1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. KAMUYA AİT PARKLAR “KOTOLET”TEN TEMİZLENMELİ
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

KAMUYA AİT PARKLAR “KOTOLET”TEN TEMİZLENMELİ

A+A-

Hayatımın üçte birini Almanya’nın Başkenti Berlin’de yaşamayı, Rabbül Alemin nasip eyledi. 2005’li yıllar idi. Berlin Belediyesi Parlamentosu bir karar çıkardı. Topluma ait olan parklar ve gezinti yerlerinde, evlerde beslenen, köpekler gezdirilirken, bu köpeklerin tuvalet ihtiyaçlarını karşıladıklarında, köpek sahipleri o pisliği bir torbaya (kotolet yasası) alarak bizzat parkın temizliğine azami derece de dikkat edecekler. Aksi taktirde, yasaya uymayanlar olursa ve haklarında şikayet gelirse, köpeği ile kamunun kullandığı parka girmesi yasaklanacak ve cüzi bir miktarda para cezası ödeyecekler. Bu ödenen cezalar sokak hayvanlarının bakımları için kullanılacaktı. Sonra ki yıllarda gözlemlerimize göre insanlar, insanlara saygılı oldukları için, parklarda köpeklerinin kotoletlerini kotolet torbalarına alarak orta yerde bırakmama konusunda çok hassas davranmaya başladılar.

Geçen günlerde, insanların ortak kullandıkları büyük parklardan birindeyim. Burası neresi diye tabi ki sorabilirsiniz. Bu parkta sahipsiz köpekler var. Bunlar özellikle otobüs duraklarında geç kızların tedirgin olmalarına, hatta bağırarak kaçışmalarına neden olmaktadırlar. Köpekleri ile gezen insanlar var. Bu da normaldir ve buna asla karşı falan değilim. Ne var ki bu güzelliğe gölge düşüren bir olumsuzluk var. Köpekleri ile gezmeye çıkıp da toplumun ortak kullandıkları yeşil alanlarda köpek kotoletlerine dikkat etmedikleri gibi, bir de köpeklerini zincirlerinden salıyorlar. Parklarda aileleri, çocukları ve torunları ile bulunan insanlar, hem kendileri adına, hem de çocukları ve torunları adına tedirgin oluyorlar. Parklarda ki ağaç diplerine oturanlar ise, köpek pislikleri ile karşılaşıyorlar. Oturakların diplerinde de çekirdek kabukları, kağıt artıkları ve pet şişeler ile kirliliği seyrediyorlar. Bunlar hem sağlık yönüyle hem de görüntü kirliliği adına, temiz bir park açısından sakıncalı bir hal arz etmeye devam ediyor. Oysa toplumumuz bu konularda duyarlı olmak mecburiyetinde olmalıdır.

Benzer bir durum da ulusal kanallara yansıyan ve hukuka intikal eden köpek kotoleti davasıdır ki bu da İstanbul’da yaşanmıştır.

Olay İstanbul Yeşilköy’de kamuya ait olan bir parkta geçiyor. Bir genç kadın, parktaki çimlerin üzerine tuvalet ihtiyacını gideren köpeğini, hiç bir şey olmamış gibi tasmasından çekerek götürmeye çalışırken, o parkta çocukları ile oturup vakit geçiren 60/65 yaşları arasında ki S.İ adlı bayan, köpekli genç bayana, köpeğinin pisliğini orta yerde bırakmaması gerektiğini hatırlatırken, çocukların ve insanların bu parka geldiğini, çocukların oynayacağı yerin temiz olması gerektiğini söylüyor.

Bu tepkiye çok öfkelenen köpek sahibi kadın ise, kalp hastası olan yaşlı bayana bir kaç tekme savurarak hızla oradan uzaklaşıyor.

Eğer bu ve benzeri hadislere, iyi insanlar, toplumsal duyarlılığa sahip olanlar tepkisiz kalırlarsa, insanın, ve toplumun çoğunluğu, çok kısa bir süre sonra, toplumsal tepkisizleşmeyi kabul edip normal bir davranış olarak kabul etmeye başlayacaklardır. Bu da şu demektir ki;” İyiliği emredip, kötülükten alıkoymayan” ların bittiği, tükendiği bir toplum haline gelmiş olacağız. Hatta, yanı başımız da adam kesecekler, kaldırıp kafamızı bir çift bile laf etmeyeceğiz. “Adam sende “ deyip çekip gideceğiz. İşin sosyal ve ahlaki boyutu buraya doğru hızla gidiyor.

İstanbul’ da ki olay yargıya intikal etmiş durumda. Savcının emri ile tüm kameralar inceleme altına alınmış. Köpekli kadın yakalanırsa bakalım kendini nasıl savunacak ya da “hayvan severler” kalp hastası kadını mı suçlayacaklar. Mahkeme sürecinde bunu bekleyip göreceğiz.

Büyük Şehir Belediyesi’nin gösterdiği hassasiyeti, temiz bir toplum, temiz bir kamusal alan olarak bizlerde gösterirsek eğer, huzurlu, mutlu bir toplumun, görsel kirliliği olmayan ve temiz parklarına sahip olacağımız ümidiyle sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 910 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.