1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Kadim şehir Konya Başkent oluşunu kutluyor
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadim şehir Konya Başkent oluşunu kutluyor

A+A-

Kadim şehir Konya Başkent oluşunu kutluyor. Konya Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hoşgörüye ve insan sevgisine dayalı felsefesi ile yoğrulan bir şehirdir.

Türkiye’nin yüzölçümü olarak en büyük ili ve Anadolu’nun sanayi ve kültür şehri olan Konya Başkent oluşunun 923. Yılını Konya Büyükşehir Belediyesinin “Selçuklu Payitahtı Konya” temasıyla kutlama programı düzenlendi.

Konya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış varlığını yüzyıllar boyu koruyan nadir şehirlerden biridir.

Konya toplam yüzölçümü 40.838 km2 ile Türkiye’nin en kalabalık yedinci şehridir.

Konya aslında çok köklü bir tarihe sahiptir. M.Ö 7000 yılından itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir, zengin kültürel mirası ile önde gelen şehrimizdir.

Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip olan Konya’da ilk yerleşimin Prehistorik (Tarih öncesi) çağdan başladığı düşünülmektedir.

Yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalar sonucu şehirde Neolitik (Cilalı Taş Devri) ve Eski Bronz Çağ dönemlerinden kalma birçok kültürel zenginliğe rastlanmıştır

Daha önce birçok isimlerle anılan ancak Selçuklular ve Osmanlı Dönemi’nde bu isim Konya olarak günümüze kadar gelmiştir.

1071 yılındaki Malazgirt Savaşı’ndan sonra Oğuz Boyları Konya ile birlikte Anadolu’ya büyük ölçüde hâkim olmuş, 1074’te Anadolu Selçuklu Devleti kurulmuştur.

Devletin ilk başkenti İznik olsa da I. Haçlı Seferi sırasında İznik kaybedilince Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olarak Konya seçilmiştir.

Konya baştan sona Anadolu Selçuklularının mimari eserleriyle süslenmiş ve Anadolu’nun en gelişmiş, en büyük şehri olma özelliği kazanmıştır.

I. Alaeddin Keykubat döneminde şehre görkemli bir sur inşa edilmiş ve şehre birçok camii yapımına başlanmıştır.

Anadolu Selçuklular Dönemi’nde gerek kültürel gerek sanatsal açıdan altın çağını yaşayan Konya şairler, mutasavvıflar, düşünürler ve İslam bilginlerinin de doğum yeri olmuştur.

Başta Mevlana Celaleddin-i Rumi olmak üzere Bahaeddin Veled, Kadı Burhaneddin, Muhiddin Arabi, Nasreddin Hoca gibi birbirinden değerli isimler Konya’da yaşamış, eserleri ile şehre değer katmışlardır.

Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra kısa bir süre şehre Karamanoğulları Beyliği hâkim olmaya başlamış ve Osmanoğulları ile arasında tam 16 kez gidip gelmiştir.

1467 yılında ise Sultan II. Mehmed Karamanoğulları beyliğine son vererek Konya’yı Osmanlı Devleti hâkimiyetine kalıcı olarak almıştır.

Konya İpek Yolu üzerindeki en önemli ticaret merkezlerinden biri sayılan; tarihi hanları, hamamları, medreseleri, camileri, türbeleri ve müzeleri içinde barındıran bir şehirdir.

Ancak Selçuklu ‘ya başkentlik etmiş Konya'dan bu güne ne kaldı?

Mimari, çevre, estetik, zevkler, mahalle, kültür, zanaat, hukuk kısaca Selçuklu'nun müzeye dönmüş bir kaç eseri dışında bize ne kaldı?

Kalmadıysa ihyası için ne yapmalı?

Bu yazı toplam 1218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.