1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Kadının Adı Var
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadının Adı Var

A+A-

Bugün Kadınlar Günü.

Gerçi bizim kadınlarımız her zaman gün yaparlar, gün kutlarlar ama, ne derseniz deyin bugün 8 Mart ve Kadınlar Günü’dür.

Bundan yıllar önce Duygu ASENA’nın yazdığı bir kitabını okumuştum. Kitabın adı “KADININ ADI YOK”

idi.

Ben bugün diyorum ki,

Kadının adı da var, sanı da.

Yeter ki, kadın kadınlığını bilsin.

8 Mart 1857`de Amerika`nın New York kentindeki tekstil sektöründe çok ağır şartlar altında çalışan kadınların ayaklanmasıyla başlayan ve 1977`de Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın hakları, uluslararası barış günü olarak kabul edilen 8 Mart, bugün dünyanın dört bir yanında “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği EMEK VE EŞİTLİK savaşının temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40 bin işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi yanarak ve ezilerek can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

Bugün kadınlar günü... Birkaç dişe dokunur laf edebilmeliyiz. Kadın hakkında, kadına dayatılanlar hakkında, kadının hataları hakkında da.Ancak herkes her olayda olduğu gibi bütün dünyaya kendi penceresinden baktığı için sorunların çözümüne katkı yapılamamaktadır.

Kadın olmak, hem de bu ülkede kadın olmak hayatın en zor zanaatlarından biri kanımca. Kadına kadın denilemediği için "bayan" denilen, "hanımefendi" denilen ama hiçbir hanımın efendi olamadığı, daha da ötesi kadına "kadın" demeyi cinsellikle örtüştürerek ayıp sayan, masum ve hanım gördüğüne genç kız, kaşarlanmış gördüğüne "kadına bak" diyen bir ülkede! Kadın olmak neresinden tutarsan tut, başlı başına bir meseledir.Kadın olmak hüzünlü bir meseledir. Bir paragrafa, bir yazıya, bir romana sığmayacak kadar hüzünlü bir meseledir.

O kadınlarımız ki; “Kırda çiçek, gergefte nakış olanlar. Dilde türkü, yarına umut olanlar. Tarlada çapa, fabrikada şalter olanlar. Halayda zılgıt, kavgada kıvılcım olanlar. Yolda yoldaş, evde ana olanlar kadınlar, kadınlarımız…

Yaşlı dünya erkek ise güneş olan kadınlarımız. Analarımız, bacılarımız, kızlarımız. Hayatımızı ışıtan, can veren, kan veren, el veren yön veren güneşlerimiz…Miskin akıllar eser ise 8 Mart’ta öylesine, zoraki bir güncük bir gülcük ve yarım gülücük anımsanan, Gelecek 8 Marta kadar unutulan can yoldaşlarımız, yıldızlarımız, kadınlar. Kadınlarımız…

Ve dünya yaşamla buluştuğundan beri süregelen ama yaklaşık yüz elli yıldır var olan en etkileyici ve yanık türkü 8 Mart. Yıllar evvel, doksan küsur yıl önce kağnı arabalarında, sırtlarınızda var ettiğiniz, ölmüşken dirilttiğiniz, el bebek gül bebek ninnilediğiniz, üzerine titrediğiniz öz yavrunuz bu vatanda bu gün, al bayrak dalgalanıyorsa en zirvede oda sizin eseriniz.

Genç kızlarımız töre cinayetlerine, küçük kızlarımız çocuk evliliklere kurban verilmiş, intihara itilmiş. Dağdakine, bağdakine, yoldakine, sınırdakine, içerdekine, dışarıdakine, zindandakine, voltadakine, gurbettekine, sıladakine, yerdekine göktekine, yüreğiniz yanarmış, ciğeriniz parelenirmiş, aklınız daralırmış, yüreğiniz teklermiş kime ne, menzilde yeşil faşizmin cilalı ayak sesleri ey analar, bacılar, kadınlar...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sadece annelerin değil, sadece Kurtuluş Savaşı'ndaki kahraman kadınların değil; tembel, pasaklı, hafifmeşrep bütün kadınların günüdür. Dolayısıyla bütün Kezban, Tuğçe ve Rabia, Gülsüm, Zeynep'lerın gününü içtenlikle kutlarım. Dilerim türler arası boğuşma sürecimiz ara sıra güç dayanışmasına da dönüşür.

Belki yazılacak kadınlarla ilgili çok şey vardır. Ama ben yinede kadınımız kadın gibi, dinimizin emirlerine, eşine sadık olmalıdır. Çünkü inancımıza göre kadınlarımız bize emanettir. O emanete erkeklerimiz de sadık olmalı, kadınlarımız bize emanet olduklarını bilmeli ve ona göre davranmalıdırlar.

Neyse bu kadar yeter. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun…

Bu yazı toplam 521 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.