyoruz.

Düşüncelerimizi kirlettik. Her zaman birilerinden bir şeylerden şikayetçi olduk. Bazılarının kapıldığı kibir ve gurur hastalığından geçtim. Onlar, yaşadıkları manevi arazlarını dahi kabullenemiyorlar. Dindarlıklarını sosyal medyada paylaşarak dürüstlüklerini kullara ispat etme derdine düşmüşler. Kibir ve riya havada uçuşuyor. Lafa geldiğinde mangalda kül bırakmayan bu tür zavallılar kişilikleri dışında herkesi sorgulama cüretini kendilerinde buluyorlar. Karşılarında ki herkes yanlışını yüzüne yüzüne çalsa dahi kibir ve gururlarıdan kabullenemiyorlar. Çıkıp, diğerlerine fetva vererek nefslerini köreltiyorlar.

Aslında bir şey fakettim. Birileriyle dargınsam ya da küs isem haklı da olsam haksız da olsam hiç gurur yapmaz gider kendim barışırdım. Hatalarından zerrece şüphem olmayan bazılarıyla şu an irtibatım kesik. Bir tanesi de hatasını anlayıp, gururunu ayaklar altına alarak barışma yiğitliğini gösteremiyor.

Bu nedir biliyor musunuz?

Kibir ve gurur hastalığı kişiliklerini ele geçirmiş ve iflah olamaz noktaya ulaşmışlar. Böyleleriyle konuşmaktansa kendi hallerine bırakıvereceksiniz. Korona bile nefsleri yenemedi, yenemiyor. 

Daha konu çok uzar aslında da kafanızı ütülemeyeyim şimdi…

Hepimizin bir kurban telaşı var. Kurbanlıklar alındı. Şimdi izolasyon tedbirleri altında kurbanlıklar kesilecek.

Konuyu et olarak algılamayın. Bayramların yaşananlar her ne olursa olsun birbirimize destek olma günleri olduğunu, yardımlaşma günleri olduğunu her an aklımızda bulunduralım. Fakir, ihtiyaç sahibi olanların yardımına koşalım. Salgın döneminde işsiz güçsüz kalan insanlarım kim olduğunu araştırıp gücümüzün yettiğince destek olmaya gayret gösterelim.

Bu bayram sabredin. Ziyaretleri, nasipse ileride gelecek olan bayramlara saklayalım. Rehavete kapılmayalım. Evlerimizde sabırla oturup, çoluk çocuğumuzla bayramın tadını çıkarmaya bakalım. Teknoloji imkanları çok gelişti. Canlı bağlanarak görüntülü yollarla büyüklerimizle bayramlaşalım. Canınız sıkılınca bir süre çıkıp adımlayalım. Parkta, bahçede gezinip geri dönelim. Herkesin üzerinde bir sorumluluk olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

Bu yazı toplam 1511 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.