1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesi
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesi

A+A-

Türk kadını, seçme ve seçilme hakkına, günümüzde gelişmiş demokrasi olarak anılan birçok Avrupa ülkesi kadınlarından daha önce sahip olmuştur. Bu, Cumhuriyetimizin kadınlara verdiği değeri ve Türk demokrasisinin sağlam temelini gösteren en önemli kanıtlardan biridir.
Kurtuluş Savaşı'ndaki topyekûn mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynayan kadınlarımız, 5 Aralık 1934'teseçme ve seçilme hakkı elde ederek Türkiye'nin aydınlık geleceği için de önemli bir görev üstlenmiştir.
Suudi Arabistan tarihinde kadınları ilk kez hem aday hem de seçmen olarak 12 Aralık 2015 yılındaki belediye seçimlerine katılmışlardır. Ülkenin tarihinde ilk kez kadınlar oy kullanmaya başlandı. Bu seçimler sonucu 1 kadın Belediye meclis üyeliğine seçilmiştir.
Türkiye nüfusunun %49,8’ini kadın nüfus oluşturmaktadır. Türkiye nüfusunun (78 milyon741 bin 53 kişi) %50,2’sini erkek nüfus (39 milyon 511 bin 191 kişi) ve%49,8’ini kadın nüfus (39 milyon 229 bin 862 kişi) oluşturmaktadır. Kadınlar daha uzun yaşadığı için bu oran yaşlı (65 ve daha yukarı yaş) nüfusta değişmekte olup bu nüfus grubunun %43,8’ini erkek, %56,2’sini kadın nüfus oluşturdu.

Kadınlarımızın Okuma Yazma Durumları
Okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranı erkeklerden 5 kat fazladır Türkiye’de 2014 yılında25 ve daha yukarı yaşta olan ve okuma yazma bilmeyen toplam nüfus oranı %5,6iken bu oran erkeklerde %1,8, kadınlarda %9,2’dir. Lise ve dengi okul mezunu olan 25 ve daha yukarı yaştakilerin toplam nüfus içindeki oranı %19,1 iken bu oran erkeklerde %23,2, kadınlarda %15’dir. Yüksekokul veya fakülte mezunu olan toplam nüfus oranı %13,9 olup bu oran erkeklerde %16,2 kadınlarda ise %11,7’dir.Cinsiyete göre seçilmiş göstergeler, 2014
Kadınlarda ilk evlenme yaşı 23,9 oldu Resmi olarak ilk evliliğini 2015 yılında yapmış olan kadınların ortalama evlenme yaşı 23,9 iken, bu yaş erkeklerde 27’dir. İlk evlenme yaşının en yüksek olduğu il, erkeklerde (29,4) ve kadınlarda (26,6)Tunceli oldu. İlk evlenme yaşının en düşük olduğu il ise erkeklerde Afyonkarahisar (25,1), kadınlarda Ağrı (21,2) illeri oldu
Eğitimli kadınların işgücüne katılma oranı daha yüksek oldu Ülkemizde 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus içerisinde işgücüne katılma oranı 2014 yılında %50,5 olup, bu oran erkeklerde %71,3, kadınlarda ise %30,3 oldu. Eğitim durumuna göre işgücüne katılım oranı incelendiğinde, kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne daha fazla katıldıkları görüldü. Okur-yazar olmayan kadınların işgücüne katılım oranı %16, lise altı eğitimli kadınların işgücüne katılım oranı %25,8, lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı %31,9, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı %39,8 iken yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı %71,3 oldu.
Kadınların hanehalkı ve aile bakımı faaliyetine ayırdığı süre 4 saat 17 dakika oldu Zaman Kullanım Araştırması, 2014-2015 sonuçlarına göre Türkiye genelinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin bir günde hangi faaliyetlere, ne kadar süre ayırdıkları incelendiğinde uykudan sonra kadınların en çok 4 saat 17 dakika ile hanehalkı ve aile bakımı faaliyetine zaman ayırdığı, erkeklerin 3 saat 58 dakika ile istihdam faaliyetine zaman ayırdığı görüldü.

Kadınlar siyasi alanda erkeklere göre daha az yer aldı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki kadın milletvekili oranı 1935 yılında %4,5 iken, 80 yıl sonra bu oran %14,7'ye yükseldi. Ülke karşılaştırmalarına bakıldığında, Avrupa’da 2014yılında kadın milletvekili oranının en yüksek olduğu ülkeler; %45 ile İsveç ve%42,5 ile Finlandiya oldu. Türkiye’de bakan sayısı 2015 yılında 27 olup bunların sadece %7,4’ü kadındır. Ülke karşılaştırmalarına bakıldığında 2013yılında Avrupa’da kadın bakan oranının en yüksek olduğu ülkeler; %54,2 ile İsveç ve %50 ile Norveç oldu. Ülkemizde belediye başkanı kadın oranı 2009yılında %0,9 iken, 2014 yılında %2,9 oldu. Belediye meclisi üyesi kadın oranı ise 2009 yılında %4,2 iken bu oran 2014 yılında %10,7’ye yükseldi
7 Haziran 2015 seçimlerinde Meclis’teki kadın temsili yüzde 17.8 iken, 1Kasım’da bu oran yüzde 14.5’e geriledi. 7 Haziran’da 98 olan vekil sayısı 81’e indi. 1 Kasım’da Ak Parti’den Meclis’e 34 kadın vekil girerken, CHP’de bu sayı 21’dekaldı. MHP ise Meclis’te 3 kadın vekil ile temsil edilmektedir..

Demokrasinin gelişmesi veya yaygınlaşmasıyla birlikte kadından, seçmen olarak bir grubu ya da örgütü destekleyerek pasif katılım göstermesi değil aktif katılım sağlayarak temsil karar alma mekanizmalarında daha fazla görünür olması beklenmektedir. Bu beklentiye ve kadınların verdikleri mücadeleye rağmen kadınlar siyasette yeterince temsil edilememektedirler.
Buna rağmen ülkemizde demografik olarak kadın ve erkek oranları birbirine yakın olmasına rağmen siyasi temsilde kadın adaylarının oranı son 10 yılda artış göstermiştir. Yeterli olmamakla birlikte bu artış, sadece kadınlar açısından bir avantaj değil, bilakis demokrasimizin gelişmesi ve toplumsal zenginliğimizin ortaya konması bakımından son derece önemlidir.
Önemli olan husus ise, Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın yatar sözü çerçevesinde yine de kadınlarımız üzerlerine düşen işlev ve görevleri yerine getirmektedirler. Bu da cinsiyet bağlamında sosyal bütünleşmeyi beraberinde getirmektedir. İlla ki vekil ya da başkan olmak yerine eşinin arkasında ona gerekli desteği sağlamaktadır.
Ailesinin problemlerini omuzlayan kadınlar erkeğin başarısının asıl mimarlarıdır. Kadın her daim güçlü kalmak zorundadır. Kadınların, kocalarına verdikleri moral ve destek erkeğin ruh dünyasında ihtiyaç duyduğu ana motivasyon kaynaklarından birisidir. Erkeklere ‘’ başarsan da kaybetsen de her zaman seninle omuz omuza destek olacağım ’’ diyebilmek erkekler açısından motive edici cümlelerdendir. Sonucu ne olursa olsun kadınların desteği erkeklere moral yönünden çok önemlidir.

Bazen iş hayatında inişler ve çıkışlar her zaman olabilir ama önemli olan kadınların/eşlerin desteği, devam ettiği yolda tek olmadığının bilincine vararak erkeklerin kendine güvenini daha da artıracaktır.
Erkeğin güvenini kazanın, sorunlarınız varsa halledin. Hiç bir zaman aranızda halledilmemiş, yarım kalmış sorunlar kalmasın. Güvenin, güvenmesini sağlayın. Eşlikten öte her zaman en iyi arkadaşı, sırdaşı olmaya çalışın. Sorunlarını beraber çözmeye çalışın. Gerektiği zaman size danışabileceği güvenin verilmesi önemli olmaktadır.
Bunları yaparsanız başarılı erkeğin arkasındaki Kadın olursunuz, hem de mutlu ve huzurlu bir evliliğiniz olur.

Bu yazı toplam 679 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.