1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kadınlar ehliyet alma yarışında
Kadınlar ehliyet alma yarışında

Kadınlar ehliyet alma yarışında

Nehir Sürücü Kursu direksiyon eğitmeni Nurullah Elmacıoğlu, sürücü adaylarına verilen direksiyon eğitimleri hakkında bilgi verdi.

A+A-

Konya’da kadınların ehliyet almalarında çok fazla artış olduğunu söyleyen Elmacıoğlu, “Hanımlarımız kısır günlerinde, oturma günlerinde bunun yarışı haline girdiler. Hepsi hemen hemen şu anda ehliyet almak istiyor.” dedi.

img_0424.jpg

28 Mayıs 2013 tarihinde yönetmelik değişikliği ile parkur alanındaki değişiklikleri anlatan Nehir Sürücü Kursu direksiyon eğitmeni Nurullah Elmacıoğlu,, eğitimlerde ilk önceliklerinin can güvenliği olduğunu kaydetti. Öğretici olarak gerekli tedbirleri aldıklarını ve emniyet kemeriyle hayata bağlanılacağını ifade eden Elmacıoğlu, “Direksiyon eğitiminde ilk önceliğimiz can güvenliği, emniyettir. Bu konuda usta öğretici olarak gerekli tedbirleri alıyoruz. Kursiyerleri eğitiyoruz ve emniyet kemerinin bu yolda ilk kilometre taşlarından biri olarak hayati önemi vardır. Emniyet kemerini bağlayarak hayata bağlanacağız.” şeklinde konuştu.

13 KİLOMETRE PARKUR ALANI

Yazılı sınavdan geçen sürücü adayları direksiyon sınavı için eğitim alıyor. Yazılı sınavda başarısız olan adayların bir sonraki sınav için en erken 15 gün, en geç 45 gün içinde randevu almaları gerekiyor. Başarılı olan adayların sürüş eğitimlerinde aldıkları eğitimleri Elmacıoğlu şu şekilde açıkladı: “25 metre geri gitme, uygun alanda 30 km hıza gelindiğinde ani fren, L park, paralel park, çıkış eğimli bir yolda yani rampada aracı durdurup tekrar hareket ettirmek, gibi hepsini yaptırıyoruz. Yaklaşık 13 kilometrelik bir parkur var. Buda kursiyerlerin iyi bir eğitim alması için yeterli oluyor.” Eğitimlerin yeterli olup olmadığı konusunda Nurullah Elmacıoğlu, yeterli olduğu öğrencilerin de yeterli olmayan öğrencilerin de bulunduğunu belirtti. Bunun sebebinin alt yapıya bağlı olduğunu dile getiren Elmacıoğlu, alt yapısı olanların daha kolay öğrendiğini, olmayanların da biraz sürece ihtiyacı olduğunu kaydetti.

SINAV SÜRESİ 35 DAKİKA

Yapılan sınav hakkında da bilgi aktaran Elmacıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sınavlar ÖSYM ve merkezi sınav sistemiyle alakalı olduğu için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bize aylık bazda sınav tarihlerini belirliyor. Herhangi bir sınava denk gelmezse örneğin YGS, KPSS gibi ayda en az iki kez direksiyon sınavı yapılıyor. Sınav süresi 35 dakikadan az olmayacak. 35 dakikalık sürenin ilk beş dakikasında aracı tanımayla ilgili sorular sorulacak. Eğer kursiyer araç tanıma ve kullanmada yetersiz olur ve sürücü olamayacağına kanaat getirilirse sınava son verilecek. Kursta başarısız olanlar 45 gün içinde 3 defa daha ön sınava girecek. Her kursiyerin direksiyon eğitimi dersi sınavından sonra 5 dakika ara verilecek.”

KADINLAR EHLİYET YARIŞINDA

Elmacıoğlu, Konyalı kadınların ehliyet alımlarında son yıllarda anormal şekilde artış olduğuna dikkat çekti. Hemen hemen tüm kadınların ehliyet yarışına girdiğini vurgulayan Elmacıoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Trafikte erkek egemenliği sona ermez. Çünkü ne yaparsak yapalım erkekler çocuk yaşta araba kullanmaya başlıyor. İçlerinde kuralsız araç kullananda var. Kadınların ehliyet alması bizimde hoşumuza gidiyor. Fakat erkeklere oranla çok daha kuralcılar, çok daha dikkat ediyorlar dolayısıyla bu işin eğitimini de aldıktan sonra iyi birer sürücü olacaklarına inanıyoruz. Konya’da anormal bir artış var kadınların ehliyet almalarında. Hanımlarımız kısır günlerinde, oturma günlerinde bunun yarışı haline girdiler. Hepsi hemen hemen şu anda ehliyet almak istiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.