1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kapalı alanlar hasta ediyor
Kapalı alanlar hasta ediyor

Kapalı alanlar hasta ediyor

Kış aylarında yoğun olarak görülen salgın hastalıklar tüm Konya’yı sardı. Konya Hospital’dan Dr. Hasibe Küçükkapan, kış aylarında kapalı alanlardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

A+A-
Konya Hospital’dan Uzm. Dr. Hasibe Uyğun Küçükapan, kışın meydana çıkan hastalıkların nedeninin kaynağında 4 ana faktör olduğunu söyledi. Grip aşısının yapılmaması, sigara kullanımı, izolasyon ve el temizliğinin 4 ana faktörü oluşturduğunu ancak bunların yanında dengeli beslenme, bol sıvı ve vitamin tüketiminin de olduğunu kaydetti.
Hastaneye gelen hasta sayılarında artış söz konusu olduğunu belirten Küçükapan en yaygın hastalıkların bronşit ve rota virüs ishallerinin olduğunu söyledi. Küçükapan, “Mevsimsel olarak kış aylarında ishal salgınları fazla olur. Bronşitli de çok fazla vaka var. Devlet hastanesinde sıra bulamayan bize geliyor.” dedi.

AVM VE KALABALIK ALANLARDAN UZAK DURUN
Solunum yolu enfeksiyonlarının damlacık yolu ve direkt temasla bulaştığı için el temizliği ve hasta bireylerin evde izolasyonu bulaştırıcılığını önleme açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Küçükapan, “Havaların çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamalı, kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır. AVM’lerden kalabalık ortamlardan kaçınılmalı. Havaların çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmaması ve kapalı, kalabalık ortamlara girmemeliyiz. Hasta bir çocuk ya da yetişkin eve misafir olarak gelebilir ya da misafir gidilebilir bu da bulaştırıcılığı arttırıyor.” diye konuştu.

GRİP AŞISI ÇOK ÖNEMLİ
Küçükapan grip aşısının son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Çocuklarda 6. aydan itibaren grip aşısı yapılabileceğini belirten Küçükapan, şu şekilde konuştu: “Ekim-Kasım aylarında özellikle risk grupları başta olmak üzere tüm bireylere koruyuculuk düzeyi yüksek olan “grip aşısının” yaptırılması son derece önem taşıyor. Çocuklarda 6. aydan itibaren grip aşısı yapılabilir. 3 yaş altındaki çocuklarda yarım doz, 9 yaş altındaki çocuklarda ilk kez yapılacaksa 1 ay ara ile 2 doz yapılması öneriliyor. Özellikle astım gibi kronik hastalığı olan çocuklarda bilhassa önerilmektedir. Böylece enfeksiyonun tetiklediği ataklar önlenmiş olur.

SİGARA ENFEKSİYONU ARTTIRIYOR
Çocuklarda pasif içicilik-sigaraya maruziyetin çok önemli bir risk faktörü oluşturduğunu ve çocuğun bulunduğu evde asla sigara içilmemesi gerektiğinin altını çizen Küçükapan, “Çocuklar zaten risk grubundalar bu yüzden Çocuğun bulunduğu ortamda hatta evin diğer odalarında da sigara içilmemeli. Sigara dumanına maruz kalmaları, hava kirliliği, yetersiz beslenme ve kış aylarında alerjik yapı bunları arttıran şeyler. Çocuklar için en önemlisi pasif sigara içiciliğidir. Özellikle hem hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırıyor hem de iyileştirmeyi geciktiren bir faktör. Asla çocuğun bulunduğu ortamda sigara içilmemeli bu evin diğer odaları, mutfak, banyo dahil. Sigara içen kişinin çocuğu 3-4 saat kucağına almaması gerekiyor.”ifadelerini kullandı./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.