1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kalaycı’dan Ereğlili çiftçiye yardım talebi
Kalaycı’dan Ereğlili çiftçiye yardım talebi

Kalaycı’dan Ereğlili çiftçiye yardım talebi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Konya’nın Ereğli ilçesinde etkili olan dolu yağışının ekili ürünlere büyük zarar verdiğini belirterek, Hükümetten çiftçiye yardım etmesini istedi.

A+A-

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı yaptığı açıklamada, 29 Haziran akşamı Ereğli ilçesine bağlı Çiller, Kamışlıkuyu, Aşağı Göndelen, Yukarı Göndelen, Acıkuyu ve Yeniköy Mahallelerinde etkili olan dolu yağışının tarlada ekili olan mahsullerin tamamına yakınına hasar verdiğini, çiftçinin bin bir emekle, geçim kaygısıyla, zor şartlar içinde gece gündüz çalışarak yetiştirdiği mahsullerin yağan dolunun etkisiyle zarar gördüğünü söyledi.

Kalaycı, “Mısır tarlaları tümüyle perişan olmuş, ayçiçeği, buğday, kavun, karpuz tarlalarında büyük hasar oluşmuştur. İlk belirlemelere göre yüzde90’ın üzerinde hasar söz konusudur. Bin’in üzerinde çiftçimiz mağduriyet yaşamaktadır. Son yılların en büyük felaketine maruz kalan çiftçilerimiz kan ağlamaktadır. Hükümet henüz çiftçilerimize hiç bir yardım göndermemiştir. Yaşanan afetle ilgili hasar tespitleri yapılmakla birlikte, tarım sigortası yaptıran çiftçilerin hasarlarının karşılanabileceği ifade edilmektedir. Hasar gören mahsulün yaklaşık üçte biri sigortalıdır. Bu durumda zaten zor durumda faaliyetini sürdürmeye çalışan çiftçilerimizin büyük çoğunluğunun mağduriyeti giderilemeyecektir. Tarım sigortasında başta mülkiyet sorunu olmak üzere birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Bugün tarım sigortası yaptıran çiftçilerin önemli bir kısmını sözleşmeli üretim yapanlar oluşturmaktadır. Bu itibarla tarım sigortası yaptırmadı diye çiftçilerimizin hasarı göz ardı edilmemelidir. Tarım Sigortaları Kanunu’na göre belirlenen riskler için tarım sigortası yaptırmayan üreticiler 2090 sayılı Kanundan da yararlanamamaktadır. Yardımların yapılabilmesi için aranan, ürünler ile canlı-cansız üretim araçları ve tesislerin değer itibarıyla en az yüzde 40 oranında zarar görmesi şartı mutlaka hafifletilmelidir” dedi.

“Bayram öncesi yardım edilsin”
Mustafa Kalaycı, zarara uğrayan çiftçiye yardım edilmesini isteyerek, “Doğal afetten dolayı elde avuçta bir şeyi kalmayan Ereğlili çiftçilerimiz geçimini nasıl sağlayabilecek, elektrik borçlarını, prim borçlarını, vergi borçlarını, kredi borçlarını nasıl ödeyebilecektir. Ereğlili çiftçilerimiz kaderine terk edilmemeli, acilen bir destek paketi uygulamaya konulmalıdır. Hiç olmazsa bayramını yapabilmesi amacıyla, çiftçinin zararını bir nebze olsun telafi edecek yardım bayram öncesi mutlaka gönderilmelidir. Hükümet çiftçimizin içler acısı durumuna duyarsız kalmamalıdır. Mağdur üreticilerimize muhakkak yardım eli uzatarak şefkat ve iyi niyet göstermelidir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.