1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Kadir Gecesi / Leyle-İ Kadr
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadir Gecesi / Leyle-İ Kadr

A+A-
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayını önemli kılan hususlardan biri de bu ayın bir gecesinin “Leyle-i Kadr” yani Türkçe söyleyişimizle “Kadir Gecesi” olmasıdır. Bu geceyi kadir gecesi yapan da o gecede Yüce Allah tarafından bütün insanlığa doğru yolu göstermek ve onlara insan olduklarını hatırlatmak üzere gönderilen Kur’ân-ı Kerîm’in indirilmiş bulunmasıdır. Konu ilgili âyetlerde şu şekilde açıklanmaktadır: (Bu ay), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile bâtılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’ân’ın, kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. O halde içinizden kim bu aya erişirse o ayı oruçlu geçirsin” (el-Bakara,2/185).Konu ile ilgili birdiğer âyet de şöyledir: (Biz Onu (Kur’ân’ı) mübarek bir gecede indirdik” (ed-Dühân, 44/3). Özellikle “Kadir Gecesin”nden bahseden âyet de şöyledir: “Şüphesiz biz onu (Kur’ânı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi (içinde bu gece bulunmayan) bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrâil) o gecede, Rablerinin izniyle, her bir iş için iner de iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenliktir.” (Kadr,1-5).
            Bu âyetleri birlikte düşündüğümüzde çıkan netice şu olmaktadır: 1.Kadir Gecesi Mübarek bir gecedir, 2. Kadir Gecesi Ramazan ayı içindedir ve 3. Kur’ân bu gecede indirilmeye başlamıştır.
            O geceyi mübarek bir gece yapan da şu üç şeydir: 1. Bu gece, içinde kadir gecesi bulunmayan, bin aydan yani bir ömür demek olan seksen üç yıl dört aydan daha hayırlıdır, 2. Bu gecede melekler yeryüzüne inmektedirler ve 3. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenliktir. O gecede zelzele vs. felâketler olmaz.
            İşte bundan dolayı Kadir Gecesi mübarek yani kutsal bir gecedir. Ancak her ne kadar bu gecenin Ramazan’da bulunan bir gece olduğu yukarıda verdiğimiz âyetlerden anlaşılıyorsa da Ramazan ayının hangi gecesi olduğu açıklanmış değildir. Hz. Peygamber a.s. da bu geceyi Ramazan aynın son on gününde ve tek olan gecelerde aramamızı bizlere tavsiye ve işaret etmiştir. Bütün bunları bir arada düşünen İslâm âlimleri de bu gecenin yirmi yedinci gece olabileceğine işaret etmişler ve bundan dolayı da İslâm âlemi öteden beri Ramazan ayının 27. Gecesini Kadir Gecesi olarak kutlaya gelmişlerdir. Unutmayalım ki bir kimse, ömründe böyle bir geceyi idrak ederek ondan faydalanabilse bir ömrü böyle geçirmiş gibi olur. Bir mümin için bundan daha güzel ve özel mutluluk veren bir gecesi veya günü olamaz.
            Pekiyi, bu gecede ne yapılabilir?  Hz. Âişe validemiz bu gecede ne yapabileceğini Hz. Peygamber a.s’a sormuş O da şöyle cevap vermiştir: “Ey Allah’ım, sen çok affedici, bağışlayıcısın; bağışlamayı seversin, beni de bağışla de”.
            Özetle söyleyecek olursak, bu gecenin kadrini bilmeli ve bugüne kadar, işlediğimiz günahlardan dolayı Allah’tan bağışlanmamızı dilemeliyiz. 
Bu yazı toplam 110 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.