1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. KALDIRIN ŞU MUHTARLIK MAKAMINI. MİLLET KAZANSIN
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

KALDIRIN ŞU MUHTARLIK MAKAMINI. MİLLET KAZANSIN

A+A-

550’idi 600’e çıktı. Etkisi ve yetkisi azalan Milletvekillerimizin sayısından bahsediyorum. Aynı Muhtarlık makamına harcanan para gibi, bu SAYIYA ÖDENEN MEBLAĞ ’a da yazık. Milletvekili aday adaylarına duyurulur. Bence bugün ki şartlarda Muhtarlık makamı, Milletvekilliği Makamından daha fazla itibar görüyor. İlk Başkanımızın ilk icraatı umarım Milletvekili sayısının azaltılması ve Muhtarlık makamının şehirlerde kaldırılmasını sağlamalı, Milletin parası çarçur edilmemelidir.

Sayın Cumhurbaşkanı Milletvekili sayısının yetersiz olduğundan bahsederken ÜLKE ÜLKE vatandaş sayısına düşen Milletvekillerinden misaller verdi. Bu durumda bizde sayı fazla, milletvekili az. Derhal Milletvekillerini 600’e çıkaralım.

Halk oylamasında karşı çıktığım maddenin birincisi buydu. O zaman da yazdım.

Ne alaka anlamadım. Görende zanneder, Milletvekillerimiz seçim bölgelerinde oy kullanan kendi vazifesi üzerine düşen Vatandaş sayısı KADAR SEÇMENİN derdini, meselelerini dinliyor. Not alıyor, sonrada ilgili Bakanlığa sunuyor. Bakanlık hemen Sayın Milletvekillerinin kendilerine sunduğu Vatandaşın dertlerini sıraya koyup, Başbakanlığa gönderiyor. Başbakanlıkta AMAN BENİM Vatandaşımın derdi varmış, hemen bir kanun tasarısı ile bu problemleri giderelim diyor. Ve Hazırlıklara başlıyor. Sonra ilgili yasa Cumhurbaşkanımıza gönderiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızda olanca hızla imzalayıp, RESMİ Gazete de yayınlandıktan sonrada Vatandaş rahat bir nefes alıyor.

Ne güzel olurdu ama nerdeeee… Bizde her şey seçilinceye kadar. Seçim sonrası bölgelerine uğramayan çooook Milletvekili gördük. Ismarlama adayların İl bazında Birinci sıralara yerleştirildiklerini gördük.

Yani Yeni sistemde 400 Milletvekili bile fazla.

Milletvekili aday adayları birer birer açıklandı. He zamanki gibi kaymağı yine Adalet ve Kalkınma Partisi topladı. Hem Hazine yardımları hem de aday adaylarından alınan ücretler, partilerin yüzünü güldürdü. Kasaları paracıklarla doldu, taştı.

Kamuoyu araştırma şirketlerinin yüzleri güldü. Her partiye seçmen tercihlerini hazırlayacaklar, gelsin paracıklar…

Kampanyayı hazırlayacak kuruluşlar da da hızlı bir telaş olacak… Gelsin gıcır gıcır paracıklar.

İş her türlü zorluklara göğüs geren, partilerin hiçbir haberini atlamadan Vatandaşa sunan Mahalli Basına gelince de bizim TANITIM VE Reklama bütçemiz yok diyeceksin. Ben Mahalli Basın Sahiplerinin yerinde olsam, partilere eşit mesafede durur, yayınlanan her haber başı seçim dönemlerinde ücret talep ederdim.

İktidar açısından Vatandaşın huzuruna çıkıp oy istemek bu dönemde ne kadar zor olsa da, akıllı bir Muhalefetin, seçim Kampanyasını Liderler üzerine belirlemek yerine, icraatlar üzerine sunum hazırlayıp Vatandaşın karşısına çıksa oy talebi o kadar yerine gelir.

Bu Hükümet 2000 Sonrası Emekli olanları umursamadı, oylarına talip olmadı, Muhalefete bıraktı.

Bu Hükümet Merdiven altı üretim yapan, çalıştırdığı elemanların sigortasını yapmayıp, Suriyeli işçilerle gözünü korkutup, karın tokluğuna çalışan Vatandaşın oyunu umursamadı, Muhalefete bıraktı.

Bu Hükümet 35 Milyar harcadım dediği Suriyeli mülteciye verdiği değeri kendi Vatandaşına gösteremedi. Suriyeli Mülteci istediği hastaneden ücretsiz muayene olup, eczaneden ilaç alırken, bu Ülkenin vatandaşı borçlu çıkarıldı, borcunu ödeyemeyenlere hizmet verilmedi.

Git önce borcunu öde ondan sonra gel denil iverdi. Yani Hükümet bu vatandaşların oylarına talip olmadı, Muhalefete bıraktı.

Bu Hükümet zannetti ki oylar muhtarlar ile alınır. Bilgisayar başında bir tuşla verdikleri hizmetlere ulaşmak çocuk oyuncağı ve maliyetsiz olmasına rağmen, Devletin alın terinin TERCİHİ YERİNE Muhtarlık makamına değer vererek onların oyuna talip oldu, Muhalefete bırakmadı.

Bu Hükümet gözlerinden öptüğü şirketlerin patronlarına vergi iadesi ödeyerek, onların oyuna talip olup, Muhalefete bırakmadı.

Bu Hükümet Tahvilcinin, faizcinin, kolay para kazananın ve her dönem, devlete borcunu nasıl olsa af gelecek deyip ödemeyen ve sonrada çıkan afla memnun edilen Vatandaşın oylarına talip oldu, Muhalefete bırakmadı.

Bu hükümet Özel eğitim kurumlarına öğrenci başı destek vererek, Kreş sahiplerine mimi mini bebekler için para ödeyerek oylarına talip oldu, Muhalefete bırakmadı.

Şimdi siz, Muhalefete bırakılan Vatandaş sayısı ile, Hükümetin destek verip oylarına talip olduğu Vatandaş sayısını bir inceleyin, sonrada partili olmayıp, kararsız olan yüzde 30’luk seçmenin tercihinin bu görüntüye göre kim olacağını bir tahmin edin.

Bu arada seçimin belirleyicisi Saadet Partisi, yüzde 30‘luk kararsız seçmeni hayal kırıklığına uğratmıştır. Yarın bu konuyu ve seçimin galibini yazacağım.

 

Bu yazı toplam 651 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.