1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KADIN HAKLARI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN HAKLARI

A+A-

Dün Dünya Kadın hakları günü imiş.
Haydi hayırlı olsun dedik.
Yalnız benim anlamadığın, anlayamadığın bir şey var.
Şu bizim dünya kadınları yeri geldiğinde eşitlikten bahseder.
Peki böylesi bir gün bir ayrımcılık olmuyor mu?
İkincisi  kadın hakları diye diye, erkek hakları kalmadı, yiyip bitirdiler.
Günümüz dünyasında zaten kadın hakları zirvede. 
Ben şaşıyorum ve duymadım. Kadın hakları varda, neden erkek hakları günü yok ?
Buna feministler kızabilir ama, ben bunu soruyorum.
Kaldı ki, gerek  İslam ile, gerekse edeni kanun ile kadınlara gerekli hakları zaten verilmiştir.
İslam gelmeden önce kadın  yok niteliğinde ve kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu. İslam bunun önüne geçmiştir. Kadına verilen değer İslam Peygamberi tarafından tebliğ edilmiştir.

Orhun Anıtları’nda şöyle deniyor: 44 Göktanrı, Türk Ulusu’nun özgür ve egemen olmasını istiyordu. Bu nedenle babam İLTERİŞ KAĞAN ile anam ALBİLGE HATUN’u Türk Ulusu’nun başına getirdi. “Aynı kitabelerde ” Devleti yöneten erkektir, devleti bilen kadındır. ” denilmektedir. Bu sözler, Türk kadının hem ekonomik hem de siyasal bakımdan yerini açıkça ortaya koyuyor. Yani kadın üretici, ekonomik özgürlüğe sahip, tutumlu olmalı; devletin her aşamasında bulunmalıdır.Ne var ki zaman içinde Türk kadını ile Türk erkeği arasındaki eşitlik bozulmuş, kadınlar birer eşya durumuna gelmişler, bütün haklarından yoksun bırakılmışlardır.
Fransız Devrimi’nden sonra, Avrupa’da kadınların haklarından söz edilmeye başlanmıştır. Bu etki zamanla yayılmış, bir çok toplumda benimsemiştir .Yurdumuzda, kadın hakları Tanzimat ile gündeme gelmiştir, bu konuda Namık Kemal etkili makaleler yazmıştır, Türk kadının toplumsal düzeyinin yükselmesi için çaba harcamıştır.Türk kadını 1870’de ilköğretim, 1908′ de orta öğretim, 1915’te yüksek öğretim olanağına kavuşmuştur, 1920’den sonra da erkeklerle birlikte karma eğitim başlamıştır. Zamanla kadın şairler ve yazarlar yetişmeye başlamıştır.Türk kadını tarlada çalışmış, toprağı ekip .biçmiş, erkeğiyle birlikte Kurtuluş Savaşı’na katılmış, omuz omuza dövüşmüş, sırtında mermi taşımıştır.
Cumhuriyet ilan edildikten sonra, Atatürk’ün öncülüğünde, Türk kadını büyük aşamalar geçirmiştir. Pek çok Batılı milletlerin kadınlarından önce siyasal haklar kazanmıştır, belediye meclisine ve TBMM’ye girmiştir.Başbakan, bakan, Belediye başkanı olması sağlanmıştır. Bugün vali, doktor, avukat, yargıç, şoför, vatman, hemşire, öğretmen, mühendis, tarımcı, pilot vb. pek çok iş kolunda çalışan; muhtarlık, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, milletvekilliği gibi görevlerde bulunan kadınlarımız vardır. Ayrıca resim, müzik, yontu, tiyatro, bale gibi güzel sanatlarla uğraşan kadınlarımız bulunmaktadır.Kadın hakları kavramının açık ifadesi, kadınların erkeklerle eşit olarak sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamına sahip olmasıdır. 
1857 yılında, ABD’de dokuma işçisi kadınların daha insanca bir yaşam isteğiyle, eşitsizliğe ve ayrımcılığa, uzun ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı mücadeleye başladıkları 8 Mart, ilerleyen süreçte, tüm dünya kadınlarının kutladığı bir gün haline geldi. 1857’den beri dünyanın birçok ülkesinde kutlanan bu gün 1977 yılındaki Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın Hakları ve Uluslararası Barış günü olarak kararlaştırılmış ve kadınların haklarının verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. 
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü İle İlgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Kadınlar İle İlgili Hadisleri,Mustafa Kemal Atatürk’ün Kadınlar Hakkında Kadın Hakları İle İlgili Sözleri, Clara Zetkin’in Kadın Hakları İle İlgili Sözleri, Dünya Kadın Hakları İle İlgili En Güzel Özlü Sözleri bulunmaktadır. Kadın kadın gibi yaşamasını ve haddini bilmelidir. Peygamber efendimiz böylesi kadınlar için :Cennet annelerin ayakları altındadır.  Demiştir.
Yine bir sözünde ise Sizin hayırlı olanınız ailesine hayırlı olandır diyerek kadınlara verdiği değeri belirtmiştir.

Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. 
Bir kadının sevgilisine söyledikleri, rüzgârların ve hızla akan suların üzerine yazılmalıdır. Dünyada her şey kadının eseridir. Dünya’da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmemiştir.
Milletimiz güçlü bir millet olmayı bilinçli, çalışkan ve erkeğine bağlılığı ile gerçekleştirilebilir. Milletin kaynağı, toplumsal hayatın temeli olan kadın ancak faziletli olursa görevini yerine getirebilir. Acıyla yoğrulan, sabırla bilenen , evinin ve erkeğinin destekcisi kadınlarımızın gününü kutluyorum.

Havayı geldiği gibi, rüzgârı estiği gibi, kadını da olduğu gibi kabul edelimKadının en büyük vazifesi analıktır! İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse, bu vazifenin ehemmiyeti layıkıyla anlaşılır olmalıdır.


 

Bu yazı toplam 486 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.