1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Kadınlarımız her zaman değerlidir
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlarımız her zaman değerlidir

A+A-

Kadın istihdamının artması için çalışma şartlarının iyileştirilmesi konularında son yıllarda önemli gelişmeler olmuştur. İş kanunu ve Kamu görevlilerine ilişkin 657 sayılı DMK’da yapılan değişikliklerle çalışan kadına önemli iyileştirmeler yapılmıştır. Kadın memura doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz olmak üzere toplam on altı hafta analık izni verilir. Gebelik durumunda doğum öncesi sekiz haftalık süresine iki hafta eklenir. Ayrıca süt iznine ilişkin ilk altı ayda üç saat, ikinci altı ayda bir buçuk saat süt izni verilir.

Bu ve buna benzer durumlarda çalışan kadına çeşitli kolaylıklar sağlanmıştır. Doğum öncesi iznini az kullanan kadınlar isterlerse doğumdan sonraki izinlere bu kullanılmayan izinleri ilave ettirebilirler.

Peki çalışan kadınlara çeşitli kolaylıklar tanındığı halde analık hallerinde erkeklere bir takım kolaylıklar sağlanması konusunda hangi izinler verilmektedir. Erkek memura eşinin doğum yapması halinde isteği üzerine on gün babalık izni verilir. Bu durumda eşi doğum yapan erkeklere de daha önceden üç gün izin verilmekteydi. Bu oluşumlarda önemli birer gelişme olmaktadır. Ama yine eşi doğum yapan memur on gün izin alma hakkı yine üç gün izin almaktadır. Sebebini de siz okuyucularımız bırakıyorum

Eğitim almış kadınların kendilerine güven duyarak iş hayatına katılmayı istemeleri kadın istihdamında da artışlar sağlamıştır…

Özellikle ülkemizde artık kadının horlanmamaktadır. Dolayısıyla sırtını erkeğe dayamaya alışmış’ toplum imajı silinmekte ve katılımcı bütünleşmiş aile ekonomisi yeni boyutuyla ortaya çıkmaktadır.

Kadınların çalışma, şartların iyileştirilmesi, kadınların kimliğinin güçlendirilmesi ve iş hayatının korkularının aşılması açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Eski Aile tipi yaklaşımı ile içindeki geleneksel rol dağılımını yerine herkes kendi işlev ve görevini yapmaya çalışan katılımcı, paylaşımcı bir aile yapısı oluşmaktadır. Dolayısıyla iş ve aile yaşamını dengeleyici politikalar, kadınların işgücü piyasasında yer almasını destekleyecektir.

Kadınların eğitim düzeyi yükseldikçe işgücü piyasasına daha çok katıldıkları bilinmektedir. Eğitimle ilgili çalışmaların sürdürülmesinin yanında, iş ve aile yaşamını uyumlaştırma politikalarına yönelik çalışmalar resmi ya da sivil toplum kurumları tarafından yapılmaktadır.

Kadın girişimcilerimiz her alanda önemli başarılara imza atmaktadırlar. Bir yandan da istihdamda kadının yeri ile aile içindeki rolünün ayrı, ayrı değerlendirmek gerekiyor. Her iki piyasada (yapıda) dengeleri sağlayabilen kadınlar daha çok başarılı olabilmektedirler. Yıllardan beri söylenegele her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın varsa aynı şekilde işi ile ailesi arasında dengeyi sağlamış başarılı kadının arkasında başarılı ve desteği tam olan bir erkeğin yattığı gerçeğinin de unutulmaması gerekir.

Son yıllarda kadınların yakaladıkları başarılar, toplumda ve sektörlerde daha çok kadın liderlere fırsat tanınacağına olan inancını da desteklemektedir. Ne mutlu o kadına ki işi ve ailesi arasında dengeleri kurabilene, ne mutlu o kadına ki geçim derdinin tüm yükünü omuzlayarak,doğruluktan sapmadan ailesini geçindirmeye çalışana.. ve yine evde çalışan ev kadınlarımıza da ne mutlu…

Onlara selam olsun…


Bu yazı toplam 542 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.