1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KABE VE EBABİL KUŞLARI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KABE VE EBABİL KUŞLARI

A+A-

Çocukluğumuzda, büyüklerin sohbetlerini dinlerdik.Bazı zamanlarda bazı olaylar karşısında ise büyüklerimiz sohbetlerinde” kıyamet hoca ile hacıdan kopacak” derlerdi de,düşünürdüm acaba neden ?

Şimdi de olanlara bakıyorum. Kıyamet alametlerinin küçüklerinin hemen hemen zuhur ettiğini görüyoruz. Büyüklerde  mi başladı diye hayıflanıyorum.

İnsanları haksız yere hapislerde çürüten, bile bile sahte rapor düzenleyen, Devlet bürokrasi, onları atayan siyasetçilerin yüzde doksanına yakını diplomalı hoca değil mi? Bu diplomalı (güya) dindarlar, onlarca yolsuzluğun, haksız kazanç sağlamanın, adam kayırmanın, torpilin, yandaşa, arkadaşa ihale vermenin sorumluları değil mi? Tabi ki istisnalarına bir şey demiyorum .

Kabe’nin fethinde  Ebabil kuşlarının yaptığı görevi bir çoğumuz bilir.

Bir virüs nedeniyle ve alınan doğru kararla hac ve Umre durduruldu.Buna bir diyeceğim yok ama,buraya nasıl geldiğimize bir bakmak gerekir.

 Kâbe insanoğluna yasaklandı.  Şimdi Ebabil kuşları tavaf ediyordur.Çünkü Müslüman toplumların sözde "Allah dostları", günahları sevap diye yutturanlar karşısında hem suskunlar ve hem de düzenin parçası haline geldiler.Her biri devlet kadrolarını ele geçirme yarışında.Her bir cemaat, tarikat vs. şirketleşti, holdingleşti. Konya’mızda bile  bir süre önce böylesi  holdingler yokmuydu ? En fazla holding Konya’da oluşmamış mıydı ?Ve holdingleşenler  vatandaşın parasını  iç etmediler mi ?

Devletin kasasından ihale kapma, pay alma yarışı içine girdiler.Her birinin devlet bürokrasisinde; hâkimi, savcısı, öğretmeni, doktoru kısacası adamı var. Rakiplerini bu güçle bertaraf ediyor, kendisine bir zarar gelecekse bu güçle önlüyor.Buna rağmen yönettikleri ülkede huzur yok.Ahlak dibe vurdu.Vicdanlar çalışmıyor.Öyle ise, Kâbe sizin neyinize..Yaşasın Ebabil kuşları..

Her gün onlar asırların mübarek kokusunu içine çekiyor. Her gün onlar kanatlarıyla süzüm süzüm süzülüyor.Suudi ceberut yönetiminin Kâbe’yi yıkacağını sanan Ebrehe'den ne farkı var?

 "Bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil" diyen Yunus  Emre misali,  FETO terör örgütü ve benzerleri ülkemizin bütün kılcal damarlarını ele geçirenlerin yarattığı haksızlık ve hukuksuzluk düzeni bir çeşit Ebrehe düzeni değil de nedir?Bunları görüp de destekleyen, Allah adına haksızlığa karşı çıkmayan, tam tersine destekleyen, itiraz edenleri de dinsizlik, Kemalistlik, milli olmamakla suçlayan yağma düzeninin parçası haline gelen; basın, yayın, cemaat, tarikat gibilerin Kâbe'yi tavafa hakkı var mı?Yok!Hakları olmadığı için de koronavirüs, meydanı Ebabil kuşlarına bıraktı.Birbirini çeşitli bahanelerle öldüren İslam dünyası, kan deryasına doyamaması bir yana, kurulu siyasal düzenleriyle de zorbalıktan başka bir şey getirmediler.Bir İslam ülkesinin herhangi bir yurttaşı, eğer baştaki yönetimin tüm haksızlıklarına sessiz kalıyorsa, iyi yurttaş, değilse ve bir de hakkı tutuyorsa, ihanet içinde değil mi?Anlayış bu. Evde araştırdım.İnsanlık tarihinde ilk defa insanların tavaf etmesine yasaklanan Kâbe'de, bırakın Ebabil kuşları anlayanlar için insanlık yerine tavaf etsin.

Birde bakıyorum.kısmen de olsa iç siyasette  saldırı ve sallamalar biterken,Suriye,İdlip sözleri unutuldu.Bu durumda elbette sevindiricidir. Allah başka musibet,bela vermesin.

Bu yazı toplam 528 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.