1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KADINLAR GÜNÜ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KADINLAR GÜNÜ

A+A-

Yarın  8 Mart Kadınlar günü…

Kadınlar için her zaman gündür. Ben onu demek istemiyorum.

Birde ev hanımlarının haftanın belli günde düzenledikleri, yiyip- içtikleri günleri var. Bu da ayrı bir şey

Ben 8 mart kadınlar günü olarak kutlanan günden bahsetmek isterim.

Şöyle bir düşünnün; Yüce Allah’ım nasıl da dengeli yaratmış kâinatı. Hangi güç bu dengeyi sıfıra indirebilir? Hangi güç bu güzel dengeyi bozabilir. Bozmaya çalışır, bozduğunu, zanneder oysa ” ol dediğinde yeniden oldurabilir mi? ”

 Kızını çocuk yaşta, çocukluğunu yaşamadan evlendiren. Kadınını, çocuklarının anasını, kız çocuğu doğurduğu için hırpalayan, aşağılayan. Gücü sadece nazik ve savunmasız olan kadına yeten, ufak tefek bahanelerle attığı her adımda, acımadan insafsızca yargılayan, infaz eden, katleden taciz edenler erkek.

Seni Dünyaya getiren Kadın, Yıllar önce vatanında, nasırlaşmış elleri güçsüz kolları, Erkeğinin yanında sırtında bebesi elinde silahıyla cennet parçası vatanı sana bırakabilmek için mücadele eden Kara Fatmaların, Ayşe Bacıların Halide Ediplerin torunu değil mi?

O kadınlar savaş sonrası, Tarımın Ziraat in güçlenmesinde elinin hamuru ile erkeğinin yanında ırgatlık yapan, bebesine çağdaş bir gelecek hazırlamak, sanayinin gelişmesi için gündüz gece, evde dışarıda emek sarf eden, değil mii?

O kadın, bugün sana analık yapan uykusundan kısıp, yaşamın için dua eden ağzı dualı beli bükük eli nasırlı, son nefesinde bile yavrularım diyen annen değil mi?

O kadın kurduğun yuvada çocuklarının anası, dertlerini paylaştığın birlikte ağlayıp birlikte güleceğine inandığın çamaşırlarını yıkayan karnını doyuran gittiği an kokusunu özleyeceğine inandığın kadının değil mi?

“Oku oku da ibret al. Hani erkek dediğin, kurulan hayalleri gerçekleştiren çocuklarına örnek sabırlı, inançlı, özverili, şefkatli, mücadeleci baba olur.

Hani erkek dediğin tuttuğu kolu bırakmaz, bırakacağı kolu da tutmazdı. sevdim mi tam sever adam gibi adam olurdu

İslam dininin yayıcısı Yüce Allah’ımın, elçisi Hz MUHAMMED (S.A.V) Hadisleri de mi seni ilgilendirmiyor. “KADINLARIN HAKLARINI YERİNE GETİRME HUSUSUNDA ALLAH’TAN KORKUNUZ! ZİRA SİZ ONLARI ALLAHIN BİR EMANETİ OLARAK ALDINIZ” HZ MUHAMMED MÜ’MİNLERİN İMAN BAKIMINDAN EN OLGUN VE EN HAYIRLISI, HANIMINA KARŞI EN HAYIRLI OLANIDIR” Hz MUHAMMED

Tabi ki, bu madalyonun bir yüzü.

Ya diğer yüzü…

İşte burada durmak gerekir.

Kadında bunları hak etmesi için, kadın gibi olmalı. Eşinin kıymetini bilmeli. Eşine saygı ve sevgi göstermeli.

Bugün maalesef bunları yapmayan, sadece kadınlık yapan kadınları da unutmamak gerekir. Tabi ki bun tür olanlara da kadın demek biraz iyimserlik olur. Erkek olarak bunlar uyarılmalı ve yola gelmiyorsa, onlara erkek yol vermelidir.Yorum Gönder 0

Bu konuda Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk kadınlara Hz. peygamberin sözlerine paralel olarak Avrupa’dan çok önceden haklar vermiş ve kadını kadın gibi görmek ve saygı, sevgi verilmesini istemiştir. Bu konuda yarın Kadınlara seçme ve seçilme ile ilgili yazımı yazacağım. Maalesef bugün Atatürk düşmanı çok kadınların varlığını da görmekteyiz.

Bundan yaklaşık 100 yıl önce sözde bugün Medeni dünya’da olduklarını iddia eden  İngilizler’de “eş satma” geleneği vardı. Erkek karısının boynuna ya da ellerine ip bağlar ve pazara götürür, açık artırmaya çıkarır, satar ve kendilerince mutsuz evlilikler böylece sona ererdi.

Şaka değil gerçek. İşte bize medeniyet diye gösterilip kadın hakları diye bağıran batının gerçek yüzü budur. Bunların ataları böyle yapmaktaydı.

+++

Eflatun’a sormuşlar ;

İnsanoğlunun sizi en fazla şaşırtan iki davranışı nedir ?

Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki, çocukluklarını özlerler.

Para kazanmak için sağlıklarını, ama sağlıklarını almak için para öderler. Yarınlarından endişe ederken bu günlerini unuturlar.

Sonuçta ne bugünü ne de yarını yaşarlar.

Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar, ancak hiç yaşamamış gibi ölürler.

+++

77 YAŞINDAKİ  ÜNLÜ OYUNCU HERRİSON Ford, mutlu evliliğin sırrını “SUS VE BAŞINI SALLA”  olarak açıklamıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.