1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kan sürekli bir ihtiyaçtır
Kan sürekli bir ihtiyaçtır

Kan sürekli bir ihtiyaçtır

Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Geçen sene 60 bin ünite kan toplandığını açıklayan Levent, bu seneki hedefin 65 bin olduğunu söyledi.

A+A-

Konya’da ve Türkiye’deki vatandaşların kan verme konusundaki bilinci hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, 10 yıl öncesine kadar kan bağışıyla ilgili, kan ihtiyacının karşılanmasında tek yetkili bir kurum olmadığını belirtti. Hastaneler bir şekilde kan ihtiyacını karşıladıklarını kaydeden Levent, eskiden acil kanların sürekli televizyonlarda, alt yazılarla kan anonsları olduğunu dile getirdi.

TEK KAYNAĞI İNSAN

2006 yılında Kızılay ve Sağlık Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandığındı böylece güvenli kan temininin bir düzene sokulduğunu ifade eden Levent, kan ve kan ürünlerinin toplanması ve hastanelere tedarikinin sağlanması Türk Kızılay’ına devredildiğini vurguladı. Kızılay’ın tek elden bu faaliyetleri yürüttüğüne dikkat çeken Levent sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kızılay bu faaliyetleri yürütürken de kanın eski sitemdeki gibi acil değil, süreklilik arz ettiği bilinciyle yola çıktı ve bu yapılanmayla kan toplama faaliyetlerini yürütmeye başladık. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır, cümlesi önemli. Buradan kanın her zaman ihtiyaç olduğunu anlatmak istiyoruz. Sadece belli mevsimlerde belli aylarda değil yılın her günü tüm hastanelerin belli miktarda kana ve kan ürünlerine ihtiyaç oluyor ve bunların temin edilmesi gerekiyor. Tabi ki bu temininde tek kaynağı insan. Bu yüzden de bize düzenli gönüllü kan bağışçıları lazım. Sürekli ekipler düzenleyerek sabit noktalarda düzenli gönüllü kan bağışçılarına ulaşmaya çalışıyoruz. Bu bağışlara ulaştığımız zaman tabi ki bunlara kan bağışının önemi hakkında bilgilendirmeler, eğitimler, eğitim faaliyetleri de yürütüyoruz.”

HEDEF 65 BİN ÜNİTE KAN

Kaya Levent, her yıl toplanan bağış sayısının arttığına dikkati çekti. Geçen yıl Konya’da toplamda 60 bin ünite kan topladığını söyleyen Levent, bu seneki hedeflerinin 65 bin ünite olduğunu kaydetti. Geçen yıl itibariyle karşılaştırma yapan Levent, Türkiye’de yaklaşık olarak 65 kan bağış merkezi ve 16 bölgeden faaliyetler yürütüldüğünün altını çizerek, Konya’nın ilk 10 içerisinde yer aldığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.