1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Kadıköy Beşiktaş Çankaya, Sol Diyoruz Bu Kankaya
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadıköy Beşiktaş Çankaya, Sol Diyoruz Bu Kankaya

A+A-

(Şu sonuçlara bakarmısınız: CHP: Bakırköy 68, Beşiktaş 76, kadıköy 73, çankya 65-- Ağrı 0,8, Van 0,8, Konya 5,8, Kırıkkale 2, 7, Mardin 0,9…)

Son seçimler bir kez daha gösterdiki Türkiye’nin en büyük meselesi “iktidar” değil muhalefet meselesi. Son seçim sonuçlarını değerlendiren muhalefetin ve onun adına konuşan düşünürlerin, yazarların söylediklerine, yazdıklarına bakınca bu yargı iyice pekişiyor hafızamda. “Seçimi iktidar mı kazandı, muhalfet mi kaybetti?” sorusunu bir türlü soramayan, her seçim sonucunda aynı şeyleri, yani; “elektrikler kesildi, sandıklarda hile yapıldı!, bizimkiler gezmeye gittti, halam hastalandı, kem küm, …” lafu güzaflarını eden cenah her zaman kaybetmeye mahkümdur.
Bu soruların yerine şu soruları sorsalar eminim gerçek analizlere, hakiki sonuçlara ulaşcaklar, ve bir daha ki seçimde daha başarılı olacaklar:
1-“Biz solu temsil ediyoruz ama en yüksek oyu Türkiyenin en zengin ilçelerinden( Beşiktaştan, Kadıköyden, Çankayadan…)alıyoruz Niye? Biz niye sola oy vermesi gereken fakir bölgelerde doğu ve Güneydoğuda adeta yokuz?
2-“Biz solu temsil ediyoruz ama Türkiyede zenginlerin kulüpleri olarak anılan kurumlar bizi destekliyorlar? Halbuki normalde zenginler tüm dünyada solu değil, sağı desteklerler?
3-“Biz solu temsil ediyoruz ama hacıyı, hocayı, müftüyü, vaazı yanınımıza alıp seçim kazanmak istiyoruz! Bu garip değil mi ?”
4-“ Biz solu temsil ediyoruz ama solun tabanı olan fakir fukara, garip guraba bize oy vermiyor? Neden?
5- “Biz solu temsil ediyoruz ama yenilikleri hep iktidar yapıyor biz hep maziyi savunuyoruz, Neden?”
6- “Biz solu temsil ediyoruz ama halkın en çok yararlandığı sağlık, eğitim, ulaşım, barınma…alanlarında iktidar halkın lehine o kadar güzel işler yapıyorki biz halka onlardan daha iyisini proje olarak bile sunamıyoruz! Sadece yapılacak önemli projelere(3. Köprü, 3. hava alanı, kanal istanbul…) karşı çıkıyoruz…
Buna benzer yüzlerce soruyu sorup bu sorulara akılcı, bilimsel cevaplar veremeyen muhalefet sürekli kaybetmeye mahküm olacaktır. Milletin derin kodlarından bi haber , milletin ruh kökünden cüda, halkın büyük bölümünün sahip olduğu kültürel yapıdan pek uzak; güya entel, güya üst tabaka, güya sosyete…(güya diyorum çünkü Batı sosoyolojisinde bu sıfatlarla donanmış insanlarla ülkemizde bulunan “çakmaların” arasında dağlar kadar fark var) gruplar hayata, insana, halka bu sahte gözlüklerle baktıkça karşı tarafta da bazen Özal, bazen Erdoğan gibi, hakiki halkçılar, hakiki milliyetçiler çıktıkça bu şarkı burada bitmez. Bu filimde yıllarca kalır gösterimde.
Not: Halk şu rakamlara(Bakırköy 68, beşiktaş 76, kadıköy 73, çankaya 65
Ağrı 0,8,van 0,8, konya 5,8 kırıkkale 2, 7 mardin 0,9)
bakıp bakıp son günlerin meşhur türküsünü şöyle uyarlasa haksız mı;
“Beşiktaş Kadıköy Çanakya

Sol diyoruz bu kankaya…”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.