1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kapak atmaya değil yaşa bakın
Kapak atmaya değil yaşa bakın

Kapak atmaya değil yaşa bakın

Konya’da ‘kapak atan hayvanın kurban olabileceği’ yönünde yanlış bir inancın olduğunu belirten İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük, hayvanın kapak atmasına değil, yaşa bakılması gerektiğini söyledi

A+A-

Konya İl Müftülüğü yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kesilecek olan kurbanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususları belirtti. Kurban Bayramına haftalar kala Konya İl Müftü Yrdımcısı Dr. Hamza Küçük, vatandaşın merak ettiği soruları yanıtlayarak dikkat edilmesi gereken konular olduğunu kaydetti.

Hayvanların keyfi olarak ya da et yemek için kesilmediğini dini bir ibadet için kesildiğini belirten Dr. Hamza Küçük, “Kesim yerlerine götürülürken hayvanlara eziyet etmeden şiddet uygulamadan götürülmeli. Kesim sırasında hayvanların gözleri kesinlikle kapatılmalı ve ayakları bağlanmalı. Tek ayağı boşta kalmalı ki vücudundan kanı atsın. Kan yemek dinimizde yasaktır o yüzden kanın damarlardan tamamen boşalması gerekir.”dedi.ENAM SURESİ OKUNMALI
Dr. Hamza Küçük kurban kesmeden önce 2 rekat namaz kılındığını ancak şükür namazı olduğu için kılınmamasında bir sakınca olmadığını ifade etti. Kurbanı kesen kişinin ya da yanındaki kişinin Kuran’daki Enam 162. Sureyi okumasının ardından ‘Bismillahi Allahu Ekber’ tekbirinin asla unutulmaması gerektiğini vurgulayan Küçük, “Bu tekbiri getirmeden kesilen hayvanın etinin yenmesinin caiz değil. Sadece kurban bayramında değil normal hayatta da hayvan keserken bu tekbirin getirilmesi gerekiyor.” sözlerini ekledi.

KUSURSUZ HAYVANLARI KESİN
Sağlık açısından küpeli hayvanların seçilmesini gerektiğini söyleyen Küçük, “Dinde kurbanın kusursuz olması lazım. Nedir bu kusursuzluk? Mesela hayvanın boynuzları sonradan koparılmamış olmalı, doğuştan olabilir. Boynuzları kırılmış olmamalı. Bazen boğanın daha verimli olması için iki üç santim hayvanın gelişimini engellemeden kesilebilir. Bunlar sayılmaz. Kulağı kökten kesildiyse kurban olmaz. Dişlerinin yarıdan çoğunun dökülmüş olması halinde ve gözlerinin görmüyor olması da kusurdur. Memelerinin üç tanesi çalışmıyorsa ve kuyruğu kesilmişse bunlar kurban olmaz. Bunlara dikkat edilmeli.” ifadelerini kullandı.

KAPAK ATMA ANLAYIŞI YANLIŞ
Konya’daki kapak atma olayının yanlış olduğunu ifade eden Küçük: “Büyük baş hayvanlar 2 yaş, küçük baş hayvanlar da 1 yaşını doldurmalı. Konya’da genel bir anlayış var kapak atma diyorlar. Kapağı atmışsa hayvan kurban olur diyorlar. Bu yanlış bir uygulamadır. Asıl olan yaş doldurmadır. 2 yaşını doldurup kapak atmasa da kurban olabilir. Ama kapağını atmış 2 yaşını doldurmamışsa kurban olmaz.” dedi.

Kesim olmadan kurban olmaz
Kurban bedelinin ödenmesi ibadetin yerine getirildiği anlamına gelmediğini belirten Küçük, “Kesimsiz kurban yoktur. Kurbanın ücretini bir yere hayır kurumuna kursa kişiye vermekle kurban kesmiş olunmaz. Kurban kesmek kan akıtmak demektir. Mutlaka kurbanının boğazının kesilmiş olması lazım.” diyerek kurbanın 3 parçaya ayrılması gerektiğini kaydetti. Küçük, “Bir parçasını evine ikincisini konu komşuya zengin fakir fark etmez, üçüncüsünü sadece fakirlere dağıtır. Normal kurban paylaşımındaki sünnet olan budur. Ama kişi çok zengin değildir kurban etinin tamamını kendisi yiyebilir. Kurbanı dağıtma vacip ya da gereklerinden değildir. İmkanı olan dağıtır olmayan dağıtmaz.”diye konuştu.

KREDİ KARTIYLA KURBAN KESİLİR
Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi kartıyla, taksitle kurban kesilebilir çünkü o alışveriş kısmıdır önemli olan kurbana sahip olmaktır. Hiç paranız yoktur biri size hediye eder kesersiniz. Dini alışveriş hukukuna aykırı bir hareket yoksa; aldatma, kar etme, karşı tarafı zor durumda bırakma gibi. Kredi kartıyla da olabilir, veresiye de, geçici borçla da olabilir.”/Nagihan Çapkın
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.