1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kadın-Erkek Eşitliği Ve Şiddet
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın-Erkek Eşitliği Ve Şiddet

A+A-

Son günlerde yine bir toplumsal tartışma gündem oluşturuldu. Bu oluşturulan gündeme siyasiler, kadın dernekleri, feminist kadınlar ve hatta Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’da katıldılar.
Şunu belirteyim.
Şiddet kime yapılırsa yapılsın, kim şiddet görürse görsün buna kesinlikle karşıyım. Fikrin bittiği yerde ve bir konuda fikri olmayan insanlar ister kadına olsun, ister erkeğe olsun karşı taraftan şiddete muhatap olmaktadır.
Günümüzde ise en çok konuşulan ise kadına yapılan şiddet ve kadın ölümleridir. Halbuki, kadın şiddet görüyor da, erkek görmüyor mu ?
Kadın çığlıklar atabiliyor, ortalığı velveleye verebiliyor. Ancak biliyoruz ki, erkek te şiddet görüyor ama, erkeklik onuru nedeniyle bunu duyuramıyor.
Önemli olan şiddetsiz bir yaşam.
Bunu gerçekleştirmek için önce insanlar bir birlerine saygılı olmalı, bazı şeyleri hoşgörü ile karşılamalıyız. Karşımızdaki kişilerle kendi aramızda duygudaşlık yapabilmeliyiz.” Sinirlerin azdığı zaman akıl gider derler.” O zaman da sabır gereklidir.
Kimse olaya tek taraflı ve “at gözlüğü” takarak bakmamalıdır. Değerlendirmeler objektif yapılabilmelidir. Toplumun bir kısmını masum, bir kısmını ise potansiyel suçlu görmek yanlıştır.
Esas itibariyle İslam inancına inanan, İslam emirlerine uyan erkekler kadına şiddeti kesinlikle yapmaz veya bunu düşünmez.
Yine Ulu Önder Atatürk kadına verdiği değerle Türkiye’de ilk defa seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Medeni kanun zaten kadını olabildiğince korumaktadır.
Yaşadığımız çağda 1789 fransız ihtilalinden bu yana gelen genel manada devletler ve milletler arasında çıkan milliyetçilik akımları, ulus devletler ve özelde de çıkan insanlar arası bireyselleş(tir)me, kadın-erkek eşitliği gibi temel politikaları dünün sorunlarını çözme adına ortaya konulan bu fikir akımları günümüzün temel problemleri haline gelmekle beraber çözüm yerine sorun olup çözümsüz bir şekilde ortaya konuluyor.
Ancak modern ve mimsiz medeniyet kadın erkek eşitliği diye bir hezeyanı ortaya atmış ve bunu anlayan olmadığı gibi bu sorun da hala çözülmüş değildir. Şimdi sorun medeni(!) dünyanın sorunu olduğu için bu zamanın evladı da bu sorunu çözmelidir. Ne varki bütün düşünce sistemleri, beşeri kanunlar iflas etmiş durumda olduğundan bu sorun bir çözülmez yumak halinde toplumun içinde bulunmaktadır. Neden mi? Al sana Avrupa, ABD…
Toplumun en küçük yapı birimi ve aynı zamanda toplumun temelini oluşturan aile yapısı… ve bir kadın ve erkeğin bir araya gelmesiyle batının pragmatik felsefe düşüncesi ve kapital yaşam biçimiyle eşitlik üzerine inşa edilen kutsal ve yüce topluluğun yerlerde sürünmesi ve hazin sonucu… Yaptığım bir araştırmaya göre AB de boşanma oranı %50’nin üzerinde… Belçika’da her 100 evlilikten 75’i boşanma ile sonuçlanıyor. Belçika’yı, yüzde 70 boşanma oranıyla Estonya ve yüzde 67 ile Çek Cumhuriyeti izliyor. Görüldüğü gibi ekonomik refahın yüksek olması, sözde kadın haklarını iyileştirme erkek ile eşit şartların sunulması -Batı toplumunda olduğu gibi- yaşamın laboratuarı olan ve adetullah tabir edilen Allah’ın kainata koyduğu kanunlar çerçevesinde sosyal yaşama tatbik edilemediğinden, geçerliliğini yitirmiş ve hiçbir çözüm sunamadan iflas etmiş tedbirler olarak tarihte yer alacaktır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir” dedi. Bu söze imzamı koyarım. Çünkü maalesef günümüzde kadınlar ve onların savunucuları işlerine geldiğince kadın-erkek eşitliği savunurken, öyle zamanda da kadınlara ayrımcılık istemektedirler. Bu tamamen anlamsızdır.
Eşitlik hem cinsler arasında olmalıdır. Kadın kadın ile eşit olmalı, erkete erkek ile eşit olmalıdır. Kaldı ki, fiziki olarak ta kadın erkek ile eşit değildir. Bunu bilim adamları her konuda ispat etmiştir.
 

Bu yazı toplam 105 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum