1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Kadınları Koruduk Erkekler Ne Olacak?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınları Koruduk Erkekler Ne Olacak?

A+A-

“ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sunduğu kanun teklifi kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı Genel Kurulda oybirliği ile kabul edildi.

Kanuna göre, şiddete uğrayan kadınların korunması için alınacak önlemlere ilişkin usul ve esaslar, yeniden belirlendi. Anayasa ile Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Avrupa Konseyi Sözleşmesi ve yürürlükteki tüm kanuni düzenlemeler esas alınacak.

Şiddet mağdurlarına ilişkin verilecek destek ve hizmetlerin sunumunda, temel insan haklarına dayalı, kadın erkek eşitliğine duyarlı, sosyal devlet ilkesine uygun, adil, etkili ve süratli bir usul izlenecek. Şiddet mağduru ve şiddet uygulayan için alınan tedbir kararları, insan onuruna yakışır şekilde yerine getirilecek. Şiddeti önleyen ve kadınları cinsiyete dayalı şiddetten koruyan özel tedbirler, ayrımcılık olarak yorumlanamayacak…”

Böyle bir kanun çıktı hayırlı olsun. Kanunda çok güzel hükümler var gerçekten. Bilhassa kadınları sarhoş, ayyaş, zalim kocalardan koruyan maddeler çok gerekli idi.

HANİ KADIN ERKEK EŞİTTİ

Yalnız bu kanunda şöyle bir eksiklik yok mu? Evet, zulmeden baba / erkek için tedbirler alınmış pekiyi bu kötü işi yapan kadınlar için niye bir tedbir yok? Bu resmen bir ayırımcılık değil mi? Hanımı ölen, hanımı evi terk eden ve sosyal güvencesi olmayan ve de çocukları olan bir erkeğe aynı hak niye tanınmıyor?  Eğer muhalefet Anayasa mahkemesine dava açsa bu yüzden bu kanun iptal olur. Bakanlık ve meclis olaya kadın meselesi olarak değil de Aile meselesi olarak yaklaşmış olsaydı ülke için millet için devlet için daha hayırlı bir iş yapmış olurdu.

Hem Üç Çocuk Diyeceksiniz Hem de

Evet bir hanımın kocası ölmüşse ve bakıma muhtaçsa belirli bir süre mesela 4-5 ay bu uygulama pek faydalı. Yalnız sürekli olması tehlikeli. Üstelik de cins ayırımı yapan bir kanun!  Şu anda bile babasından kalan emekli maaşını almak için sahte boşanmaların olduğunu bilmeyen var mı? Bu yeni kanunla korkarım bu gibi suiistimaller artacak. Ve yine korkarım Sayın Başbakanın sıkça dile getirdiği “en az 3 çocuk”  projesine aykırı bir netice çıkacak. Bence tersi yapılmalı. Yani mümkün olduğu kadar evlilik ve aile teşvik edilmeli. Evli kaldıkları için, çocuk büyüttükleri için babaya ama illaki anneye prim ödenmeli. Her çocuk doğduğunda aileye yardım yapılmalı. Aksi halde zaten boşanmaların gittikçe arttığı ülkemizde bu artış hızlanır. Türkiye de zaten dul hanımlar pek evlenmiyordu. Bu imkânla da dul hanımların evlenmesi biraz daha azalacak. Bu da evlenemeyen erkekler için birçok açıdan zararlı bir sonuç doğuracak. Yani eş bulamayan ve bu yüzden insanın en tabi ihtiyaçlarından biri olan malum ihtiyacını helal yoldan gideremeyip zinaya giren insanların günahlar ı,  zaten az olan bereketimizi daha da azaltacak. Ayrıca Eş bulamadığı için gelinin, kızın elinde oyuncak olan insanlar mutsuzluk denizine demir atacaklar. Son sayımlara göre erkek sayımız zaten kadından çok. Kadınların evlenmesini azaltacak bu tip kanunlarla bekar veya  dul erkek sayısı artacak.  Bu kanun çıkarılırken zannımca bu hakikatler peke göz önüne alınmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.