1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Kaçmadan yakalayalım
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Kaçmadan yakalayalım

A+A-

Yayıncı kuruluş Bein Sport ile kulüpler arasındaki yayın geliri tartışması büyüyerek devam ediyor. Katarlılar kurun yüksek olması, modem satışının istenilen düzeyde olmaması ve lig kalitesinin düşük olması nedeniyle ligi içeriye ve dışarıya pazarlamada sorun yaşıyor. Bein bugün ihaleden gelen tazminat maddesi olmasa arkasına bakmadan direkt kaçarlar. Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman’ın yayın geliri paralarının verilmediğini açıklamasının ardından 18 kulüp Cuma günü yayıncı kuruluşa ihtar çektiler. 125 milyon dolarlık ödeme yapılmadı.
Bu sorunu ilk dile getirende Konyaspor Başkanı Hilmi Kulluk olmuştu. Başkan Kulluk Bein Sport çekilmek istiyor açıklamasının ardından futbol kamuoyuna bilgi verilmeye başlandı. Aslında baktığımızda özellikle Anadolu kulüplerimizin gelirlerinin yüzde 80-90’nını yayın gelirleri sağlarken bu parayı alamadıkları için zorluk çekiyorlar. Hatta imza aşamasına gelmiş birçok oyuncu bu nedenden dolayı kulüple anlaşamadılar.
Evet Katarlılar bu parayı vermeli ve yapılan anlaşma kurallarına uymalılar. Ancak Kulüplerimizin de yapması gereken yükümlülükleri var. Birincisi önce iğneyi kendimize batırarak, Anadolu kulüplerimizin vizyon büyütmesi gerekiyor. Lig şampiyonluğu belki büyük bir hedef gelebilir. Fakat Ziraat Kupası şampiyonu olmaya çalışmak düşünüldüğü kadar zor değil. Bugün ligde olmayan Akhisarspor’un 2 kez üst üste finale çıkması diğer takımlara örnek olmalı. Anadolu takımlarının Avrupa’ya en yakın olduğu basamak Türkiye Kupası ise bu hedef kovalanmalı. Küme düşmeyim yeter düşüncesi futbol kulübü değil, tüccarlık felsefesidir. Sayın başkanlar taraftarları stada çekmek için yeni girişimler yapmalı ve vizyon belirlemelisiniz. Bu anlamda Yeni Malatyaspor’a ayrıca başarılar diliyorum.
İkincisi kurtuluş reçetesi olarak ligimizin veteranları Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor isteyerek değil mecburen yaptıkları gençlik aşısını geliştirmeliler. Avrupa’ya oyuncu göndermek biraz daha kolaylaşmışken daha fazla çalışmalıyız. Son kontratını yapan futbolculara para kaptırmamalı, Bankalar Birliği anlaşmasına uyarak borç batağından kısa-orta ve uzun vadeli planlarla çıkmalıyız.
Avrupa futboluyla aramızdaki makas açılırken birde yayıncı kuruluş sorunu yaşarsak daha fazla gerileriz. Öyle veya böyle Bein bu paraları öder. Ancak sözleşme bittiğinde yayıncı kuruluş aramak bulamayız. Ligimizin marka değerimizi arttırmalıyız. Denizin sonu apaçık görülüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar