1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Kalemtıraş!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalemtıraş!

A+A-

Ben genelde beni ziyarete gelen öğrencilere kalem, defter, kitap hediye etmeyi çok severim. Gücümün yettiğince bu alışkanlığımı devam ettirme kararındayım.
Kalemliğimde muhakkak fazladan kalem bulunur.
Biz ilkokullu yıllarımızda kalemtıraş olması çok önem arz ederdi. Sınıfta öğretmen masasında sabitlenmiş kalemtıraş vardı. Kurşun kalemimizi öğretmenimiz bu kalemtıraşla açardı.
Yanılmıyorsam ilkokul ikinci sınıfta idik. Sınıfta müfettiş vardı. Ben aynı ders saatinde üç beş kez öğretmenime kalemimi açtırdım.
Kalemimim kurşun kısmı yerinde oynamıştı ve arkasından çıkıyordu ben çıkan kısmını kırıp öğretmenime kalemimin ucunu açtırıyordum. Benim gelip kalem ucu açtırmam müfettişin dikkatini çekmiş öğretmenime;
--- Hocam, sizi sabrınızdan dolayı kutluyorum. Ön sıradaki öğrenci saydım 20 dakika içinde altı kez kalem ucu açtırdı. Sabırla itiraz etmeden kalemini açtın. Öğretmenim;
--- Farkında değilim Hocam, öğrencilerimi her türlü ihtiyacına cevap vermeye çalışıyorum. Dedi.
Çumra Hürriyet İlkokulunda okudum. İlkokul Öğretmenim kulakları çınlasın Seydişehir Karaviranlı Osman Özkan idi. Üzerimizdeki çok hakkı var. Gerçek bir öğretmen idi. Her zaman hayırla, minnetle, himmetle anarım. Şimdi Konya’da oturmaktadır. 86 yaşında hala okur ve yazar, Cenabı Allah uzun ömürle versin!
Evet, Öğretmenim Osman Özkan benim kalemimi yazı yazmam için masasındaki kalemtıraşla açardı. Bende yazı yazardım.
Gerçi ben hala Öğretmenim Osman Özkan’ın açtığı kalemle yazımı yazıyorum.
Şimdiki kalemşorların kalemlerini kimler açmıştır?
Tabii kalemini kime açtırdığın çok önemlidir. Kaleminin ucunu açan imanlı, dinini, bayrağını, devletini, memleketini ve milletini seven hayır düşünen olmalıdır.
Biz kalemtıraşı anlatacaktık değil mi?
“Kalemtraş icat edilmeden önce kalem icat edilmişti ve insanlar kalemlerini açmak için bıçak kullanmaktaydı. Kalemtraşın icadı ile ilgili tarihi bilgilere baktığımızda, 1828 yılında Fransız Bernard Lassimone’nin kalemtraş için patent alan ilk kişi olduğu görünmektedir.
Kalemtraşın icadını takiben, bu küçük ve işe yarar alet ile ilgili bir çok geliştirme ve yenilik yapılmıştır. Lassimone buluşundan sonra Therry des Estwaux, 1844 yılında mekanik bir kalemtıraş ile ortaya çıktı. Patent alması biraz uzun sürdü. 1865 yılında patentini aldı ancak bir çok şirket zaten seri kalemtraş imalatına başlamıştı. Eureka adında bir şirket 1860′ların ortalarında küçük bir kalemtıraş için patent aldı.
1880′ler 1900′lerin başında, kalemtraş, Avrupa ve Amerika’da birçok türde geliştirildi. Elektrikli kalemtraşlar 1917 yılında icat edildi.
1897 yılına kadar 6 bıçaklı kalemtraşlardan 30 bıçaklı olanına kadar bir çok kalemtraş yapıldı.
John Love’ın Kalemtıraşı 1897 yılında, John Love (Massachusetts) Love Kalemtraşları patentini aldı. O döneme kadar yapılan kalemtraşlar ya karmaşık, ya pahalı, yada büyüktü. John Love ‘un kalemtraşı tasarımı basit ve etkili oldu. Love’un icadı kalemtraş tarihinin kilit noktası oldu. Bu konsept tasarım, bugün hala birçok kalemtraşta kullanılmaktadır.
Bilvesile sabırla kalemimi açan İlkokul Öğretmenim Osman Özkan’ın ellerinden öpüyor selam ve saygılarımı gönderiyorum.. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.