1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Kader Değil, Seçim!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Kader Değil, Seçim!

A+A-

Öğrencilerin heyecanla beklediği yarıyıl tatiline girmiş bulunuyoruz. İki haftalık tatil, öğrenciler açısından soğuk kış günlerinde, biraz dinlenme biraz da ailece hatta bütün tanıdıklarla!, (çocuklar hiç istemese de) muhasebe yapma zamanı olarak değerlendirilmektedir.
Dönem sonunda, başarıları ya da başarısızlıklarının göstergesi olarak tanımlanan karnelerini heyecanla alan çocukların bir kısmının sevinç, bir kısmının da üzüntü ve kızgınlık yaşadıklarını görüyoruz. Karneleri iyi olmayanların öğretmene karşı sitemlerini! dinlerken, notların da yanlış hesaplandığına ilişkin iddialarını! gülümseyerek, şaşkınlıkla dinlediğimiz zamanlar olmuştur.
Öğrenci başarısında ya da başarısızlığında sadece bir tarafı sorumlu tutmaya yönelik çabalar, (çocuk, aile ya da okul) doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü çocukların başarısında ne yalnız aile, ne de öğretmen ne de tek başına çocuk, sürekli etkin ve belirleyici olabilmektedir. Çocuk yeterli ilgi ve desteği görmüyorsa başarılı olamayacaktır, ayrıca aile okulda, öğretmen de evdeki zamanın değerlendirilmesinde belirleyici olamamaktadır.
Karne her şey olmadığı gibi, hiçbir şey de değildir, diyemeyiz. Sadece çocuklar için değil, ebeveyn ve öğretmenler açısından da bir dönemin değerlendirilmesidir. Başarıyı herkes kolayca sahiplenirken, başarısızlığa ilgisiz kalınması doğru değildir. Çocuklarımızın her başarı ve başarısızlığında ebeveynler ve okulların da önemli bir rolü olduğunu unutmayalım.
Çocukların başarısızlıklarında, çocukların dışında sorumlu aramak ve onları bu sürecin dışında tutmak daha fazla sorumsuzluk duygusu edinmelerine neden olmaktadır. Çocukların da yaşlarına uygun olarak başarı ya da başarısızlıklarının sonuçlarında payları olmakta ve bunun sonuçlarıyla yüzleşme ve çözüm arama çabalarına katılmaları daha doğru ve yararlı olacaktır.
Belki bir uzlaşma, ya da eşitlikçi bir yaklaşım, adına ne denirse densin, başarı ya da başarısızlığın okul, aile ve çocuk arasında paylaşılmasının daha doğru olacağına inanmak istiyorum. Eğitim öğrenim sürecinde hem ailenin hem de öğretmenin etkisi ve katkısının önemini hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte çocuğu da bu sürecin dışında tutmak, ya da çocuğa rağmen öğretmen ve ailenin çabası yeterli olmayacağı için çocuğun da bu süreçte etkin ve istekli olması olmazsa olmaz bir ön şarttır.
Belki de ailenin veya okulun çocuğu motive etmesi ve yönlendirmesi adına daha fazla etkili olması beklenmekle beraber, çocukların da gelişim ve bireysel farklılıklarına uygun bir şekilde sonuçta payı olduklarını göz ardı etmeyelim. Çünkü çocuğun kendisine rağmen dışarıdan müdahale ve yönlendirme ile yardımcı olmanın sınırları vardır, daha fazlasına kimsenin gücü yetmez.
Bütün bu bilgiler ışığında, çocukların başarı ya da başarısızlıklarına ilişkin ilgililerin bir değerlendirme yapması ve çözüm yolları üzerine çalışılması gerekmektedir. Çocuğun zayıf olan dersleri nedeniyle örselenmeden, rencide edilmeden sonuçlarıyla yüzleşmesi, ailenin ve öğretmenlerinin de daha fazla nasıl destek ve katkıda bulunabileceklerine ilişkin işbirliği ve paylaşımlarını artırmalarının yararlı olacağını düşünüyorum. Örneğin, verimli ders çalışma yollarının bilinmemesi, psikolojik sorunlar, ailevi sorunlar, kişisel veya arkadaşlık sorunları, ergenlik veya benzeri sorunları varsa, çözüm yolları konusunda çaba gösterilmesi, çocukla iletişim kurmak ve çözüm yolları konusunda onun da düşüncelerinin alınması, onların farkındalıklarını artırmalarına da yardımcı olacaktır.
Yarıyıl tatilinde gerekli muhasebeyi yapmış ve yeterince dinlenmiş çocuklar, ikinci yarıda istikrarlı ve gayretli bir şekilde çalıştıkları takdirde başarılı olacaklardır. Başarısızlık bir kader değil, bir seçimdir. Bu başarı ya da başarısızlıklarda sadece bir taraf değil de, hepimizin bir payı olduğu düşüncesiyle, seçimlerin, sonuçları ve yaşantıları belirleyici olduğunu kesinlikle biliyoruz. Bu nedenle, doğru seçimler, doğru tutum ve davranışlara, doğru tutum ve davranışlar da, bireyleri istediği sonuçlara götürecektir. Hoşça kalın.

Bu yazı toplam 440 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum