1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. Kalbimizi düzeltmek için ne yapmalıyız
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

Kalbimizi düzeltmek için ne yapmalıyız

A+A-

Zünnûn-i Mısrî hazretlerine; “Kul hangi sebeple Cennet’e girer?” diye soruldukta; “Beş şey ile: Eğrilik bulunmayan bir doğruluk, gevşeklik bulunmayan bir gayret, gizli âşikâr Allahü teâlâyı anmak (murâkabe etmek), yol hazırlığı yapıp, ölüme hazırlanarak, ölümü beklemek, hesâba çekilmeden önce kendini hesâba çekmek” buyurdu.

*“Allah korkusunun alâmeti nedir?” denilince; “Bu korkunun, diğer bütün korkulardan kişiyi emin kılmasıdır” cevâbını verdi.

*Kulun ihlâs sâhibi kimselerden olduğu nasıl belli olur? diye sorduklarında; “Kendisini tam mânâsıyla ibâdete verip, insanların nazarında mertebe ve îtibârının silinmesini severek kabûl ettiği zaman.” cevâbını verdi.

*İnsan, Allahü teâlânın saf kullarından olduğunu, ne zaman ve nasıl anlar? diye sordukları zaman; “İnsan bu durumu şu dört şeyle bilir. Rahatı terk ederse, az olsa bile, olandan verirse, fakirleşmesi kendisine sevimli gelirse, övülmek ve kötülenmek kendisine aynı gelirse” cevâbını verdi.

*Bozulan kalbi düzeltmek için ne yapmak lâzımdır? diye sorduklarında; “Beş şey yapmalıdır. Helâl yemek, Kur’ân-ı kerîm okumak, sâlihlerle sohbet, gece ibâdet etmek, seher vaktinde ağlamak” cevâbını verdi.

++

İSLAM ORDUSUNDA GÖREV YAPMANIN ÖNEMİ

Mehmet Akif ERSOY Fatih camisinin avlusunda yaşadığı şu hatırasını naklediyor;

Sultanın tahtan indirilmesinin ardından Osmanlı imparatorluğunun zor günler yaşadığı dönemlerde Namazlarımı Fatih camisinde kılıyorum ve akabinde Sultan Fatih hazretlerinin huzurunda memleket için göz yaşı döküyorum. Bir genç varki her namaz çıkışında hıçkırarak ağlamalarına şahit oluyorum. Bir gün gittim sordum bu göz yaşlarının sebebini. İlk başta anlatmak istemedi ama sonrasında şundan bahsetti; Sultan Abdülhamit hanın ordusunda Yüz başı olarak görev yapıyordum. Babam vefat edince ondan kalma işlerin, ticaretin başına geçmek için istifa ettim. Sultan ilk önce istifamı kabul etmedi ve ordunun zor durumda kalacağını söyledi. Fakat ısrarlarım neticesinde istifam kabul edildi ve orduyla ilişkim kesildi. Fakat o gece rüyamda efendimiz (S.A.V) orduyu dolaşırlarken benim komuta ettiğim birliğe geldiler ve dağınık olduğunu gördüler. Beni sorunca da sultan durumumu anlatıp istifa ettiğimi ilave etti ve efendimiz buyurdular;

- senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik

Önceki ve Sonraki Yazılar