1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Kadına Şiddet Uygulaması
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadına Şiddet Uygulaması

A+A-

Günümüzde kadına şiddet uygulandığı ve neredeyse her gün bu konuda bir haberin yayın organlarında yer aldığı bir gerçektir. Fakat bu şiddet uygulamalarının sebeplerine baktığımızda incir çekirdeğini doldurmayacak nitelikte olduğunu da görmekteyiz.
Dinimiz İslâm, biz müntesiplerini evlenme konusunda teşvik etmiştir. Ayrıca evlenen kimselerin aralarında insan olmaktan kaynaklanan bazı olumsuzlukları yine insanların anlayışla kabul ettikleri takdirde çözebileceklerini de bildirmiştir. Fakat bizler nedense bazen hiç affedici davranamıyoruz. Kolay yol varken zorunu, olumlu yol varken olumsuz olanını seçiyoruz. Bunu seçerken de aklımızı ve tecrübelerimizi kullanmak yerine hırs ve nefsimizin hoşlandığı şeyleri ön plâna çıkarıyoruz.
Aslında dinimiz bizden yapmamızı istediği ne varsa onları bize yük olsun, zorluk olsun diye değil, onlar sebebiyle dünya ve ahret yaşayışımızı olumlu hale getirsin diye belirlemiştir. Yani yapmamız istendiği için yaptığımız her şey sonunda bizim için iyi olan ve olacak şeylerdir.
Evlilik de bunlardan biridir. Evlenen insanlar hayatlarını zindana çevirmek için değil, daha rahat, huzurlu ve müreffeh bir hayat sürmek için evlenirler.
Eğer bir kimse evliliğinden böyle bir netice alamıyorsa bunun yolu eşini öldürmek değildir. Çünkü evlenen kimse beklediğini bulamadığı zaman ikinci bir evlilik yapabilir. Bunun yolu açıktır ve mutsuz kişi bundan istifade edebilir.
Fakat ne yazık ki, günümüzde ikinci evlilikler böyle bir zaruretten değil, kişi kendini bu yolla ifade edebilmek için yapmaktadır. Bundan dolayı da mutlu evlilikler mutsuz hâle getirilmektedir.
Yani bugün ikinci evlilik yapanların çoğu, yaşı epeyce ilerlemiş ve hatta torun torba sahibi olmuş kimselerdir. Ailelerinde bir huzursuzluk yoktur. Asıl huzursuzluk bu evlilikten sonra ortaya çıkmakta ve yaşanmaktadır.
Bilindiği gibi dinimiz evlenmeyi kolaylaştırmanın yanında evlilik akdini bozmayı da kolaylaştırmıştır. Bir insan eğer yaptığı evlilikten bir mutluluk elde edememişse, o kimse akdi bozabilir. Yani eşler birbirlerinden ayrılabilirler. Yeni bir evlilik de yapabilirler. Buna engel de bulunmamaktadır.
Bu kadar kolaylık varken uzun veya kısa süre de olsa aynı yastığa baş koymuş, aynı yorganı üzerlerine örtünmüş kişilerin birbirlerine düşman olmaları ve daha sonraki hayatlarını karartmaları neden? Bunu anlamak mümkün değildir.
İşte insanoğlu bu durumu idrak edemeyecek kadar zaafa düşmektedir. Evlilik kadar, evlendikten sonra ayrılmak da meşrudur. Dinimiz evlilik sebebiyle hiç kimsenin hayatını karartmasına razı olmaz. Bunun yolu da ayrılmaktan geçer. Akıllı olanların bu yolu seçeceği şüphesizdir.

Bu yazı toplam 138 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.