1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kadınların yüzde 88’i özel sektörde çalışıyor
Kadınların yüzde 88’i özel sektörde çalışıyor

Kadınların yüzde 88’i özel sektörde çalışıyor

Selçuk Üniversitesi Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (KATUM) Müdürlüğü tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen “Yaşamın Her Alanında Kadın” etkinliği “Ülkemizde Kadının Ekonomideki Yeri ve Statüsü” teması ile gerçekleştirildi.

A+A-

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara’nın eşi Hülya Kara, KATUM Müdürü Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, Türk Anneler Derneği Konya Şube Başkanı Saime Yardımcı, hayırsever Aynur Kasabalı, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve öğrenciler katıldı.

KADINLARIN YÜZDE 31’İ ÇALIŞIYOR
KATUM Müdürü, Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, “Kadınların çalışma durumu değerlendirildiğinde kadınların yüzde 31’inin çalışmakta olduğunu görmekteyiz. Çalışma durumu ve medeni durum arasındaki ilişkiye baktığımızda boşanmış, ayrılmış ve eşi ölmüş kadınlarda çalışanların oranı, hiç evlenmemiş ve halen evli olanlara oranla yüksektir. Çalışan kadınların yüzde 88’i özel sektörde, yüzde 12’si kamuda çalışmaktadır.” dedi.AKADEMİSYENLERİN YÜZDE 37’Sİ KADIN
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Selçuk’da kadın akademisyenlerin oranının yüzde 37 olduğunu söyledi. Üniversitedeki araştırma görevlilerinin yüzde 47’sinin, okutmanların ise yüzde 55,5’inin kadın olduğuna işaret eden Karabulut, “Bu, şunu gösteriyor: Selçuk Üniversitesi’nde 10 yıl sonrasına baktığımızda profesörlerin yüzde 50’den fazlası belki de bayan akademisyenlerden oluşacak. Bu, bir zihniyet değişimini de aynı zamanda göstermiş oluyor. İdari personelimizde ise yaklaşık yüzde 32 oranında bayan personelimiz var.” diye konuştu.
AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ve YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener de etkinlikte birer konuşma yaptılar.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.