1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Kadın istihdamını arttıracak adımlara ihtiyaç var'
'Kadın istihdamını arttıracak adımlara ihtiyaç var'

'Kadın istihdamını arttıracak adımlara ihtiyaç var'

Türk-İş Kadın İşçiler Uzmanı Hülya Uzuner Duransoy, "Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı 2004'te yüzde 23,3 iken bu oran bugün yüzde 34'ler seviyesine yükseldi"değerlendirmesinde bulundu.

A+A-

""

- Türk-İş Kadın İşçiler Uzmanı Duransoy:
- "Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı 2004'te yüzde 23,3 iken bu oran bugün yüzde 34'ler seviyesine yükseldi. Bu artış önemli ama hala kadın istihdamında birçok Avrupa ülkesinin oldukça gerisindeyiz. Bu nedenle kadın istihdamını arttıracak kalıcı adımlara ihtiyaç var"
- "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Türk-İş, Ankara'da geniş katılımlı bir etkinlikle kutlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılmasını beklediğimiz etkinlikte kadınların temel sorunları dile getirilecek"

ANKARA (AA) - ÖZCAN YILDIRIM - Türk-İş Kadın İşçiler Uzmanı Hülya Uzuner Duransoy, "Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı 2004'te yüzde 23,3 iken bu oran bugün yüzde 34'ler seviyesine yükseldi. Bu artış önemli ama hala kadın istihdamında birçok Avrupa ülkesinin oldukça gerisindeyiz. Bu nedenle kadın istihdamını arttıracak kalıcı adımlara ihtiyaç var." değerlendirmesinde bulundu.

Duransoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanması, refahın geniş kesimlere yayılması ve insanca geçim koşullarının sağlanabilmesi için kadının işgücü piyasasında daha fazla yer alması gerektiğini belirterek kadın istihdamının sözde değil özde teşvik edilmesi ve kadının siyaset başta olmak üzere vitrin olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Ataerkil toplumlardaki cinsiyete dayalı iş bölümünün kadınların istihdama katılımının önündeki en büyük engellerden olduğuna dikkati çeken Duransoy, şöyle devam etti:

"Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı 2004'te yüzde 23,3 iken bu oran bugün yüzde 34'ler seviyesine yükseldi. Bu artış önemli ama hala kadın istihdamında birçok Avrupa ülkesinin oldukça gerisindeyiz. Bu nedenle kadın istihdamını arttıracak kalıcı adımlara ihtiyaç var. Kalıcı diyorum çünkü kadınların istihdama katılımını artırmak maksadıyla çıkarılan doğum izni sonrası kısmi süreli çalışma şekli, kadınları daha çok evine bağlayacak, emeklilik süresini uzatacak, kiralık işçiliğin önünü açacak ve işverenlerin kadın istihdamını tercih etmeyeceği bir uygulamadır."

- "Kısmi süreli çalışan kadının emeklilik süresi uzamamalı"

Duransoy, kreş ve bakım yurdu açma koşulunun "kadın işçi" sayısına göre değil "işçi" sayısına bağlı olması gerektiğini dile getirerek şunları söyledi:

"Kadın istihdamının artırılması için bakım hizmetleri sadece kadının sorumluluğunda görülmemeli, mahalle bazında güvenilir, ücretsiz ya da düşük ücretli, nitelikli kreş ve bakım evleri açılmasının sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılmalı. Kısmi süreli çalışmayı tercih eden kadınların emeklilik süresinin uzamaması için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve kısmi süreli çalışma süresi kısa tutulmalıdır."

Türk-İş olarak kadın istihdamının artmasını sağlayacak projeler yürüttüklerini ve bu konuda atılan adımlara her türlü desteği sağladıklarını vurgulayan Duransoy, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Türk-İş, Ankara'da geniş katılımlı bir etkinlikle kutlayacak. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasını beklediğimiz etkinlikte kadınların temel sorunları dile getirilecek." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.