1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kadın’a Şiddet !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın’a Şiddet !..

A+A-

Feministler kızacak ama , Erkek haklarından kimse bahsetmiyor…
Dünya kadınlar dünyası oldu. Erkekler sanki, kadınların elinde istenildiği zaman kullanılacak bir oyuncak…
Ne zaman TV’leri, gazeteleri açsanız işte kadına yapılan şiddetten, kadın ölümlerinden haber görürsünüz. Elbette şiddetin her türlüsüne karşıyım. Ancak kadın şiddet görüyor da, erkek görmüyor mu?
Bunu kimse sorgulamıyor. Dünya kadınlar dünyasına dönüştü.
Yine geçtiğimiz gün bir resmi kuruma gittim. Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının hazırladığı bir afiş duvarda asılı duruyordu.
Şöyle bir göz attım.
İnanın belki güleceksiniz ama, erkek olmaktan, kadın olmayı yeğledim.
Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele projesi kapsamında Neler şiddettir anlatıyordu.
Fiziksel Şiddet :
Tokat atmak, tekmelemek. Yumruklamak, hırpalamak, kolunu bükmek, boğazını sıkmak, bağlamak, saçını çekmek, kesici veya vurucu aletlerle yaralamak, kezzap veya kaynar suyla yakmak, vücudunda sigara söndürmek, ellerini, ayaklarını ezmek, sakat bırakmak, işkence yapmak, sağlıksız koşullarda yaşamaya mecbur etmek, sağlık hizmetlerinden yararlanmasına engel olarak bedensel zarar görmesine neden olmak eylemler fiziksel şiddet olarak tanımlanmıştır.
Bunların içinde somut olan var, soyut kavramlar var. Bunları sizde görüyorsunuz. Peki bu eylem ve şiddeti sadece kadınlar mı görüyor? Erkekler görmüyor mu?
Psikolojik şiddet :
Bağırmak, korkutmak, küfür etmek, tehdit etmek, hakaret etmek, başkalarıyla görüştürmemek, eve kapatmak, küçük düşürmek, kıskançlık nedeniyle sürekli kontrol altında tutmak, başka eşlerle kıyaslamak, kadının giyimine karışmak, nereye gideceği, kiminle konuşacağı yada konuşmkayacağı şeklinde baskı yapmak, kadının kendini geliştirmesine engel olmak gibi eylemlerdir.
Cinsel Şiddet ;
Evli olduğu kişi bile olsa kadını istemediği yerde, istemediği zamanda ve istemediği biçimde cinsel ilişkiye zorlamak, başkalarıyla cinsel ilişkiye zorlamak, cinsel organlara zarar vermek, kürtaja zorlamak, fuhuşa zorlamak, zorla evlendirmek, telefonla ve sözle rahatsız edici davranışlarda bulunmaktı.
Ekonomik Şiddet :
Para vermemek veya kısıtlı para vermek ve buna karşın evin geçimi konusunda çok şey beklemek. Ailenin tasarrufları konusunda çok şey beklemek, ailenin tasarrufları konusunda bilgi vermemek. Kadının mallarını ve diğer gelirlerini elinden almak, çalışmasına izin vermemek. İstemediği işte zorla çalıştırmak, çalışıyorsa iş hayatını olumsuz etkileyecek kısıtlamalara girmek. Aileyi ilgilendiren ekonomik konularda kadının hiç fikrini almamak ve tek başına karar vermek gibi eylemler aile içi şiddet kabul edilip, suç sayılıyor.
Şimdi dönelim bu maddelerin yorumuna…
Allah aşkına şu 4 maddeden oluşan aile içi şiddete bakar mısınız. Bunlar hep kadınlar için yazılıp çizilmiş tariflerdir. Bizim Türk ve Müslüman toplumuna uyacak davranışlar bu maddeler içinde ne kadar vardır?
Yukarıda belirttiğim gibi şiddetin her türlüsüne karşıyım. Ancak
Yazılanlara bakarsanız mesela fiziksel şiddete kadınlar kadar erkeklerde hedef olmaktadır. Günümüz toplumunda istisnaları bir kenara bırakırsanız psikolojik şiddetin daniskasını bayanlar yapmaktadır. En çok onların dırdırı, bağrışı kulaklarımızda çınlar. Hangi kadın eşi tarafından psikolojik şiddet içinde sayılan eylemleri yapar. Kıskançlık erkekte varsa, kadında kat ve kat vardır. Eğer İslamı yaşıyacaksak, kadın erkeğinin istediği biçimde giyinmelidir. İstemediği ve aileye zarar verecek, aile bütünlüğünü sarsacak kimselerle görüşmemesini istemesi ailenin korunması yönündedir. Bugün Türkiye’de boşanma oranı yaklaşık yüzde 20 ise bunun başlıca nedenleri arasında ise psikolojik şiddet içinde sayılanlardır.
3 Maddedeki tarif edilen Cinsel şiddet te anlatılanlar ise tüm bir faciadır. Hiçbir Türk erkeği, kanı bozuk olmadıktan sonra söylenenleri yapmaz. Hatta öyle ki, bunlara da şiddetle karşı çıkar.
Ekonomik Şiddete gelince,
Her erkek eşine kadınca kararınca harçlık verir. Ancak bu aşırı olamaz ve kendi kazancına uygun olarak verilebilir. Aşırıya kimse dayanamaz. Kadın müsrif ise, kadın doyumsuz ise, kadın gereksiz para harcıyorsa elbette bunu eşi frenleyecektir. Erkeğin gelirini kadın hoyratça veya uygun şekilde harcıyorsa, varsa kadının da varlığını erkek harcayacaktır. Kadının ekonomi ve ali idaresi konusunda fikri yoksa, erkek neden o kadına sorsun ki…
Bazı şeyleri insan tek taraflı aldığı karar ile götürecektir. Bu söylediklerime belki feministler bile doğru diyecektir. Bizim toplumumuzda aile sorumluluğu önce erkek, sonra bayandadır. İşte böyle bir mantık ile her şeyi aile içi şiddet diye tarif eder ve algılarsak, Avrupa’nın çirkefliğine düşeriz ve boşanma oranları korkarım ki, çok daha yükseklere çıkar.
Bilmem siz nasıl düşünmektesiniz? Ancak ben bu bildirime karşıyım ve zaman içinde bu bildirimin iptali için, yargı yoluna bile başvurmayı düşünmekteyim. Bunun adı rahmetli babamın dediği gibi Fransız kaşığı ile İngiliz b.. yemektir gibi geliyor.

Bu yazı toplam 483 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum