1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KADINLAR GÜNÜ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KADINLAR GÜNÜ

A+A-

Bugün kadınların günü. Kadınlarla ilgili herkes konuşacak. Sorunları masaya yatırılacak, nutuklar atılacak, eylemler yapılacak. 'Türkiye'de kadın olmak? sorusuna cevap aranacak...

 

Bugün Türkiye’de ve Dünya’da kadınlar günü olarak katlanıyor.
Kadın gibi kadınların günlerini bende kutluyorum.
Görünüşte kadın, fakat yaşamı, giyinişi,haddini bilmezliği ile sadece dişi olarak hayatta yaşayan, pozitif ayrımcılıkta kadın, eşitlikte sözde kadın olan, ancak eli öpülesi ve “Cennet Anaların ayağının altındadır” sözünden çok dişilere  kimse kusura bakmasın kadın demek istemiyorum.
Kadın evinin kadınıdır.
Kadın çocuğun anasıdır.
Kadın eşinin yardımcısı ve onun destekçisidir.
Kanın  benciliklik yapmamalı,  pozitif kadınlığını kullanmamalı, arı- namusunu korumasını bilmelidir.
Eşine destek ve israftan kaçınmalıdır.
İslam inancına göre böylesi kadınlar  erkeklere verilmiş emanettir.
Ne yazık ki, günümüz dünyasında büyük bir kısmında ne kadın kadınlığını, ne erkek erkekliğini tam olarak bilmektedir. İşte bu yüzden fizik olarak üstün olanlar bir birini öldürmekte, bir birini ezmenin yolunu aramaktadırlar.
Kadına şiddete kesinlikle karşıyım.
Ancak kanunlarımızda da belirtildiği gibi tahrik unsurunu unutmamak gerekir. Kadın erkeğinin , erkekte kadının hakkını ve değerini bilmek durumundadır. Böyle olsa ne kadına şiddet, ne bu kadar artan ayrılıklar yaşarız.
Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri tablosu bizleri üzüyor. Haberlerde her gün yeni bir kadına şiddet olayı ile karşılaşıyoruz. Birde bunun başka bir yönü var. Erkeklerde  azda olsa maddi ve manevi şiddet görüyor ama, kendilerine  yedirip te bunu açığa vuramıyorlar. Buna da dikkat etmek gerekir.
 


Evet, toplumda üretken olan kadındır. Özünde kelime ve olgularla dilimize yerleşmiş olan anavatan, ana toprağı, Anadolu gibi kelimeler yetersiz kalmıştır. Ama işin özü bu ülkede var olan insanları anaların yetiştirdiğidir.
Gün geçtikçe iş dünyasında gerek çalışan, gerekse girişimci noktasında kadın sayısı artmaktadır. Avrupa ve gelişmiş ülkeler ortalamalarıyla kıyasladığımızda bu oranlar küçük kalsa da bir artış ve gelişme söz konusudur.
Çalışan, üreten kendi ayakları üzerinde duran, eğitimli kadınlarımızın her bağlamda üretime katılmaları büyük önem taşımaktadır.
Böylece Kadın kendi ayakları üzerinde durduğu ve ekonomik özgürlükleri olduğu sürece  erkek tarafından şiddetin azalacağını sanıyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi  tarifime uyan kadınların gününü kutluyorum.
Yazımı uygun mu bilmiyorum ama, bir fıkra ile bitireyim
Adamın biri kendini fare zannettiği için akıl hastanesine düşmüş. Tedavisi bittikten sonra doktor sormuş;
- Sen bir fare misin yoksa insan mı?
Deli;
- Fare olur mu doktor bey ben insanım!
Doktor;
- O zaman gidebilirsin iyileştin artık.
Deli kapıdan çıkmış ve imdaaaaaat diye bağırarak tekrar içeri girmiş.
Doktor; 
“Ne oldu?” .
Deli;
- Bir kedi gördüm de ondan korktum.
- Sen hani artık kendini bir fare zannetmiyordun hani?
- Ben fare olmadığımı biliyorum da kedi nerden bilsin?

**
Kadınlar gününde canımızı sıkan birkaç haber vererek yazımızı noktalayalım.
Şubat son ayların en yüksek kadın cinayeti rakamına ulaştı. Ocak'ta 28 kadın öldürülürken şubat ayında bu rakam 47 oldu.
Kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet ve istismar hız kesmiyor.
Geçtiğimiz ocak ayında 28 kadın cinayetiişlenirken bu rakam şubat ayında 47'ye ulaştı. 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2018 Şubat ayı raporuna göre 47 kadın öldürülürken, çocuk istismarı, cinsel şiddet de devam etti.
Kadınların 21’i evinde, 7’si sokakta, 3’ü arabada, 2’si iş yerinde öldürülürken 7’sinin nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.
Bu ay işlenen kadın cinayetlerinde faillerin %47’si tespit edilemezken, kadınlar yine yakınları tarafından öldürüldü.Kadınların % 26’sı evli olduğu erkek tarafından, %13’ü tanıdığı kişi ya da akraba tarafından öldürüldü.Kadınların yarısından fazlası 36-65 yaş arasındayken, %19’u 25-35 yaş ve %7’si 19-24 yaş arasındaydı.Kadınların 11’i kendi hayatına dair karar almak isterken, 3’ü boşanma, 3’ü ekonomik nedenlerden ötürü öldürülürken; 13’ü şüpheli, 15’i tespit edilemeyen nedenlerden dolayı öldürüldü. 
Şanlıurfa’da 8 aylık hamile 20 yaşındaki Fatma P. eşiyle tartıştıktan sonra yüksekten düşerek öldü. Fatma P.’nin evinin penceresinden atladığı iddia edildi.
Konya’da 31 yaşındaki Asiye K., evli olduğu Halit K. tarafından ateşli silahla başkasıyla birlikte olmak, ilişkiyi sonlandırmak istediği için öldürüldü.
İstanbul’da çalıştığı iş yerinde evli olduğu erkek tarafından av tüfeğiyle vurulan Bediha Bal, hastanede yaşam mücadelesi veriyor.Bursa’da A.K, birlikte olduğu A.Ç’yi av tüfeğiyle yaraladı. Yaraladıktan sonra A.Ç’yi hastaneye bırakıp kaçan A.K yakalandı. A.Ç, hastanede yaşam mücadelesi veriyor.
Bursa’da Halil Ö., evli olduğu S.Ö’ye satırla saldırdı. Yaralanan kadın hastanede yaşam mücadelesi verirken, saldırgan gözaltına alındı.
 

Bu yazı toplam 341 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.