1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kalkınma Bakanı Elvan: Zeytin Dalı Harekatı'nın bütçeyi daraltıcı etkisi olmayacak
Kalkınma Bakanı Elvan: Zeytin Dalı Harekatı'nın bütçeyi daraltıcı etkisi olmayacak

Kalkınma Bakanı Elvan: Zeytin Dalı Harekatı'nın bütçeyi daraltıcı etkisi olmayacak

Kalkınma Bakanı Elvan, TSK'nın Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Bütçeyi, operasyonu dikkate alarak hazırladık. Operasyonun mali alanımızı daraltıcı etkisi olmayacak." dedi.

A+A-

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Kalkınma Bakanı Elvan, yaptığı konuşmada, "ABD ile ilişkilerde kritik bir süreçteyiz. Terör örgütleriyle mücadelede kararlıyız. Tutumlarında bu yönde değişiklik olursa memnuniyet verici olur." dedi.

Zeytin Dalı Harekatı

Bakan Elvan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bir soru üzerine, Türkiye sınırında göz göre göre bir terör devleti oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, buna asla müsaade edilemeyeceğini söyledi.

Türkiye ve bölgeyi tehdit eden bütün terör örgütleriyle her zaman mücadele ettiklerini vurgulayan Elvan, "Afrin'e yönelik operasyonumuz başarılı bir şekilde devam ediyor. Bu konuda kararlılığımızdan vazgeçmemiz asla mümkün değil. Bunu tüm dünyaya ilan ettik." diye konuştu.

Bu konuda müttefiklerden beklenilen desteğin alınamadığını ifade eden Elvan, "Müttefiklerden müttefik gibi davranması beklenir ama maalesef birçok müttefikimiz Afrin'e yönelik operasyon karşısında sessiz olmayı tercih ettiler. Devlet olarak bizim teröre karşı mücadelemizin haklılığına vurgu yapan açıklamalar da oldu ama maalesef üst düzey yöneticilerin sessiz kaldıklarını görüyoruz. ABD bir NATO üyesi, Türkiye de bir NATO üyesi. NATO'nun temel amacı, üye devletlerin dışarıdan gelecek müdahalelere karşı güvenliği sağlamak. Bu noktada NATO ve ABD bunun gereğini yerine getiriyor mu? Hayır." dedi.

ABD istihbarat raporu

Elvan, ABD'nin PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesine karşın bu örgütün Suriye uzantısına destek verdiğine dikkati çekerek, dün açıklanan CIA raporunda da PYD'nin PKK'nın yan kolu olduğunun ifade edildiğini anımsattı.

Raporun dışında CIA'in kendi yayınlarında da bu gerçekliğe yer verildiğini belirten Elvan, şöyle devam etti: 

"ABD'nin kendi ulusal hukuk sistemine de bakıldığında bir terör örgütüne destek vermesi doğru bir şey mi? Aslında kendi yasalarını çiğniyorlar yani bir terör örgütüne ABD destek veriyor, bu açık ve net. Bunun bir sorumluluğu olmalı diye düşünüyorum ama maalesef ABD'nin, o bölgede bir terör koridoru oluşturma yönünde bir çaba içinde olduğunu görüyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Türkiye NATO'ya üye olduğu ilk günden itibaren kendisine verilen görevi layıkıyla yerine getirmiş, her zaman tüm üye ülkelerin desteğini almış ve gerektiği yerde, gerektiği şekilde hareket etmiştir. Afganistan gibi bölgelerde bizim askerimiz gerekli tüm görevleri yerine getirmiştir."

11. Kalkınma Planı

Bakan Elvan, 11. Kalkınma Planı hazırlıklarına yönelik soru üzerine, çalışmaların bir yıldan beri sürdüğünü, 2019-2023 dönemini kapsayan planın, Cumhuriyet'in 100. yılına giderken son plan olması nedeniyle önem taşıdığını söyledi.

Planın, 5 yılın ötesinde, 15-20 yıllık perspektifi ortaya koyacağını belirten Elvan, "Planı, katılımcı bir yaklaşımla hazırlıyoruz. 3 bin 550 kişi, 76 farklı özel ihtisas komisyonu çalışma grubunda hazırlıklarını yürüttü. Sivil toplum örgütleri, özel kesim, üniversiteler ve kamu kurumlarından katılımcılarımız var. Örneğin, Yerlileştirme İhtisas Komisyonunda, Türkiye'de bu alanda uzman kimler varsa çalıştırıp planın altlığını oluşturmaya çabalıyoruz. Bununla da yetinmiyoruz, 81 ilde vatandaşlarımızın, oradaki sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurum ve kuruluşlarının, özel kesimin görüş ve düşüncelerini alıyoruz. Önümüzdeki hafta sonu itibarıyla bu çalışmalarımız tamamlanacak. Çalışmalar çerçevesinde yerel düzeyde aşağı yukarı 10 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

İl düzeyindeki çalışmaların ardından kendisinin de katılacağı 7 bölgesel toplantı yapılacağını ve illerde derlenen bilgilerin burada değerlendirileceğini anlatan Elvan, "Önümüzdeki çarşamba günü Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın katılımıyla 11. Kalkınma Planımızın lansmanını gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.

Bu ayın sonuna kadar özel ihtisas komisyonları raporlarının tamamlanacağını bildiren Elvan, "11. Kalkınma Planı için bir strateji dokümanı hazırlayacağız. Bu dokümanımızı hükümetimize sunacağız. Hükümetimizin onayını aldıktan sonra planımızı detaylandıracağız. Haziran sonu itibarıyla da planı TBMM'ye sunacağız." dedi.

2017'deki işsizlik rakamları

Kasım 2017'deki işsizlik rakamlarına yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Elvan, işsizlik oranında bir önceki yıla göre 1,8 puanlık azalış olduğuna işaret etti. Elvan, "Kasım 2016'dan, Kasım 2017'ye kadar 1 milyon 448 bin kişiye ilave istihdam sağlandı. Bununla da yetinmedik. Genç işsizlik oranında çok ciddi bir düşüş görüyoruz. İş gücüne katılım oranında bir önceki yıla göre yine bir artış söz konusu. İş gücüne katılım artmasına rağmen sağlamış olduğumuz ilave istihdamla yaklaşık 450 bin kişilik bir rakamla işsizliği azaltmış durumdayız. Bu, Türkiye ekonomisinin güçlü, aldığımız tedbirlerin yerinde olduğunu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Cari açık rakamları

Kalkınma Bakanı Elvan cari açık rakamlarına ilişkin "Endişe içinde olmamız gerektiğini düşünmüyorum. İthalat kalemlerine baktığımızda yatırım veya ara malı oranının fazla olduğunu görüyoruz. Yatırım malı oranının yüksek olması bizi tedirgin etmemeli. Bu yatırımlarla neticede ihracat gerçekleştirilecek." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.