1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. KALKIŞMANIN YIL DÖNÜMÜ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

KALKIŞMANIN YIL DÖNÜMÜ

A+A-

15 Temmuz bir yıl önce gerçekleştirilen kalkışmanın yıldönümüdür. Bilindiği gibi, bir yıl önce, bazı askeri kişiliklere sahip kimseler devletin kendilerine emanet ettiği asker ve onların malzemelerini kullanarak bir kalkışmada bulundular.

         Tabii ki, böyle bir hareket günü birlik olarak gerçekleşmez. Bunun mutlaka bir öncesi ve bir plânı ve projesi olması gerekir. Ayrıca bu plân ve projenin gerçekleşme şansı da düşünülmüş olmalıdır. Bence var olan plân ve projenin uygulanması neticesinde elde edilecek, ulaşılacak netice de en az yapılacak hareketin plân ve projesi kadar üzerinde düşünmeyi gerektirmektedir.

         Yapılan bu kalkışmanın sonucuna baktığımızda bu eksikliği görebiliyoruz. Ancak önemli olan bunu uygulamaya koymadan önce görebilmektir.

         Tabii, bunları söylemem bu işi yapmak isteyen kimselere yol göstermek ve akıl vermek değildir. Sadece kalkışmak istedikleri toplumun daha önceki yıllarda olduğu gibi, başlarına ne gelirse ona katlanmaya razı bir toplum olmaktan çıktıklarını, bu zilletten kurtulduklarını övünerek ve sevinerek dile getirmek istememdendir.

         Her şeyden önce şu hususa dikkat çekmek isterim: Bir devleti idare etmek isteyen kimseler idare edecekleri topluma bir takım vaatlerde bulunurlar. Toplumun fertleri de bu yöntem ve sistemlerden hangisini kendisi ve içinde yaşadığı toplum için faydalı ve uygulanabilir buluyorsa onları iş başına getirirler. 

         Burada aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken bir noktayı da hatırlayalım. İster komşu olsun, ister dünyanın öteki ucunda bulunsun bir devlet kendisine, her hangi bir yönden, rakip olabilecek bir başka devletin sivrilmesini ve varlığından her devletin haberdar olabileceği bir devleti asla istemez. Bu sebeple de onun varlığını ortadan kaldırabileceği ve en azından sivrilmesini önleyecek tedbirleri almak ister ve alır.

Yerine göre de onun ortadan kaldırılabileceği plân ve projeler geliştirme düşüncesi en baştan itibaren vardır. Hiçbir şeyinin olmadığını düşündüğümüz devletlerin bile onu yok edecek plânlara sahip diğer bir devlet veya devletlerle işbirliği içinde olduğunu unutmamak gerekir.

Aksi takdirde kendi devletinin yok olması ile bir gün karşılaşır.

Başa dönecek olursak, 15 Temmuz 2016 kalkışmasını yapanlar işte bu konuda kendilerine karşı kalkışmada bulundukları halkı ve onların hâlet-i ruhiyesini, yani onların ne yapabileceklerini hesaba katmamış görünüyorlar.

Neticede bu kalkışmanın güzel olan yönü bu noktada kendini göstermiş olmasıdır. Artık halkımız sadece kendisini idare edecek kimseleri seçip iş başına göndermekle kalmıyor ve onların ne yaptıklarından da gün be gün haberdar olduklarını gösteren tecrübe ve isteklerini de takip etmiş bulunuyorlar. İşte kalkışmanın sonunda bu durumun varlığı, yapılmak istenen şeyin neticesini akamete uğratmış bulunuyor.

O gece halkın yaptığı, hem kendilerine seçip yetki verdikleri kimseleri takip ettiklerini ve hem de onların arkasında durduklarını gösteren bir davranış olarak karşımıza çıkmış bulunuyor. Bu davranışlar her yönüyle takdir edilip alkışlanacak ve tarih boyunca övünülecek bir davranıştır.

O gece halkımız, düşmanına hiç unutamayacakları bu dersi vermenin yanında dostu ile beraber olduğunu da göstermiş bulunmaktadır. 

Bu bakımdan ne kadar takdir edilseler azdır.

Bu yazı toplam 610 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.