1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. Kabirlere Türbe Ve Cami Yapmak Şirk Midir?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kabirlere Türbe Ve Cami Yapmak Şirk Midir?

A+A-

Ve yine Diyorlar ki(Mezarlar üzerine türbe yapmak ve türbelerde namaz kılmak ve ölülerin ruhlarına sadaka adamak, caiz değildir; İnsanlar, şimdiye kadar kubbelere, duvarlara tapındı. Sünniler ve Şiiler bunun için müşriktir. Bunları öldürmek, mallarını yağma etmek helaldır, kestikleri leş olur denmektedir. Kehf suresi ayet’21 de Allah söyle buyruyor;“Böylece, Allah'ın va'dinin hak olduğunu ve gerçekten kıyametin, kendisinde şüphe bulunmadığını bilmeleri için (şehir halkına ve sonraki insanlara) onları buldurmuş olduk; (Onları görenler) Kendi aralarında durumlarını tartışıyorlardı, (bir kısmı) dedi ki: 'Onların üstüne bir bina inşa edin, Rableri onları daha iyi bilir.' Onların işine galip gelen (sözleri geçen) ler ise: 'Üstlerine mutlaka bir mescid yapmalıyız' dediler”.kehf 21

Birincisi; Burada ki kişilerin mümin oldugu kehf 13 te bildirmektedir. ikincisi ise ayeti kerimede iki kelime geçmektedir ki bunlardan birincisi bina, ikincisi mescit. .Birincisine türbe yaptılar buyuruyor; Ikinci kelime ise mutlaka bir mescit yapmalıyız demisterdir.

Kuranı kerimde bir sey geçiyorsa ve kötü ise onu bize Allah bildirir.böyle bir sey mevcüt olmadıgına göre onun caiz oldugu anlamına gelir. Evliyanın kabirleri üzerine türbe yapmanın caiz olduğu Cami’ul fetava’da, Keşf-ün-nur’da ve Üsul-i erbe’ada açık yazılıdır. (Allah Resulü şöyle buyuruyor: Yeryüzü benim için temiz ve mescid kılınmıştır. Müsned-i Ahmed, c/2. s/222 "Yeryüzünün tümü, Allah'a ibadet yeridir." Hükmüne dahil olduğuna göre, Müslümanların Allah dostlarının kabirlerinin kenarında, namaz kılmalarının ne sakıncası vardır!

Hicr-i İsmail, Kâbe-i Muazzama'nın kuzey cephesinde bulunan bir sahanın ismidir. Hatim denilen yerin içidir. Altınoluk tarafından yarım duvarla çevrilmiş yerdir. Hicr-i İs-mail'de Hâcer'in, İsmail'in ve Hz. İsmail'in oğullarının ve ondan önceki diğer birçok peygamberin kabri vardır. miladdan önce 2000 yıllarından buyana orada yatmaktadırlar. Peygamberimiz de bunu biliyor du.haç için gelenler de uzak ülkelerden gelmektedirler. ve o zamandan bu yana da kabe ve etrafında namaz kılınmaktadır peki şimdiye kadar namaz kılanlar( o kabirler olduğu için) günahmı işlediler veya müşrik mi oldular. Hicri İsmailde namaz kılan kimse Kâbe'nin içinde namaz kılmış gibi olur. Nitekim Ebû Davud, Tirmizi ve Nesâi'nin rivayet ettikleri bir hadiste Aişe (r.anha):"Ben Kâbe'nin içine girip orada namaz kılmayı çok arzuluyordum. Bunun üzerine Rasulüllah (s.a.s.) elimden tutup beni Hicr-i İsmail'e koydu ve:""Kâbe'ye girmek istediğin zaman Hicr-i İsmail'de namaz kıl. Çünkü Hicr-i İsmail, Kâbe'den bir parçadır. Senin kavmin Kâbe'yi (tekrar) bina ettikleri zaman daraltıp Hicr'i ondan çıkardılar." buyurdu." (İ. Mâce, 8/169-170.) demiştir.

El-Kurtubî, Ahmed b. Hanbel’den (ö.241/855) naklen der ki: “Mezarlığa vardığınız zaman Fatiha, Muavvizeteyn ve İhlâs Sûrelerini okuyarak bunun sevabını mezarlıkta yatanlara bağışlayınız. Zira bu sevab onlara ulaşır.” (İbn Ebî Ya’lâ, Tabakâtu’l-Hanâbile, thk., Muhammed Hamid el-Fakî, Dâru’l-Ma‘rife, Beyrut, I, 264) el-Kurtubî bunu Gazâlî’nin İhyâ’ (İhyâ, IV, 492)ve Abdulhak’ın da el-Âkıbe adlı eserlerine nisbet etmektedir. (Kurtubi, Et-Tezkire bi Ahvâli'l-Mevtâ ve Umûri'l-Ahira, sf: 274)

Hafız İbni Asâkîr “Tarih Dimaşk” adlı kitabında şöyle rivayet ediyor: ” Hz Ebu Bekir’in zamanında Bilal Habeşi Şam’a yerleşmişti Daha sonra Hz Ömer’in zamanında Peygamber Efendimizi rüyasında gördü Peygamber Efendimiz ona şöyle dedi: “Nedir bu soğukluk ya Bilal? Seni özledik” Bilal sabahleyin uyandığında hemen Medine’ye doğru yola çıktı. Medine’ye vardığında hemen Peygamber Efendimizin kabrine gitti.Yüzünü kabrin toprağına sürmeye başladı.O kadar ağladı ki, yüzüne yakın olan toprak çamur oldu. Hz Hasan ve Hz Hüseyin, Bilal’ın geldiğini duyunca hemen onun yanına gelip ondan ezan okumasını istediler. Bilal ezana başladığında Kelime-i Şehadet’in birinci kısmına varınca Medine halkı onu dinlemeye başladı.Tekrarlayınca herkes evinden, iş yerinden dışarı çıktı. Kelime-i Şehadet’in ikinci kısmına gelince herkes camiye doğru yürümeye başladı.Tekrarlayınca da herkes onun gibi ağlamaya başladı” Burada Hz Bilal, Şam’dan Medine’ye sırf Peygamber Efendimizi ziyaret etmek için gitmiştir

 

Bu yazı toplam 614 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum