1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

A+A-

Bu hafta içinde beklenen kabine değişikliği gerçekleşti. Beklenen diyorum, çünkü epey diyebileceğimiz bir zamandan bu yana böyle bir değişiklikten bahsediliyordu veya böyle bir kabine değişikliği konuşuluyordu. Fakat Başbakan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı bu konuda pek bir açık vermediler.

         Nihayet Çarşamba günü bir araya geldiklerinde konuyu neticeye bağladılar. Bize düşen ise hayırlı olmasını dilemektir.

         Hem Türkiye’nin içindeki siyasete ve hem de dünya siyasetine baktığımızda bu değişikliği garipsemek değil, yerinde yapılmış bir hareket olarak görmek gerekir. Her şeyden önce dünya siyasetinin, yaşadığımız günlerde ve yıllarda Türkiye’nin çevresinde yoğunlaştığını görmemek mümkün değildir.

         Bu bakımdan Türkiye iç ve dış politikasını her zaman canlı tutmak durumundadır.

Türkiye’nin, uluslararası uzlaşmazlığın merkezi niteliğinde olan coğrafyanın ortasında yer alması da ayrı bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Her şeye rağmen, içinde bulunduğu coğrafyada dönüp dolaşan anlaşmazlık ve uyuşmazlıkların doğurduğu savaş alanlarının genişlememesinde istikrarlı tavırları ve komşu ülkelerle ve hatta dünya ülkeleriyle olan münasebetlerinde gösterdiği hareket ve söylemleri ile eylemlerinin tutarlı olması bölgede istikrarın devamını sağlama konusunda büyük bir paya sahip olduğunu görmemek mümkün değildir.  

Bir taraftan kendi menfaatlerimize ulaşabilecek ve dolayısıyla zarar verecek olumsuzluklar ve buna sebep olabilecek çevre uyumsuzlukları ve olumsuzlukları siyasetin çok dikkatli ve hızlı gelişmelere açık olmasını gerektirir. Bu da bazı gerekli yenilenme ve yerinde hareketlerle olumlu özellik kazanır.

Böyle bir düşüncenin neticesinde yapılan kabine değişikliği yeni bir olumlu havanın esmesini sağlamak açısından yerindedir.

Cumhurbaşkanımızın bu günlerde Suudi Arabistan başta olmak üzere, Çevre İslâm Ülkelerini ziyaret edecek olması ve bu arada kabine değişikliği yapması umarım büyük bir katkı sağlayacaktır.

Dikkat edilirse, bu ziyaretler, bölgede sözleri ve davranışları ile dikkat çeken ve günlük siyaset değil, kalıcı siyasete önem veren Türkiye açısından da önem arz etmektedir. Cumhurbaşkanımızın bu yapacağı ziyaretlerde etkili olabilmesine, yapılan kabine değişikliğinin de katkısı olabileceğini düşünüyorum.

Her yönüyle yerinde ve zamanında yapılmış bulunan bu kabine değişikliği hiç şüphesiz faydalı da olacaktır.

Bu aynı zamanda Adalet yürüyüşü olarak belirtilen yürüyüşün kahramanlarına da kendilerine gelmesini de sağlayacaktır.

Bu açıdan baktığımızda da iyi bir hareket olduğunu görmemek mümkün değildir.

Bütün bunlardan sonra bize düşen de yeni kabinenin hem bize ve hem de dost çevremize hayırlı olmasını Yüce Mevlâ’dan diliyorum.

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum