1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kadınlar ibadetini özgürce yapabilir
Kadınlar ibadetini özgürce yapabilir

Kadınlar ibadetini özgürce yapabilir

Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, “Özellikle son 5-6 yıldır kadınlar için özel çalışmalar yapılıyor. Kadınların ibadete ve namaza hazırlanması için gerekli olan ortamlarda bu camilerin içerisinde yapılmaya başlandı” dedi.

A+A-

Son 5-6 yıldır kadınların camilerde daha aktif olmasıyla ilgili yürütülen kampanya sonrasında Konya genelinde kadınlara ayrılan ibadet yerlerinin tamamı yüzde 80 civarında oldu. Kadınların ibadete ve namaza hazır olması için gerekli olan lavabo ve abdest alma yerleri ise yüzde 70 oranında tamamlandı. Kadınların ibadetlerini yapmaları noktasında çalışma yürüttüklerini belirten Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, Konya’nın kadınlara önem verdiğini ve ibadetlerini yerine getirebilmeleri için camilerin hemen hemen tamamında abdest alma yeri ve mescit bulunduğunu söyledi.

KADINLAR CAMİDEN UZAKLAŞTIRILDI
İslam dünyasında Hz. Peygamberden sonra İslam hukuk sisteminin gelişmesi döneminden itibaren kadınların camilerden kısmen ve peyderpey uzaklaştırıldığı gerçeğinin var olduğunu belirten Dr. Hamza Küçük, gelmiş olduğumuz bu dönemde kadınların tekrar camiye gitmesi için teşvik edildiği ve kadınların abdest alma ve namaz kılma yerlerinin ayrı olarak düzenlendiğini söyledi. Kadınların camilerden uzaklaştırılmasının doğru olmadığını düşünen Küçük, Kur-an’ı Kerimde kadının da erkekler gibi ibadetlerde muhatap alındığını belirterek şunları söyledi: “Fıkıh kitaplarındaki kadın mescidinin en güzeli evinin bir köşesidir gibi ifadeler kadının kısmen toplumdan izole olmasına neden olmuştur. Kur-an’ı Kerimde kadında ibadetlerde erkek gibi muhatap olmasına rağmen, İslam hukukçularımız bir fitne kelimesinin de arkasına sığınarak kadını biraz ötekileştirmişlerdir. Kadını toplu ibadetlerden uzaklaştırmışlardır.”

CAMİLER KADINLARA GÖRE DİZAYN EDİLİYOR
Son 5-6 yılda özellikle diyanet İşleri Başkanlığının kadınlara yönelik çalışmalarının arttığını dile getiren Küçük, kadınların ibadet edebilecekleri yerlerin ve abdest alacakları yerlerin arttırıldığını söyledi. Camilerin artık kadınların kullanabileceği şekilde dizayn edildiğini kaydeden Küçük, şöyle devam etti: “Cami ve kadın konusu işlenerek Türkiye genelinde kadınların ibadet edebilecekleri camilerde ibadetlerini rahatça edebilecekleri özel bölmeler ve abdestlerini alabilecekleri yerler tahsis edilmeye özen gösterildi. Başkanlığımız tarafından yeni yapılan camilerin hepsinde kadınlara özel yerlerin yapılması şartı konuldu. Artık yeni camilerin tamamında kadınların abdest alacakları ve namaz kılacakları yerler var. Eskiden yapılmış olan camilerin tadilata uygun olanlarını düzenleyerek bayanlara özel yerler yaptık. Ama mahalle aralarında ve küçük yapılmış ola bazı camilerde, mimarisi ve yapılış tarzı yüzünden bayanlara özel yerler yapamadık.”

KONYA’DAKİ CAMİLERDE KADIN YERLERİ VAR
Konya’da bulunan camilerin hemen hemen tamamında kadına yönelik abdest alma ve namaz kılma yerlerinin olduğunu belirten Küçük, “Konya’da bulunan camilerin yüzde 80-90 oranındaki camilerin hepsinde kadınlara özel abdest alma yeri ve namaz kılma yeri var. Bu yerler normal erkeklerin namaz kıldığı yerlere denk yapılan yerlerdir. Günümüzde kadınların sosyal yaşamda etkin bir halde olması yüzünden ibadetlerini yapmaları için camilerimizde onlara özel yerlerin yapılması gerekiyordu. Gerek müftülüğümüzün gerek derneklerimizin ve belediyelerimizin çalışmalarıyla kadınlarımız için camilerde özel yerleri oluşturduk. Özellikle son 5-6 yıldır kadınlar için özel çalışmalar yapılıyor. Kadınların ibadete ve namaza hazırlanması için gerekli olan ortamlarda bu camilerin içerisinde yapılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

CAMİ KÜLTÜRÜ OLUŞMASI LAZIM
Kadınların abdest alma yerlerinin yaptırıldığını ama gün içerisinde bazen açık bırakılmadığını belirten Küçük, “Camilerimizde bayanlarımızın abdest alıp namaz kılacakları yerler var. Ama maalesef her zaman açık olmayabiliyor. Çünkü kadınlar gündüz namazlarını kılmaya alışmadılar. Cuma’dan cumaya gelen birkaç kadın oluyor. Bu kültür meselesidir. Camilerden uzaklaştırılan kadınları tekrar camiye teşvik etmek için birkaç yılın geçmesi gerekiyor. Camiye gelen erkeklerin zihinlerindeki kadın algısını İslam lehine değiştirmemiz gerekiyor. Camiye gelen erkekler, benim eşimin de kızlarımın da bu cemaate katılma hakkı var demesi gerekiyor. Bu noktada hem cemaatin hem de cami görevlilerinin bunlara dikkat etmesi gerekiyor” dedi./Mesut ERCÜMENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.